Seret.co.il - פורטל הסרטים הישראלי תרבות ובידור טלוויזיה | קולנוע | מוזיקה | גיא פינס | הצגה יומית | תנו לנו לייק סרטים ראשי | חדש בקולנוע | בקרוב בקולנוע | כל הסרטים | בתי קולנוע | ביקורות | שוברי צפיות | טריילרים
 
ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews
News of the World
 
חדשות העולם הגדול - News of the World
ציון המבקר "מערבון פיוטי"
 
מאת יעל מאורר | ד"ר לספרות אנגלית. מרצה וחוקרת תרבות פופולרית . מחברת ספר על האספקטים המדע בדיוניים בספריו של סלמן רושדי ומאמרים בנושאים מגוונים. עורכת אסופת מאמרים על ערים במדע בדיוני. חובבת קולנוע וטלוויזיה. נוטה לחבב פרודיות פרועות יותר מסרטים פילוסופיים כבדי ראש, אבל נותנת מקום לשניהם. אוהבת סרטים וסדרות מדע בדיוני בגלל הדרך בה הם מראים לנו את העולם שלנו דרך מראה (שחורה בד"כ).
ז'אנר הרפתקאות
שחקנים
מידע נוסף עמוד הסרט חדשות העולם הגדול

Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף

 
"חדשות העולם הגדול" סרטו החדש של פול גרינגאס ("זהות אבודה", "קפטן פיליפס"), הוא מערבון על סיפורים ועל הדרך בה אנחנו נעים בעולם ומספרים אותם. זהו המערבון הראשון שבו משחק הנקס בקריירה הענפה מאוד שלו. הסרט, המבוסס על רומן של פאולט ג'ילס, מתרכז בסרן ג'פרסון קייל קיד (הנקס), בטקסס של 1870, חמש שנים לאחר תום מלחמת האזרחים. הוא נודד בדרכים וקורא עיתונים לקהל שומעיו, במעין מופע בידורי נודד. במהלך המסע, הוא נתקל בילדה ג'והנה (הלנה צנגל) שמשפחתה נרצחה על ידי אינדיאנים, שהשאירו אותה בחיים וגידלו אותה. סרן קיד מתגייס כמעט בעל כורחו להביא את ג'והנה למשפחה שנותרה לה, מרחק מאות רבות של קילומטרים. המסע הזה יקרב בין הגבר הבודד לילדה העזובה, שאינה יודעת מילה אנגלית. הנקס נפלא כהרגלו גם בתפקיד הזה, והלנה צנגל, שחקנית גרמניה, שזכתה לפריצה בינלאומית בשנה שעברה עם הסרט המצוין "מחוץ למערכת", מצוינת ומרגשת.
 
בדרך ייתקל הצמד הזה במכשולים רבים וכמעט יקפח את חייו פעמים רבות. כיאה למערבון, לא ייחסרו כאן קרבות אקדחים ושליפות מהירות, והימלטות ממוות פעם אחר פעם. הצילומים המרהיבים של דריוס וולצקי מזכירים את ימי הזוהר של המערבונים. הסרט יוצר תחושה משכנעת של מסע לעבר האמריקני אחרי השבר הגדול - מלחמת האזרחים. הגיבור הוא חייל דרומי המייצג את המצב הקשה של הדרום לאחר התבוסה הניצחת מול הצפון. כך הנוכחות של החיילים ה"כחולים" הצפוניים בדרום האמריקני שבו מתרחשת רוב העלילה, מהווה תזכורת מתמדת לכך שהמלחמה היא דבר מתמשך. למרות שנגמרה רשמית, הרי השסע העמוק באמריקה קיים. דמותו של סרן קיד, הדרומי המובס, הופכת לסמל לאפשרות לפיוס בין המחנות. בתפקידו כקורא עיתונים הוא מתווך את המציאות המקומית והארצית לקהל שומעיו, ומשמש גם קול ממתן כאשר הקהל מביע עוינות גלויה ל"כחולים".
 
העיסוק בסיפורים חדשותיים ובדרך בה חדשות "נוסעות", תרתי משמע, מעורר כמובן את ההקשר העכשווי. מעניין לראות שהסיפור העיתונאי הראשון שקורא קיד הוא על מגפת דלקת קרום המוח שמשתוללת באותה עת. כזכור, הנקס היה הסלבריטי הגדול הראשון שחלה בקורונה. באחת מהאפיזודות המרכזיות והסמליות בסרט, קיד וג'והנה נתקלים בקבוצה שחוטפת אותם עבור סיפור: מנהיג הקבוצה רוצה שסרן קיד יקרא בפני הקהילה שלו, אך לא את העיתונים שהוא נושא אתו, אלא עיתון שבו מתוארת הקהילה שלו, ה"עולם החדש" שאותו הוא בונה. בעולם החדש הזה אין מקום למקסיקנים, שחורים ואינדיאנים. גם לא לעדרי התאו, הסמל של המרחב האמריקני, שאותם שוחטים וגופותיהם מוטלות בכל מקום.
קשה שלא לראות בקהילה הזאת משל לאירועים עכשוויים בארצות הברית. העיסוק בעיתונות כמייצגת מציאות אלטרנטיבית של קהילה בעלת ערכים גזעניים ובדלניים אינו רחוק מעימותים פוליטיים בני זמננו, ולא רק בארצות הברית. בסרט, סרן קיד יוצר מהומה בתוך הקהילה הזאת ומנסה להראות להם דרך אחרת לראות את המציאות מחוץ לתפיסה הצרה שמוכתבת להם על ידי מנהיג פנאטי. החשיבות של הסיפור היא מרכזית. זוהי גם המילה הראשונה באנגלית שג'והנה לומדת.
הקשר המתהווה בין הגבר הבודד לילדה הנטושה נבנה בהדרגה תוך המסע המשותף. באחד הקטעים היפים בסרט, העוסק בשפה ובתפיסת עולם, הם מלמדים זה את זה : היא מלמדת אותו מילים בשפת השבט האינדיאני שבו חיה, והוא מלמד אותה מילים באנגלית. השפה היא גם שער לדרך בה תופסים את העולם. בעוד התפיסה המערבית המיוצגת על ידי השפה האנגלית מתמקדת בקו הישר, במסלול הליניארי, מכאן לשם, הרי התפיסה האינדיאנית מדברת על מעגל.
הסרט רומז לכך שהאינדיאנים, שהובסו על ידי האדם הלבן, הם מקור לידע חשוב. תפיסת עולמם נשמרת על ידי הילדה הלבנה שגדלה אצלם, והתושייה הרבה שלה משקפת את היכולת שלהם לחיות במרחב שאותו גזלו מהם. המתיישבים גזלו מהאינדיאנים את אדמתם ואז האינדיאנים הרגו את המתיישבים שגזלו מהם את האדמה. מעגל הדמים הזה מסתיים בתבוסת הילידים, שנראים בסרט בסצנה קצרה, מותשים ונסוגים.
המערבון היה תמיד ז'אנר פוליטי וקשה שלא להבחין שגם כאן, הסיפור על ארצות הברית במאה ה-19 מתפקד גם כמשל לימינו הסוערים. גם היום, הסיפור העיתונאי הוא מרכזי בהבניית המציאות וכל ציבור בוחר באיזה סיפור להאמין. החזרה למערבון הקלאסי היא דרך יפה לספר סיפור על מהותה של אמריקה. הקשר בין הגבר לילדה, שהופך בהדרגה לקשר אבהי, הוא גם הדרך לריפוי הטראומה של שניהם. שתי הדמויות מייצגות, כל אחת בדרכה, את המצב הפוסט טראומטי של הניצולים. הסרט מציג בצורה פיוטית ויפה את הדרך לריפוי. היא עוברת דרך סיפורים, המוצגים ומומחזים מול קהילת שומעים. הסיפורים שאותם נבחר לספר יכולים להביא למחלוקת ופילוג, או לעורר תקווה לעתיד הרמוני וטוב יותר. "חדשות העולם הגדול" מספר את הסיפור הזה בצורה יפה ומרגשת.
חדשות העולם הגדול (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט)
פרטים נוספים על:   טום הנקס
 
שלח תגובה ודירוג לסרט Comment Icon
 
 
תגובות הגולשים - Surfer Reviews
חדשות העולם הגדול - ביקורת גולשים / תגובות
סרט מומלץ 7 (מתוך 10) ציון: 49 גיל: anipo שם:
06/08/2021 09:15:35 תאריך:
שילוב של שונה ושבלוני. סיפור אנושי ששייך לז''אנר אחר יחד עם אלמנטים מוכרים של המערבונים לדורותיהם. ג''פרסון קיד הוא קצין לשעבר שלחם במלחמת האזרחים. כיום לפרנסתו הוא עובר מעיר לעיר ומקריא לתושבים את החדשות מתוך העיתונים. באחת הנסיעות שלו ,הוא פוגש ילדה יתומה שאינה דוברת אנגלית שחוותה טרואמה והיתה בשבי אינדיאנים במשך מספר שנים. לאחר שניסה ולא הצליח למצוא עבורה בית, כעת שניהם עושים את דרכם הארוכה לדודה ולדוד של הילדה. בדרך הם פוגשים פורעי חוק ונאלצים להילחם על חייהם. היופי הוא בקשר שנוצר בין ג''פרסון לבין הילדה למרות קשיי השפה. אירוע שמתרחש לקראת הסוף מביא לפעולה אחת אחרונה של ג''פרסון ובכך מסתיים הסיפור. הסרט נעים לצפייה הרבה בזכות משחקו של תום הנקס , למרות שלא מדובר ביצירה מפוארת. ציון 7.5.
סרט מומלץ 8 (מתוך 10) ציון: 62 גיל: motekoo שם:
11/04/2021 22:20:35 תאריך:
סרט חמוד, נהנתי מכל רגע. אסור לוותר.טום הרציני כמו שאני אוהב. שחקנים טוב,תלבושות ונופים, מעניין, הכל מצויין. מקבל 8 בסולם MOTEKOO
סרט מומלץ 8 (מתוך 10) ציון: 47 גיל: איציק גור שם:
15/02/2021 11:30:13 תאריך:
בעולם של עודף מידע ופייק ניוז נחמד לצפות בתקופה שאפילו עיתונים היו נדירים ונוודים היו מעבירים את החדשות. טום הנקס לא מאכזב כמעט אף פעם והתפקיד נראה תפור עליו אבל התגלית האמיתית היא הילדה שבמעט מילים מעבירה הרבה. נהניתי.
לחץ/י לצפות ב 1 ביקורות נוספות      הוסף ביקורת/תגובה/המלצה

 
הרפתקאות הרפתקאות
עולם היורה: עולם חדש | Jurassic World Dominion | חדש
חיות הפלא: הסודות של דמבלדור | Fantastic Beasts The Secrets of Dumbledore
אנצ'רטד | Uncharted
שאנג צ'י ואגדת עשר הטבעות | Shang Chi and the Legend of the Ten Rings
האביר הירוק | The Green Knight
ג'אנגל קרוז | Jungle Cruise
אנולה הולמס | Enola Holmes
מליפיסנט: אדונית הרשע | Maleficent Mistress of Evil

לרשימת ביקורות אחרונות
סרטים | קולנוע | בתי קולנוע | כרטיסים