ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

יומיים ולילה

- "אגרוף לבטנו של הצופה, שיר הלל להיות האדם מותר מהמכונה" (רון פוגל)
Deux jours, une nuit

ביקורת "יומיים ולילה" | Deux jours, une nuit

מאת ז'אנר דרמה שחקנים מריון קוטיאר, פבריציו רוניון
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
סרט חובה
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
7.6/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.11%
מגמה: -65.3%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
מי שמכיר את יצירותיהם קודמות של צמד האחים דארדן לא יופתע מעלילת הסרט "יומיים ולילה". האחים הידועים באג'נדה הסוציאליסטית שלהם מספרים את סיפורה של סנדרה. סנדרה פוטרה מעבודתה במפעל, אולם לפתע התקווה מבצבצת מעבר לאופק-עומדת להתקיים במפעל הצבעה חוזרת של העובדת על אפשרות החזרתה של סנדרה לעבודה.סנדרה יוצאת לקרב ההישרדות של חייה (שגם כך אינם קלים) ובמשך יומיים ולילה (כשמו של הסרט) מבקרת את כל עמיתיה לעבודה ומנסה לשכנעם כי יחזירו אותה לעבודה ובנוסף לכך (וזהו קוץ לא קטן בעליה) עליה לשכנעם להסכים לוותר על הבונוס בסך 1000 יורו שקיבלו .
סיפור קטן במימדיו ואפילו קטנטן הופך אצל האחים דארדן לאפוס רחב יריעה העוסק בקרב לחיים ולמוות (היו כאלו שהשוו את הסרט למערבון שבו מנהלת סנדרה למעלה מעשרה קרבות עם עמיתיה לעבודה). ואולי הדרמה מתחוללת בכלל במוחו של הצופה שהולך ונשאב לעלילה ככל שמפגשיה של סנדרה עם עמיתיה נמשכים.סיפורה של סנדרה הוא פניה של אירופה בימינו ושל הקפיטליזם החזירי במירעו -אירופה של קשיים כלכליים ומערכת שבה הגורם האנושי הולך ונעלם ואם אפשר לקצץ ולוותר על עוד עובד-מה טוב. הדארדנים מוחים על הפיכתו של האדם לסחורה, ממש כמו שעשו ב"שתיקתה של לורנה" המופתי.מריון קוטיאר (לשם שינוי בתפקיד מוצלח) נדמית לעיתים כסאלי פילד "גיבורת מעמד הפועלים" בסרט "נורמה ריי". קוטיאר כסנדרה מתייצבת כולה רועדת ולא בגאון למול עמיתיה לעבודה, היא אחרי דיכאון עמוק, היא לא בטוחה בעצמה ובכל זאת היא זוקפת את גווה ושואגת את שאגת האריה הפצוע ואפילו תהיה זו שאגתה האחרונה. מה שהדארדנים עשו עם קוטיאר משול ממש לנס ומוכיח כי גם שחקנים מוגבלים יכולים בידיים הנכונים לספק יכולות משחק עילאיות.לטעמי הסרט הוא בכלל סרט אימה והדארדנים מתחברים לפחדיו העמוקים ביותר של הצופה (כי מי אינו חושש מפיטורים).כמו ב"סונטת טוקיו " היפני שבו הגיבור כמעט מאבד את שפיות דעתו לאחר שהוא מפוטר גם סנדרה נמצאת בצלילה חופשית, אבל הפעם בניגוד לחלק מסרטיהם מצביעים הדארדנים על חוסנה של הרוח האנושית וסנדרה ממשיכה במאמציה הבלתי נלאים לשנות את רוע הגזרהמזמן לא התרגשתי מסרט כמו שהתרגשתי מ"יומיים ולילה" שהוא אינו פחות מיצירת מופת. סרט שחשוב לראותו ו(הפתעה הפתעה) אפילו סרט שהוא בסופו של דבר אופטימי ("אנחנו מזדקנים ככל בנראה" הסבירו לי האחים את הרוח החיובית המנשבת בסופו של דבר מעל הסרט כשנפגשתי איתם בעת ביקורם בארץ בשבוע שעבר). האחים דארדן מוכחים שוב כי הם נמצאים בחזית הקולנוע החברתי העולמי והצופים רק יוצאים נשכרים מכך.בראוו!
יומיים ולילה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
יומיים ולילה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: שיגיל: 3612/03/2015 02:08:02
8/10
אני מאוד נהניתי, הסרט מתאר יפה מאוד פוליטיקה משרדית וגבורה של יום חולין.
שם: מאירגיל: 7011/11/2014 18:45:32
8/10
סרט טוב לאוהבי דילמות מוסריות. ההתיחסות האישית מול האנשים שבסביבת העבודה ולבסוף ״מול המראה״ המוסרית. סרט טוב לבעלי נסיון חיים סביר.
שם: ברגיל: 3730/08/2014 13:43:52
5/10
סרט מאוד כבד וארוך . . . אישה דיכאונית שנלחמת על מקום עבודתה אין לי בעיה עם הנושא כי יותר ממחצית אוכלוסיית העולם יכולה להזדהות עם הצורך לשמר את מקום עבודתך אבל הם ממש טוחנים עד דק את הנושא שכבר מתחשק לך לחתוך את הורידים - לפחות הסוף קצת אופטימי . . . בעיקרון זכיתי בכרטיסים אבל הייתי מתבאסת לשלם כסף על סרט מהסוג הזה
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
האוקיינוס שבינינו The Mercy חדש 2018
קינגס Kings חדש 2018
על חוף צ'סיל On Chesil Beach חדש 2018
אישה צועדת קדימה Woman Walks Ahead חדש 2018
נסחפים Adrift 2018 חדש 2018
פבלו Loving Pablo חדש 2018
שאהבה נפשי Disobedience 2018
המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה Madam Yankelovas Fine Literature Club 2018
המקום The Place 2018
מעשה פלאים Wonderstruck 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Her Love Boils Bathwater1אהבתה מרתיחה את מי האמבטציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
Help I Have Shrunk My Parents2הצילו! כיווצתי את ההוריםציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 2.5
Le Brio3המילים הפשוטותציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.0
Love Simon4באהבה, סיימוןציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 3.4
Disobedience5שאהבה נפשיציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 3.3
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט