ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

הקפות

- "הישראליות פנים רבות לה" (רון פוגל)
Encirclements

ביקורת "הקפות" | Encirclements

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים ליאור אשכנזי, דוד מנדיל, אסי לוי, אלברט אילוז, יעקב כהן
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
נוגע ללב
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
7.6/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.18%
מגמה: 112.1%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
נדמה שהעיסוק הקולנועי הרציני בישראליות שאינה חילונית אשכנזית הולך ותופס תאוצה. אחרי התצוגה הלא מחמיאה בסרטי הבורקס הגיע "שחור" הקאנוני והציג משפחה החיה בישראל המודרנית אך פועלת על פי הדת וגם על פי ככשפים מארץ המוצא של בני המשפחה. "אחותי היפה","אנשים כתומים" וגם חלק מסרטיו של שמי זרחין המשיכו בהצגת ישראל אלטרנטיבית שחיה גם על פי מסורות ישנות מהולות באמונה. התבזרותו של הקולנוע הישראלי בימינו מאפשרת לו לחשוף עוד ועוד חלקים של המכלול הגדול הנקרא ישראל. הקפות" הוא עוד חלק החושף קהלים המתנהגים בשונה מהנורמות השולטות.בעיר ללא שם חיה משפחתו של אהרון. אביו הוא אינסטלטור שמפרנס בקושי את משפחתו ואימו כואבת את כאבי ההפלות שהיא עברה כשרצון האב הוא להביא עוד ילד ובכל מחיר. העלילה סובבת סביב הבן אהרון, שזוכה לכבוד של נשיאת ספר התורה בשמחת תורה. אלא שדווקא אז כל הכאבים והמתחים מתפרצים ועולים מעל לפני השטח.
בסגנון נטורליסטי ומחוספס מציגה בפנינו הבמאית לי גילת את השכונה המאובקת בה מתגוררים בבית מט ליפול (אבל עם חצר שתמיד מזמינה אורחים) אהרון והוריו. זוהי ישראל אחרת, שנדמה ומתקיימת ביקום משלה. אין זכר לנציגי השלטון והחוק. החוק הוא הדת והמוסר הלא לגמרי ברור של גברי השכונה. גילת, שציינה כי הושפעה מקולנוע מזרח תיכוני, מציגה בפני הצופה את התשובה הישראלית לסרט המצרי של שישי בערב, אנשים קשי יום המצויים בסערת רגשות שמסרבת לדעוך.אהרון הוא דמות יוצאת דופן בשכונתו הקשה. הוא נבון, אנרגטי ובעיקר רגיש. ובמקומות שבהם חיים אחד בתוך השני, לרגישות אין כמעט מקום. האם יצליח אביו של אהרון לגלות רגישות לאשתו הזנוחה וגם לבנו? האם יצליח הרב המקומי לגלות רגישות כלפי אהרון אחרי שמעידה של אהרון תהפוך אותו מעילוי ויקיר השבט לכמעט מוקצה? אהרון הוא התקווה הגדולה של השכונה לקשר עם העולם האחר המדושן והמסודר. עולם שבו התקווה מחליפה את הייאוש והנשים יכולות לשאת את ראשן בגאון.הסרט עומד על כתפיהן של שלוש דמויות: אהרון בגילומו המתעתע של אגם אוז'בלו, שכמעט לכל אורך הסרט מצליח להפגין אותנטיות. אסי לוי הנהדרת תמיד כאימו הסובלת ואורי גבריאל (שמתחרה לדעתי עם זאב רווח על התואר "אנתוני קווין הישראלי") כרב המקומי החורץ גורלו אך גם קשוב לקהילתו."הקפות" הינו יצירה צנועה שמצליחה להעביר לצופה ללא רעש וצלצולים את הנרטיב החלופי הישראלי שהיא מגוללת. באתי לסרט ללא ציפיות ולקראת מחציתו הוא אחז בי וסרב להרפות. לא יצירה גדולה אבל יצירה ראויה בהחלט.
הקפות (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
הקפות - ביקורת גולשים / תגובות
שם: גלגיל: 2106/11/2015 20:57:06
8/10
סרט דרמה מרגש. חשוב לציין שצריך להגיע לצפות בו עם סבלנות כי הסיפור מתנהל קצת לאט. התרגשתי. משחק מצוין.
שם: רחליגיל: 6409/09/2015 23:38:48
6/10
מיעוט הביקורות מעיד במידה מסויימת על אופי הסרט המוקרן כבר זמן רב וראיתי אותו רק היום במסגרת יום הסרט הישראלי. הסרט כבד, עם סממנים דתיים ומסורתיים שהופכים מעיקים בחציו השני של הסרט והוא נעשה איטי ומסורבל. החלק היפה הוא משחקם של הילדים בהומור ובחן.
שם: חגיתגיל: 3209/07/2015 10:09:43
9/10
סרט יפה מאוד, קצת עצוב, אבל מאוד מרגש ונוגע ללב. מומלץ בחום
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
הפורצת The Burglar חדש 2017
פיגומים Scaffolding חדש 2017
פוקסטרוט Foxtrot 2017
אנטנה Antenna 2017
מבצע ביצה Operation Egg 2017
מדינת הגמדים Land of the Little People 2017
זוג יונים Love Birds 2017 2017
להציל את נטע Saving Neta 2017
חדרי הבית Hadrey Habait 2017
מלחמת 90 הדקות The 90 Minute War 2017
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Coco1קוקוציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 4.1
Wonder2פלאציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.5
Only the Brave3רק האמיציםציון גולשים10 / 8.6ציון מבקרים5 / 4.0
Wonder Wheel4גלגל ענקציון גולשים10 / 8.6ציון מבקרים5 / 3.2
Star Wars Episode VIII5מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דייציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 4.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט