חדשות קולנוע וסרטים

מי צריך את אופטימוס פריים? ההיסטוריה של באמבלבי

מאת:
מי צריך את אופטימוס פריים? ההיסטוריה של באמבלבי
שלח לחבר הוסף תגובה Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף
הוא התחיל בכלל כצעצוע בשם מיקרו מכונית-רובוט-פולקסוואגן-חיפושית, לאחר מכן נכתב כאח הקטן של הרובוטריקים ועם השנים הפך לאהוב שבהם ולדמות שמחברת את הקהל לצד האנושי של עולם הרובוטריקים. לכבוד עלייתו בישראל בסוף השבוע של הסרט "באמבלבי", חזרנו להיסטוריה של הדמות בארבעה עשורים האחרונים
אחרי אופטימוס פריים ומגהטרון, השם הבא המוכר לכולם מפנרצ'ייז הרובוטריקים הוא באמבלבי. אבל באמבלבי, כמו חבריו, לא התחיל בסדרת הסרטים או בסדרות הטלוויזיה המוכרות מהעשורים האחרונים. הרובוטריקים התחילו בכלל כסדרת צעצועים של החברה היפנית טאקארה. השם המקורי שלהם היה 'דיאקלון'. הצעצועים עוצבו ותוכננו לשנות צורה כפי שאנחנו מכירים אותם כיום. טאקארה נתנו להם סיפור בסיסי על איזושהי מלחמת חלל ופלישה לכדור הארץ. לאחר הצלחה מסוימת ביפן, טאקארה ניסו למכור את 'דיאקלון' בארצות הברית ללא סיפור רקע לדמויות שלהם וכמעט ללא התאמה לשוק האמריקאי.

לאחר כישלון במכירות, הם נפגשו עם חברת הסברו והשאר היסטוריה. הסברו אהבו את הקונספט, רכשו גם את סדרת "Micromen" היפנית (ממנה הגיע באמבלבי), אך החליטו לשנות את האופי והעיצוב של הדמויות ולמכור אותן תחת שם המותג "Transformers" או כפי שאנחנו מכירים אותם בארץ - רובוטריקים. בפגישה אחת של 3 שעות בלבד בין נציגי החברות, הם תכננו את כל הסיפור של הטובים נגד הרעים, סיפור שילווה מעתה את כלל סדרות הצעצועים, סדרות הטלוויזיה, הקומיקסים והסרטים שיגיעו בעתיד.

הרובוטריקים הם למעשה גזע חייזרים מן הכוכב סייברטרון, כאשר ה-Autobots, החבר'ה הטובים, הם המשאיות, רכבי המשא והמכוניות הפשוטות והשקרניקים (Decepticons) הם כלי המלחמה והמטוסים. אז איך מוכרים לקהל האמריקאי צעצועים על רובוטים ענקיים מהחלל? כאן הייתה ל"הסברו" הברקה מסוימת. באותן שנים (שנות ה-80 המוקדמות) הממשל האמריקאי הגביל מאד פרסום צעצועים בטלוויזיה. להסברו הייתה עוד סדרה מוכרת, "כוח המחץ". ל"כוח המחץ" היה קומיקס מאד מפורסם וגם סדרת טלוויזיה, שניהם הופקו על ידי הסברו ועוד חברה מאד מוכרת בשם מארוול.הרעיון היה ליצור לצעצועים החדשים של הסברו סדרת קומיקס חדשה ובמקביל סדרת אנימציה. דרך השיווק שלהם הצעצועים יימכרו, או במילים אחרות - סדרת הטלוויזיה וחוברות הקומיקס יהיו למעשה הפרסום של הצעצועים עצמם. מארוול אהבו את הקונספט ונתנו ליוצרי קומיקס אגדיים כמו דניס אוניל ובוב בודיאנסקי לכתוב את הדמויות. ככה נולדו להם אופטימוס פריים, מגהטרון, באמבלבי ומרבית הדמויות המוכרות מאותו ז'אנר.

באמבלבי (שהחל את דרכו תחת השם "מיקרו מכונית-רובוט-פולקסוואגן חיפושית" בסדרת Micromen) נכתב כ"אח הקטן של הרובוטריקים", רובוט קטן ומתחכם שתפקידו העיקרי הוא להיות המרגל למען הקבוצה של הטובים. בגלל גודלו הוא תמיד מנסה להוכיח את עצמו גם במחיר סיכון עצמי. לבאמבלבי היה תפקיד מאוד מרכזי בימים הראשונים של חוברות הקומיקס של הרובוטריקים. לאחר שנפגע בקרב, הוא הגיע למוסך מכוניות ושם נפגש לראשונה עם בני האדם (משפחת ויטויקי). אך ככל שהסיפורים התקדמו, באמבלבי נשכח מאחור והפך להיות שולי יותר ויותר. רק כאשר החלה הסדרה המצוירת עצמה (עליה גדלנו בשנות ה-90 בישראל), באמבלבי חזר לחזית. בפרק הראשון הוא פעל כמרגל קטן שמנסה להוכיח עצמו, אך כבר בפרקים לאחר מכן הוא החל לפעול במקביל לספייק ויטיקי, הילד הצעיר במשפחה. מערכת היחסים ביניהם תהפוך להיות מאפיין מרכזי של הדמות כמעט בכל מדיה שתגיע לאחר מכן (בין אם קומיקס, סדרות, סרטים ואף משחקי מחשב). הוא הפך להיות הדמות שאמורה לחבר את הילדים לרובוטריקים הגדולים, הקשר בינם לבין האנושות. בהמשך הסדרה הוא כבר לא ביצע יותר תפקידי ריגול, אלא פשוט בילה עם ספייק ובני אדם אחרים. החיבור הזה העניק לבאמבלבי מעמד של כוכב. הוא הופיע בחזית מרבית הפרקים וגם לאחר ששתי העונות הראשונות של הסדרה הסתיימו ומרבית חבריו כבר הוחלפו בדמויות עדכניות יותר (למען מכירת צעצועים חדשים יותר) הוא עדיין היה שם, במקביל לחברו ספייק.הפופולריות של באמבלבי (שבאה כמובן במקביל למכירות צעצועים מעולות של הדמות), אף הובילה להישרדותו בסרט האנימציה של הרובוטריקים (משנת 1986), סרט אשר היה ידוע כ"מחריב ילדות" מכיוון שרבות מן הדמויות המוכרות של הסדרה, כולל אופטימוס פריים ומגהטרון, מוצאות את מותן בו. למעשה, גם לאחר שהייצור של כלל הצעצועים הסתיים, הסברו עדיין הפיקו צעצועים לדמות אחת בלבד - באמבלבי.

הסברו לא חשבו שהסרט ישפיע כל כך על קהל המעריצים וכסוג של ספק התנצלות, ספק ניסיון להחזיר את הקהל, הם הפיקו צעצוע חדש ועדכני יותר לבאמבלבי בשם "גולד-באג". באמבלבי גולד-באג חדר במהירות לסדרה ולחוברות הקומיקס. אך כמו חבריו, גם גולד-באג מצא את מותו בקומיקס כאשר אחוז המכירות של הצעצועים ירד. הצעצוע של באמבלבי עוד יחזור וילך מספר פעמים בשנים שהגיעו לאחר מכן, עד שידעך כמעט סופית לאחר שהסברו לא טרחו אף לחדש את זכויות היוצרים עליו. למעשה במרבית הסדרות שהופיעו בשנות ה-90 המאוחרות עד שנות ה-2000 המוקדמות הוא כלל לא הופיע!
חידוש זכויות היוצרים על הדמות נעשה רק ב-2007, לקראת הסרט של החדש של מייקל ביי. באמבלבי חזר לככב, והפעם בקולנוע. באמבלבי של מייקל ביי נכתב באופן מאוד דומה לדמות המקורית - חבר של בני האדם, קטן וידידותי ומנסה להוכיח עצמו מול אחיו הגדולים יותר. אך כאן הוחלט להוסיף לו אלמנט שיישאר איתו שנים רבות - הוא אינו יכול לדבר אלא רק דרך קטעי הקלטות מן הרדיו שלו.

בעקבות הסרט הראשון, נראה שבאמבלבי חזר לפופולריות של פעם ומכאן והלאה הוא יחזור לככב בסדרות טלוויזיה חדשות, בסרטים וגם במשחקי מחשב. ומי שלא עוקב לא יאמין כמה סדרות יש ואולי גם יופתע לגלות שהסדרות כמעט ולא הפסיקו מאז העונה הראשונה שיצאה בארצות הברית אי שם בשנת 1984. ובאשר לבאמבלבי? הסיפור שלו הוא כמעט תמיד אותו סיפור - רובוט קטן וידידותי, שמנסה להוכיח את עצמו מפאת גודלו. הוא החיבור שלנו כצופים לעולם הרובוטריקים, הוא מה שמושך את הילדים לעולם הזה וכנראה זו גם הסיבה שהוחלט שהסרט החדש, שזוכה לביקורות חיובית, יהיה בכיכובו.

אין תגובות לכתבה.
 
לחצו כאן להיות הראשונים לפרסם תגובה לכתבה זו !

 
רלוונטי
באמבלבי (עמוד סרט)
רובוטריקים (עמוד סרט)
רובוטריקים 2 (עמוד סרט)
 
חיפוש בארכיון 2018
הצג את כל הידיעות / כתבות מחודש ושנה מסויימים (יש לסמן שנה וללחוץ על החודש הרצוי)
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
או בצע/י חיפוש טקסטואלי בארכיון
בחר/י תאריך: מ עד
חפש בכל הארכיון
Ambulance1אמבולנסציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 2.8
The Batman2באטמןציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.5
Marry Me3חתונה בהפתעהציון גולשים10 / 8.1
Turning Red4אדומה אשציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 4.0
Uncharted5אנצ'רטדציון גולשים10 / 7.4ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט