ממנטו | ביקורת סרט

תמונת כתביגאל קולוף על "

ממנטו

" - ""
Memento
ביקורת

ממנטו | Memento

מאת יגאל קולוף | מבקר ז'אנר מתח/פעולה שחקנים גאי פירס, קארי אן מוס, ג'ו פנטוליאנו | במאי/ת: כריסטופר נולאן
ציון המבקר
""
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
9/10
לסרט הזה הגעתי לאחר שקראתי שתי ביקורות נלהבות מאד, אחת מהן של אמיר קמינר, שהתמוגג, בלשון המעטה, מהסרט.הסרט מספר את סיפורו של ליאונרד שלבי, אשר אשתו נרצחה, והוא עצמו ספג חבטה קשה שגרמה לו זעזוע מוח ואיבוד של יכולת הזיכרון לטווח קצר. מה המשמעות? ליאונרד (גיא פירס) זוכר מי הוא ואת כל הפרטים המרכיבים את סיפור חייו טרם התאונה, ואולם הוא לא יכול לייצר זיכרונות חדשים. הוא יכול לדבר אתכם, ותוך חמש דקות לאחר מכן לשכוח שפגש אתכם אי פעם, ושקלט איזשהו משהו בשיחה. על כן הוא מסתייע בעזרים ויזואליים כדי לתעד את חקירת מות אשתו, ובין היתר הוא מקעקע על גופו רמזים שונים שיזכירו לו תמיד במי לבטוח ומה לחפש. כך יוצא שהוא יכול לשכוח שבעצם פגש את הרוצח, או שמישהו רימה אותו, למרות שידע על כך ברגע דאז.
הסרט אמור להיות מלאכת מחשבת, ואכן ניכר שהושקעה בו מחשבה. אבל בכך מתמצה כל יכולתו של הסרט לעניין את קהל הצופים. כפי שעבדכם הנאמן תיצפת במהלך הסרט, התרחשה לה תופעה סוציולוגית מעניינת - ראשים של צופים נשמטו להם ונחו במופגן על כתפי בני זוגם. כך גם ראשו של עבדכם הנאמן, ששקע מספר פעמים אל שרעפי שינה.ומדוע, תשאלו. כי הסרט הזה פשוט מבוים בצורה מתישה. מסתבר שאת הבמאי עניין לקחת את הבימוי שלב אחד קדימה, ועל כן הסיפור הולך מהסוף אל ההתחלה, תוך חזרה קטנה על קטעים פה ושם. התוצאה - מתקבל אפקט ענק של שעמום, והמורכבות של ריכוז וניסיונות לעקוב אחר העלילה, פשוט גוזלים מהצופה את כל מרצו וכוחו, והוא מתחיל לגלות, כעבור כ- 10 דקות מתחילת הסרט, את גודל טעותו כשהחליט לצפות בו. זה פשוט סרט משעמם, שעלילתו, בתכל'ס, די דלה, ואשר כל האפקט שלו מתמקד בצורת הבימוי השונה, והתסריט המעניין לכאורה (על הנייר) שגיבש את העלילה המעצבנת שלו.הבמאי והתסריטאי שכחו, כנראה, שקולנוע מיועד לבדר ולהוות מפלט עבור הצופים - לא עוד מקום בו ימשיכו לסבול אחרי העבודה. כנראה שהמבקרים המהללים את הסרט נתפסו גם לשיגיון זה, ושכחו מזמן את מטרתו וייעודו של הקולנוע - בידור להמונים, לאו דווקא במשמעותו השטחית, אלא במשמעות של מקום מפלט מעניין, שישכיח את השגרה. הניכור שיוצר הסרט הזה אצל הצופה, בהחלט לא משיג מטרה זו, והצופה רק מחכה לרגע בו יסתיים הסרט, והוא יוכל לשכוח שאי פעם ראה אותו - תוך 10 דקות (ובעצם, הצופה מנסה בכך להידמות לגיבור - לראות, ולשכוח).לצערי גיא פירס, שחקן מעניין בדרך כלל, אינו מתבלט בסרט זה, ואני תקווה שעוד נשמע ממנו בקרוב, בסרטים מעניינים וטובים הרבה יותר.לסיכום: יומרני ומנופח, רע. 2 בסולם יגאל.
ממנטו (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יגאל קולוף | מבקר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
ממנטו - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איציק גורגיל: 4014/12/2013 16:40:48
9/10
סרט מתח מעולה שמצריך קצת סבלנות. תסריט עם רעיון מקורי שערוך הפוך לסדר הדברים במציאות. גיא פירס שחקן מעולה.
שם: Mגיל: 5214/07/2012 23:35:35
7/10
רעיון מקורי וביצוע נפלא... רק שכמו בסרטו היותר מושלם (התחלה) הסיום והפיתרון של המארג המותח והקסום הזה לוקה (מאד מאד) בחסר. בנוסף הסרט אפל ועם יש משהו כמו סרט טוב או סרט רע (במובן של טוב ורע ולא מבובן של איכותי ולא איכותי* הרי זה סרט רע...
שם: לינוי 21גיל: 2128/06/2012 05:18:39
9/10
תסריט מבריק! לא מתאים לחסריי סבלנות.
ביקורות נוספות של סרטי מתח/פעולה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט