חדשות קולנוע וסרטים

סיפורה של ה"אלטלנה" מגיע לסינמטק תל אביב

סיפורה של האלטלנה מגיע לסינמטק תל אביב
שלח לחבר הוסף תגובה Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף
מאת: מערכת "סרט"

באופן לא מוסבר ובניגוד להרבה מדינות, לא מתעסק הקולנוע הישראלי כמעט באירועים היסטוריים חשובים, אישים שהביאו לשינוי או סיפורי מלחמות (להוציא גל של סרטי לבנון שהיה בשנות השמונים). גם הטלוויזיה, לפחות בצד העלילתי של העניין לא מתעסקת בחומרים הללו. אולם, המצב עומד להשתנות, בקטנה אומנם, בסוף השבוע הבא, כאשר יעלה להקרנות מסחריות, בסינמטק תל אביב, סרטו של אלי כהן ("הקיץ של אביה", "שתי אצבעות מצידון"), "אלטלנה" (החל מה- 21 באוגוסט).

התסריט כתוב ע"פ אירועי האמת של פרשת "אלטלנה", אך אין בסרט מסמך היסטורי, אלא עיבוד קולנועי של הפרשה, הכולל רק חלק מן האירועים שהתרחשו ורק חלק מן הדמויות שהיו מעורבות בהם. בסרט משחקים יוסי קאנץ, יורם חטב, שרון אלכסנדר, דביר בנדק.תמונות רבות בסרט תעסוקנה במתרחש על האנייה, עליה התקבצו 960 עולים, רובם ניצולי שואה, שעלו ארצה לאחר שנים ארוכות של סבל תחת הכיבוש הנאצי, ומצאו את עצמם בין הסדן לפטיש בעימות שרובם לא האמינו שהוא אפשרי.

עיקרו של הסרט הוא המאבק העיקש וחסר הפשרות בין בן גוריון ובגין אשר ניהלו את העימות לאור חילוקי הדעות העמוקים ביניהם על חלוקת הנשק, על סמכויות הממשלה והצבא, ועל אופייה של האופוזיציה במדינה דמוקרטית. בן גוריון שניסה לעצב את יסודות הממלכתיות במדינה שהוקמה זה עתה, ראה בפירוק הגופים הצבאיים־פוליטיים משימה ראשונה במעלה, ומיד לאחר פירוק האצ"ל פתח במהלכים לפירוק הפלמ"ח. לעומתו, חש בגין מחויבות עמוקה לאנשיו שהלכו אחריו בנאמנות בשנות המחתרת, ורצה לצייד אותם במיטב הנשק לקראת המשך מלחמת העצמאות.העימות בין השניים התנהל גם לאורה של היריבות האישית ארוכת השנים ביניהם, שיצרה חשדנות הדדית שלא ניתן היה לגשר עליה. אין ספק שלולא יריבות אישית זו, היה אפשר למנוע את סופה הטראגי של הפרשה.

אלטלנה הייתה ספינה של האצ"ל שהובילה 960 עולים, נשק, מדים וציוד רפואי לישראל. הספינה הגיעה לחופי הארץ במהלך מלחמת העצמאות, ביוני 1948, כשלושה שבועות לאחר שהאצ"ל הסכים להתפרק מנשקו ולהשתלב בצה"ל.זמן קצר לפני שהגיעה אלטלנה לישראל הוסכם בין האצ"ל לממשלה כי הספינה תעגון בחוף כפר ויתקין, אולם היו חילוקי דעות לגבי פריקת הנשק מהספינה וחלוקתו. לאחר שהגיעה הספינה לא נענה מנחם בגין, מפקד האצ"ל, לאולטימטום של הממשלה הזמנית למסור את הספינה על כל נשקה לידי צה"ל, וקרב פרץ בין אנשי אצ"ל וחיילי צה"ל. הספינה המשיכה לתל אביב ושם פרץ קרב נוסף בין אנשי אצ"ל לצה"ל, עד שהספינה הועלתה באש על ידי פגז תותח שנורה מהחוף בשעות אחר הצהריים של ה-22 ביוני 1948 (ט"ו בסיוון ה'תש"ח).

בקרבות שליוו את "פרשת אלטלנה", אשר התחוללו בים ועל החוף, נפלו 16 לוחמי אצ"ל ושלושה חיילי צה"ל. זמן קצר לאחר סיום הפרשה נעצרו כ-200 אנשי אצ"ל, הארגון פורק ואנשיו השתלבו בצה"ל.
אין תגובות לכתבה.
 
לחצו כאן להיות הראשונים לפרסם תגובה לכתבה זו !

   
חיפוש בארכיון 2021
הצג את כל הידיעות / כתבות מחודש ושנה מסויימים (יש לסמן שנה וללחוץ על החודש הרצוי)
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
או בצע/י חיפוש טקסטואלי בארכיון
בחר/י תאריך: מ עד
חפש בכל הארכיון
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט