ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

לא פה, לא שם

- "מהסרטים החשובים והמעניינים שנעשו בישראל" (מור קומפני)
In Between

ביקורת "לא פה, לא שם" | In Between

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים מונא חווה, סאנא ג'מאליה, שאדן קנבורה, מחמוד שלבי, הנרי אנדראוס
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
הברקה מרגשת
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
8.1/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.46%
מגמה: 13.3%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
אולי דווקא שיחה שהתקיימה בין היושבים לידי בהקרנת העיתונאים של "לא פה לא שם" היא המפתח לליבו של הסרט. שני חברים התלבטו האם הבמאית, המתגוררת בתל אביב כעת, הינה פלסטינית. אחד מהם טען שהיא פלסטינית כי היא ילידת דיר חנא שבגליל. השני טען שהיא לא פלסטינית אלא ערביה–ישראלית בשל העובדה כי היא חיה מספר שנים בעיר. חברתם, השלישית, התערבה לפתע בשיח וטענה: "היא פלסטינית אם היא בוחרת להגדיר את עצמה כך, אתם לא אלה שיחליטו עבורה מה היא". ואכן, "לא פה לא שם" סרט הביכורים של מייסלון חמוד עוסק בזהות, בדואליות שלה, במה שמגדיר אותה ובמחיר החברתי שהיא נושאת.זהו סרט ביכורים שני בשנה הנוכחית, אחרי "סופת חול" המבריק של עילית זקצר, המציג גיבורות נשיות שלא נראו בעבר על מסך הקולנוע הישראלי. לילא (מונא חוה) היא עורכת דין מנצרת, לא דופקת חשבון לאיש ולא נותנת לאף אחד להגדיר אותה. שותפתה לדירה היא סלמא (סאנא ג'ממאליה), מתרשיחא במקור, המסתירה את זהותה המינית מהוריה ומתפרנסת כדיג'יי בשילוב עבודות מזדמנות. אחרי שהשותפה השלישית לדירה מתחתנת, מגיעה בת דודתה נור (שאדן קנבורה) מאום אל-פאחם להתארח למספר שבועות. נור היא סטודנטית למדעי המחשב, מוסלמית אדוקה ומאורסת שרחוקה מאורח החיים של השתיים בתכלית. למרות המרחק בין שלוש הנשים, הן מתמודדות בשלוש מערכות זהות: המערכת הישראלית בה תמיד ייחשבו לאזרחיות סוג ב', המערכת המשפחתית–מסורתית - שלא תמיד תקבל ותכיל את בחירותיהן - והמערכת הפטריארכלית, עמה מתמודדות ונאבקות נשים מדי יום בכל רחבי העולם. דווקא המצוקות הדומות מביאות לסולידריות וחברות אמיצה הנרקמת בין השותפות ומביאה אותן למאבק מאוחד בכל החזיתות.
את הסרט הפיק שלומי אלקבץ וניכר כי בחזונו וברוחו הוא ממשיך את קווי המתאר של יצירותיו המשותפות עם אחותו המנוחה רונית אלקבץ. לא בכדי, החליטה חמוד להקדיש את הסרט לזכרה של אלקבץ. לא זאת בלבד שהסרט עוקב אחר חייהן של שלוש נשים דומיננטיות, הוא חושף עולם שכאמור טרם נצפה בקולנוע הישראלי - הסצנה הפלסטינית האורבנית של תל אביב-יפו. המוזיקה סוחפת, הצבעים עזים, ועשן הג'וינטים והסיגריות אופף הכל. ניכר כי לסיגריות משמעות מיוחדת בסרטה של חמוד שכן יש הרבה מאוד מהן ביצירתה, אולי כמוטיב חוזר לניגוד בין אורח החיים בעיר הגדולה לעומת אורח החיים המסורתי יותר בו נשים ערביות לא נוהגות לעשן בפני גברים. כל סצנה היא מערכה לוחמת – בפני החברה הישראלית, בפני הורי הבנות, בפני גברים, בפני עצמן.מבנה הסרט לא אחיד בקצבו ובתכולתו. הוא גדוש בסצנות אווירה שעל אף שברורה הכוונה מאחוריהן – מרגישות רפטטיביות. אך הסצנות המרכזיות בסרט פוגעות ישר בלב. הדיאלוגים שנונים, חדים ומצחיקים לפרקים. הדמויות מרגשות וכנות ומונא חוה מפעימה במשחק כן ומדויק. ניכר כי חמוד הקדישה מחשבה רבה לא רק לצד הסיפורי החשוב אלא למבע העשיר, ויחד עם הצלם איתי גרוס הפכה את רחובות יפו ותל אביב למקלט אורבני מוכר וזר כאחד, כאשר דווקא הנוף והטבע שבישובים הקטנים הוא זה שסוגר ומצר על הדמויות עד מחנק.ביצירה של חמוד אין חברה החפה מביקורת. מצד אחד זהו מסמך נוקב נגד הכיבוש ומאידך – נגד הכפפה נשית שטומנת בחובה המסורתיות בחברה הערבית. בין הכתוביות הזרחניות בניאון אייטיז מהפנט, בחרה היוצרת להודות למשפחתה שנתנה לה את האפשרות לפרוץ גבולות ולהיות מי שהיא – ובכך היא מצביעה על זעקתן של הדמויות שלא נותר להן אלא לברוא לעצמן מרחב מוגן - זה שבין המסורת, הגזענות, מכבש הלחצים והשוביניזם, מכיל אותן כבנות אדם בעלות לב פועם, רגשות וחוכמה. התמה המשותפת ל"לא פה לא שם", ולסרטים אחרים מסוגו המציבים נשים במרכז, היא זו המדגישה את ערך האחדות הנשית והיכולת הנשית לגשר על עולמות שונים למען מטרה משותפת.הרגע המרגש ביותר התרחש דווקא בבכורה התל-אביבית של הסרט כשהאורות נדלקו וחמוד עלתה על הבמה. לרגע נשכחו ממני חוויות הגזענות הקשות שקראתי והייתי עדה להן בשנים האחרונות בישראל, כשקהל שלם הריע בהתרגשות לבמאית, אישה פלסטינית. הייתי מעדיפה לזכור את מדינת ישראל בדיוק ברגע הזה אבל איני יכולה להתעלם ממה שקורה סביבי. אני יכולה רק לקוות שחמוד תמשיך ללוות את הנוף הקולנועי הישראלי בעוצמה ואומץ שכבר מזמן לא ראיתי כאן.
לא פה, לא שם (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) מור קומפני | מבקרת קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
לא פה, לא שם - ביקורת גולשים / תגובות
שם: Orגיל: 2910/08/2017 08:57:33
10/10
פנינה קולנועית נדירה בנוף המזרח תיכוני! סיפורן היוצא דופן של שלוש נשים המגיעות מעולם נוקשה וסגור מצליחות לכופף כנגד כל הדעות והסיכויים את הסורגים ולברוח אל האסקפיזם התל אביבי. אפשר בקלות לשמוע את הקולות הרעבים של הצעירים מהמגזר הערבי שמייחלים לשבור את המוסכמות החברתיות הנוקשות. הבחירה בהצגתן של נשים כפורצות דרך ומורדות במוסכמות פורצות גם את גבולות המסך ומניחות לסטריאוטפים להימחק קליל ולהתחבר לכל אחת מהן. כשם שהגיבורות רוצות לטרוף את העולם, הצופה ירצה להצטרף למסען כדי לנפץ איתן יחד את תקרת הזכוכית הבלתי נסבלת של חברה שבויה בעבר. מומלץ ביותר!
שם: איילתגיל: 6028/04/2017 23:49:17
9/10
סרט ביכורים של בימאית פלסטינית על נושא חברתי.סיפור מעולה, מציאותי,על 3 נשים פלסטינאיות ישראליות,גרות בת״א,מורדות בכללים הנוקשים של החברה הערבית המסורתית, ומצליחות כל אחת בדרכה להתבולל בחברה הישראלית החופשית,המתקדמת,המקבלת,המחבקת כל אחד בחברה.נועז,ישיר, ומאוד משכנע.
שם: ירוןגיל: 3525/04/2017 12:29:38
8/10
"הערבים אותם ערבים והים אותו ים", אמר ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר. אם היה רואה את הסרט, היה משנה את דעתו. בחברה הערבית בישראל צומח דור צעיר חדש שחי את החיים האורבניים המערביים ומתרחק מהמסורת הישנה. אבל נציגיהם של הערבים הישנים עדיין מסתובבים בסביבה ועושים צרות לבנות המתנהגות בצורה מודרנית. נדרש אומץ מצד בימאית ערביה ליצור סרט שעוסק בדיכוי הנשים הפנים ערבי, ולהסתכן בכך שתואשם שהיא מספקת תחמושת למי שרוצה לטשטש את תחושת הדיכוי והקיפוח שבאים מצד קבוצת הרוב היהודית. בכל אופן זו אינה רק אג''נדה שיש לה סרט, אלא גם סיפור מעניין לצפיה ומעורר הזדהות, גם אם לרוב אינו סוחף.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
מבצע ביצה Operation Egg חדש 2017
מדינת הגמדים Land of the Little People חדש 2017
זוג יונים Love Birds 2017 2017
להציל את נטע Saving Neta 2017
חדרי הבית Hadrey Habait 2017
מלחמת 90 הדקות The 90 Minute War 2017
נמל בית Homeport 2017
הכל שבור ורוקד Everything is Broken up and Dances 2017
אינרציה Inertia 2017
עניינים אישיים Omor Shakhsiya 2017
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Ballerina1לרקודציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.8
Wind River2רוחות קרותציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.9
Captain Underpants3קפטן תחתוניםציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.5
The Carer4המטפלתציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.1
Worlds Apart5אהבה יווניתציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.8
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט