אקסודוס אלים ומלכים | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

אקסודוס אלים ומלכים

" - "שובה את העין אך סובל מתסריט לקוי וליהוק בעייתי"
Exodus: Gods and Kings
ביקורת

אקסודוס אלים ומלכים | Exodus: Gods and Kings

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר מתח/פעולה שחקנים כריסטיאן בייל, אהרון פול | במאי/ת: רידלי סקוט
ציון המבקר
"מרהיב וחלול"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
6.4/10
אי שם בשנות החמישים ז'אנר סרטי ראווה תנ"כיים והיסטוריים שלטו ביד רמה (ובזרוע נטויה) ברשימת שוברי הקופות, סרטים כגון: "בן חור", "הגלימה" וכמובן "עשרת הדברות " של ססיל בי דמיל סיפקו לצופה חוויה גדולה מהחיים בשיטת הסינמסקופ. אחרי תור זהב קצר שב הסרט התנ"כי למדבר והניסיון הכושל לעשות סרט על דוד המלך בכיכובו של ריצ'רד גיר רק הדגיש כמה ארכאי נראה פתאום ז'אנר זה בעולם מתקדם וציני.ואז הופיע במאה ה-21, "הפסיון של ישו" של מל גיבסון, שהרוויח מאות מיליונים והחזיר עטרה ליושנה. ראתה הוליווד כי טוב ומ-2013 החלה חזרה למקורות ונדמה כי הסרט התנ"כי הפך לסחורה החמה ביותר בעיר הסרטים. הסיפורים עסיסיים ומוכרים וכל המשפחה יכולה להגיע ולצפות בסרט. דארן ארונופסקי התחיל את השיטפון עם "המבול" הבעייתי. רידלי סקוט ממשיך עם "אקסודוס" ובקנה כבר עיבוד חדש ל"בן חור", סרט על קין והבל, סרט על פונטיוס פילאטוס ועוד היד נטויה.
נשאלת השאלה האם בימינו יש בכלל לספקטקל התנ"כי זכות קיום והאם העיבודים החדשים מצליחים לתת פירוש עכשווי ושונה לסיפור המוכר שלמדנו בבית הספר מעבר לאפקטים מרשימים ? "אקסודוס" של רידלי סקוט על כל 150 דקותיו הוא מקרה מבחן מצוין לענות על שאלה זאת.סרטו של סקוט נפתח כשמשה הוא כבר גנרל בצבא פרעה ורעמסס, בנו של פרעה, הוא מנהיג הצבא המצרי. כריסטיאן בייל משכנע כמשה אך ג'ואל אדג'רטון הוא ליהוק שגוי כרעמסס. אדג'רטון,מבכירי שחקני אוסטרליה, נראה כמנסה לשחק את יול ברינר מגרסתו של דה מיל בשנות ה-50. רעמסס בגילומו הוא אחד מהדמויות המביכות שנראו על מסכינו מזה שנים רבות.בחירה תסריטאית מוזרה מתארת איך משה הרג שני זקיפים מצריים ומכאן נחרץ גורלו להיות מנודה מהעם המצרי ובסופו של דבר להנהיג את בני ישראל בצאתם ממצרים. אין אצל סקוט התעכבות על השינוי שחל במשה מגנרל מצרי לנציג האל עלי אדמות. עוד יותר מוזרה ותמוהה היא בחירתו של סקוט להציג את דמות אלוהים כילד קטן וחמור סבר שלרגע לא מעורר בצופה איזושהי יראת כבוד. גם הצגת מכות מצרים כמקבץ של אפקטים נאה לעין, אך סתום מבחינת העלילה, מראה ככל שהסרט מתקדם שלסקוט אין הבנה בסיסית במקרא. "אקסודוס", מזכיר בחופש שהוא לוקח לעצמו להתרחק מהסיפור המקורי את "המבול" של ארונופסקי. אבל "במבול" הצליח ארונופסקי לייצר פרשנות אפלה ומעניינת על אופיו של המין האנושי הנשענת על המקורות התנ"כים. וכאן כלום.הסרט בכלל סובל מאווירה די פשיסטית וקצת הזויה. (משה מסתובב עם חרב שניתנה לו על ידי פרעה ולפני חציית ים סוף הוא אף משליך אותה לים ,ממש כמו המלך ארתור - נו באמת), לזכותו של סקוט יאמר כי הוא יודע לצלם בסקאלה גדולה וניכרת בו המיומנות שהופיעה בסרטים כ"גלדיאטור" ו"רובין הוד" ויש סיקוונסים מרהיבים ועוצרי נשימה בסרט שעושים בהחלט כבוד לספקטקל ההיסטורי והתנ"כי."אקסודוס" הוא סרט שאם לוקחים אותו כבידור אפשר ליהנות ממנו, מי שמצפה לדיון מעמיק באחד מסיפורי התנ"ך האהובים והמרתקים - יתאכזב מרה. לא זה הסרט שיחזיר את התנ"ך למרכז הבמה ההוליוודית.
אקסודוס אלים ומלכים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
אקסודוס אלים ומלכים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איציק גורגיל: 4612/02/2020 02:49:43
7/10
אפקטים מדהימים ומעניין לראות את סיפורי התנ"ך על המסך הגדול אבל.. הנסיון להציג את הנסים האלו בצורה טבעית הורס את החוויה וגם הצגת אלוהים כילד די מוזרה, בנוסף להצגת משה כחסר אמונה ובנאדם רגיל לגמרי.
שם: מור רזגיל: 1218/10/2015 22:45:23
8/10
לא יודע למה הביקורות כל כך בינוניות אבל לדעתי זה סרט טוב. השחקנים לא רעים, האפקטים מעולים האיפור נהדר העילה מעניינת לרוב אך אורך הסרט לא מוצדק ולפעמים הדיאלוגים משעממים. אני ממליץ עליו בחום.
שם: Duduגיל: 3725/05/2015 08:19:02
7/10
חביב ביותר. למרות הביקורות הלא נלהבות החלטתי לצפות בסרט, ודווקא נהניתי. אפילו התרגשתי לקראת הסוף... לא הפיל אותי מהכסא, אבל היה נחמד לצפות. האפקטים מרהיבים, אבל אין מספיק תוכן רגשי ו"עמוק". לא שחייבים תמיד שיהיה, אבל היה חסר שם איזשהו רובד שהופך סרטים טובים לסרטים מעולים. שווה צפייה ככה בבית עם בן/בת הזוג :) הרעיון של אלוהים שם היה קצת הזוי לדעתי... "כאילו" משעשע, אבל לא ממש קשור.
ביקורות נוספות של סרטי מתח/פעולה
גרטה Greta חדש 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט