ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

פוקסטרוט

- "קלאסיקה יפהפייה בשלוש מערכות" (רון פוגל)
Foxtrot

ביקורת "פוקסטרוט" | Foxtrot

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים ליאור אשכנזי, שרה אדלר, יונתן שיראי, גפן ברקאי, יהודה אלמגור, שירה האס
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
יצירת מופת
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
5.8/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
3.4%
מגמה: 156.3%
עמוד הסרט שעות הקרנה בקולנוע תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
לפני שמונה שנים ביים שמוליק מעוז את סרטו הראשון "לבנון". הסרט זכה בפרס אריה הזהב לסרט הטוב ביותר בפסטיבל ונציה היוקרתי, הנחשב לאחד משלושת פסטיבל הקולנוע החשובים בעולם לצד קאן וברלין. הסרט היה חוויה קולנועית קלסטרופובית וקשה לעיכול, המתארת סיטואציה קרבית מנקודת מבט של חיילים בתוך טנק.

"פוקסטרוט", סרטו החדש והשני במספר, זכה בפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל הסרטים של ונציה. הוא הציג בפסטיבלים החשובים בטורונטו וטלורייד, נרכש להפצה על ידי סוני קלאסיק, זכה בשמונה פרסי אופיר ונבחר לייצג את ישראל בתחרות האוסקר. כל אלו ממקמים את מעוז כאחד מבמאי הקולנוע החשובים בעולם ואת יצירתו הלא פשוטה כאחד הסרטים הבינלאומיים המשמעותיים של שנת 2017.בביקורת זאת החלטתי להתעלם מהסערה הפוליטית ומזעמה הלא מוצדק של שרת התרבות, מאחר ואת "פוקסטרוט" יש לשפוט כיצירת אומנות ולא במשקפיים פוליטיות. מדובר ביצירה קולנועית שאין לה כוונה להיות ריאליסטית, תיעודית או לתאר מציאות עכשווית. מדובר במעשה אמנות איכותי בעל ערכים קולנועיים גבוהים ביותר. וכן, הסצנה מעוררת המחלוקת שעוררה את זעמה של שרת התרבות היא אחת האנושיות וקורעות הלב שנראו על גבי המסך הגדול, דווקא בגלל שאנחנו מזדהים יותר עם החיילים האבודים אי שם בצפון הגשום, בתוך עמדה מבודדת וישנים בתוך מכולה השוקעת בבוץ, כאשר הפחד מחלחל בתוך עצמות גופם.
הסרט מחולק לשלוש מערכות. הראשונה שקולה, חונקת וברגמנית בסגנונה. זוג מקבל בשורת איוב ונאלץ להתמודד איתה. ליאור אשכנזי בהופעה מאופקת ומצמררת, לדעתי תצוגת המשחק הטובה ביותר שלו עד כה. הוא משכנע כאב שאיבד את היקר לו מכל ומנסה להתמודד עם שדי העבר (שיופיעו ויובהרו במערכה השלישית). שרה אדלר כרעייתו בהופעה מרגשת במיוחד. כל המערכה הראשונה, שמרביתה מצולמת בדירה תל אביבית יוקרתית המשקיפה על העיר ללא הפסקה, מצולמת על ידי גיורא ביח באופן סגפני עד כאב וערוכה בהידוק על ידי גיא נמש ואריק להב ליבוביץ. מלבד סצנה אחת קצרצרה בבית אבות בו שוכנת אימו הדמנטית.המערכה השנייה מתרחשת באותה עמדת ביקורת, מחסום מבודד איש שם בצפון המדברי והציורי. מערכה הנעה באופן אבסורדי בין מחוזות הסוריאליזם, חוסר התוחלת של "החייל האמיץ שווייק" ותיאטרון האבסורד של "מחכים לגודו". מערכה שגיבוריה הם ארבעה חיילים המשרתים במחסום הנמצא בסוף העולם ימינה, לא יודעים את נפשם מרוב שעמום ומכלים את זמנם לריק בהמתנה לאיזה אויב מסוכן שאמור לחצות את המחסום אך אף פעם איננו מגיע. אחד מאותם ארבעת החיילים הוא בנם של הזוג מהמערכה הראשונה.

כל המערכה השנייה כמו כל הסרט וכמו שם הריקוד על שמו הוא נקרא אינה מתקדמת לשום מקום, הסצנות במערכה השנייה חוזרות על עצמן בהבדלים קלים, הן גם מסתיימות בשינויים קלים, כאשר ליד הגורל יש הרבה יותר כוח מאשר לאדם הקטן. מעוררת הזדהות, אבסורדית עד כאב, תשלח חץ ישיר לליבם של כל חייל או חיילת שהתמודדו עם אַבְט"שׁ במהלך שרותם הצבאי, סוריאליסטית כמו חלום בלהות.העיצוב האמנותי של ערד שאואט מרהיב ודומיננטי מאוד ויורד לפרטים הקטנים ביותר, כאשר העיצוב של המחסום משלב בין העמדות המוכרות לנו מההיסטוריה האישית שלנו לעמדות צבאיות אמריקאיות בסגנון שנות החמישים. הכול על רקע נופים מדבריים בלתי נגמרים, גשם זלעפות ללא סוף, בוץ המגיע על לברכיים, גמל הצועד לו הלוך ושוב, מכוניות ישנות החולפות בעמדה עם דמויות נטולות זהות הלובשות בגדים תקופתיים. הקעקוע של אחד החיילים, מכשירי הקשר המיושנים, הרדיו, הלוף, הפיג'מות של החיילים, הכל מדויק, צבעוני, מקורי וחכם להפליא. ואין זה מפליא, הרי מעוז במאי הסרט התחיל את הקריירה הקולנועית שלו כמעצב אמנותי.המערכה השלישית חוזרת אל ההורים ונועלת את הסרט. היא מתחילה עם סיקוונס מרגש באנימציה העונה על שאלה המופיעה במערכה השנייה. בהמשך גם יהיה הסבר לשאלה המופיעה במערכה הראשונה וכך באופן מושלם התסריט יקשור את כל הקצוות ויענה לצופים על כל השאלות שהיו תלויות באוויר לאורך שתי המערכות הראשונות. קשה להימלט מהגורל או מדמותו של מלאך המוות. הוא מחכה לגיבורי הסרט וגם לצופים הישראלים בכל פינה אפשרית. הוא מתדפק בדלת ברגעים הכי לא צפויים. אך מה שקסום במערכה השלישית מלאת הכאב שהיא מתחילה בחשכה ומסתיימת בניצוץ של אור בקצה המנהרה ומשאירה את הצופה משתאה עם רגשות מעורבים של עצב וחמלה.הצפייה ב"פוקסטרוט" אינה קלה. זהו סרט מורכב שדורש התבוננות מאופקת וסבלנית. סרט שמתעתע בצופה, תוקף ומלטף ובעיקר שואל שאלות פילוסופיות גורליות שאין להן תשובות. שאלות הרבה יותר גדולות מהכיבוש והפוליטיקה הפנים ישראלית והמזרח תיכונית. זאת גם הסיבה שהוא זוכה להצלחה עצומה בפסטיבלים החשובים ביותר ברחבי העולם. זאת גם הסיבה שמבקרי ומבקרות הקולנוע החשובים בעולם משבחים את הסרט והביקורות שלהם כלל לא מתייחסות לכיבוש. "פוקסטרוט" הוא מסע מטלטל ומופלא על החיים, על המוות ועל הגורל הממתין לנו בכל פינה. מבחינתי בשביל יצירות כאלו הולכים לקולנוע.
פוקסטרוט (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
פוקסטרוט - ביקורת גולשים / תגובות
שם: מירי בלוםגיל: 6616/10/2017 16:42:51
8/10
פוקסטרוט הוא סרט לא קל לצפייה אך מפעים ומיוחד. יש בו איכות ויופי, היופי שבריקבון לצערי...
שם: יוסי קרמרגיל: 7011/10/2017 14:26:54
5/10
הסרט פשוט לא אמין בשני הבטים: הצופה מועמס ביותר מדי אסונות, בדומה לפסטיבל שירי דיכאון של הגשש,רק היה חסר שאשתו גם פרסית, בהבט השני הסרט סותר את ההיגיון של עצמו מצד אחד הוא מראה חיילים משועממים שהארוע המשמעותי ביותר הוא מעברו של גמל במחסום בו הם שומרים, אין זכר למתח ביטחוני כלשהו, מצד שני הם נקלעים לתאונה מבצעית שיכולה להתרחש רק במצב של מתיחות ודריכות יתר הייתי במחסומים ואני יודע שהתרחיש לא אמין בעליל
שם: קוביגיל: 4509/10/2017 13:51:41
6/10
סרט בינוני מאוד. חבל שמירי רגב עשתה לו יחסי ציבור ושכה בפרסים שלא הגיעו לו. היו סרטים הרבה יותר טובים. זה לא אומר שהסרט רע, אבל הוא בוודאי לא ראוי לתשומת הלב שקיבל. וזה גם לא אומר שליאור אשכנזי לא משחק מצויין ושהסרט לא אומנותי. פשוט לא מספיק מהנה.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
פוקסטרוט Foxtrot חדש 2017
אנטנה Antenna חדש 2017
מבצע ביצה Operation Egg 2017
מדינת הגמדים Land of the Little People 2017
זוג יונים Love Birds 2017 2017
להציל את נטע Saving Neta 2017
חדרי הבית Hadrey Habait 2017
מלחמת 90 הדקות The 90 Minute War 2017
נמל בית Homeport 2017
הכל שבור ורוקד Everything is Broken up and Dances 2017
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Maktoub1מכתובציון גולשים10 / 8.8ציון מבקרים5 / 3.0
Frantz2פרנץציון גולשים10 / 8.5
American Assassin3מתנקש אמריקאיציון גולשים10 / 8.5
The Son of Bigfoot4ביגפוט ג'וניורציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.0
Operation Egg5מבצע ביצהציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 2.8
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט