חדשות טלוויזיה / סדרות

"מאיר אריאל - שיר כאב": ביקורת סרט

מאיר אריאל - שיר כאב: ביקורת סרט
שלח לחבר הוסף תגובה Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף
מעל לעשרים שנה אחרי מותו, דמותו של מאיר אריאל ממשיכה לרתק את הקהל והפופולריות שלו כעת גבוהה משהייתה בימי חייו. נמרוד שובל צפה בסרט הדוקומנטרי החדש אודות היוצר הייחודי שמנסה להבין את המנגנון הפנימי של האמן שעמד מאחורי היצירות הגדולות
הסרט התיעודי "מאיר אריאל - שיר כאב" של הבמאי אליאב לילטי והמפיק אריק ברנשטיין, עוסק ביצירתו הייחודית ובאישיותו יוצאת הדופן של מאיר אריאל, ומנסה לפצח איך שפע היצירה שנבע מאריאל ביטא את נפשו הסוערת. על פי הבמאי לילטי, נקודת המוצא ביצירת הסרט הייתה לנסות להיכנס לראש של אריאל כשהוא על ערש דווי בבית חולים, עושה חשבון נפש ומנהל דיאלוג אינטימי עם המרואיינים בסרט. הרעיון המרכזי שמוצג בסרט הוא שלמרות שאריאל היה יצירתי מאוד ועם אמירה מיוחדת, ואולי בגלל זה, הוא לא זכה להערכה רבה כיוצר בחייו.

המרואיינים בסרט הם אריאל עצמו, ואנשים שהכירו אותו מקרוב: אשתו תרצה, בתו, חבריו ליצירה, כמו יואב קוטנר ודורי בן זאב, ועוד. כולם מתארים את המוזרות המסקרנת של האיש, המשולבת עם רצון לזעזע ולהוביל להתייחסות, אליו, אל יצירתו ואל האמירות שהוא מנסה להביא. הם מתארים כעדות ממקור ראשון מי היה האדם שעמד מאחורי היצירות המורכבות והנועזות, ומה המנגנון הפנימי שגרם לו ליצור אותן. "ידעתי כמה קשה לקבל מישהו כמו מאיר, הוא היה מאוד לא סטנדרטי", אומר שלום חנוך בסרט.הסרט עובר בצמתים שונים בחייו של אריאל מהקיבוץ לתל אביב ועוד, משמיע טעימות משיריו, ומציג תמונות מחייו וקטעי ארכיון נדירים המהווים רקע ליצירות, כמו גם התבטאויות פוליטיות. הסרט מציג את אריאל כומן מיוסר שרגיש למתרחש סביבו ברמה האישית והחברתית. הוא נאמן לדרכו, ולמרות הצורך העמוק שלו באהבת הקהל, אינו כותב יצירות שיהיו נעימות לשומע או פופולריות. המקורבים לאריאל שופכים אור על דמותו ומעידים על הרגשות שהציפו אותו והניעו אותו ביצירותיו ובחייו האישיים.

אחד הנושאים המרכזיים בסרט הוא היחסים של מאיר אריאל עם הקהל כ"נרקומן ציבור" שרוצה להתפרסם עוד יותר. אריאל נלחם כדי שיכירו בו, הוא חווה אכזבה ותסכול מכך שלא הגיע להכרה שציפה לה במהלך חייו, ובכל זאת המשיך לכתוב ולהופיע מול קהלים קטנים באותה האנרגיה כאילו היו קהלים גדולים. רק לאחר מותו הוא זכה להכרה רחבה בציבור הישראלי, בזכות הופעות גדולות של אמנים שביצעו את שיריו לזכרו. אריאל סירב לוותר על האגו שלו כאמן כדי לזכות בפרסום עליו חלם. "אתה קצת גדול על הקהל ואני מקווה שהם יתפסו", כך אמר שלום חנוך לאריאל.

הסרט מתייחס בין היתר גם להתבטאויות הומופוביות בעייתיות של אריאל, שהובילו לחרם על הופעותיו ולהפגנות אלימות שגרמו לו לרדת מהבמות. אריאל התנצל בסופו של דבר על ההתבטאויות, שייתכן שנאמרו רק כרצון ליצור פרובוקציה ולמשוך תשומת לב תקשורתית. בנושא זה הסרט משמיע בעיקר את קולם של מכריו שמסנגרים עליו, מציגים את התגובות לאמירותיו כמוגזמות ומציגים את אריאל כקורבן. אפשר לצאת מנקודת הנחה שמשום שאריאל קיבל ביקורת חריפה על אמירותיו מחוץ לסרט, וגם מהסיבה שהוא אינו בחיים היום – היוצרים היו סלחניים כלפיו בבחירת החומרים שמוצגים בסרט ולא משמיעים התבטאויות מסוימות עליהן הוא הביע חרטה לפני מותו.

"שיר כאב" מתאים למי שמתעניין בסיפורים ובמשמעות הטקסטים יוצאי הדופן של מאיר אריאל, וכן בייסוריו של אמן המחובר להוויה בה הוא חי, אך אינו מוכן להתפשר על הדרך בה הוא כותב ושר. אייקון תרבות שבחייו כמעט ולא הבחינו בו, ולאחר מותו ניתן להבין את ההחמצה הגדולה. בסרט מושמעים קטעים מהשירים המוכרים של אריאל שנחרטו בתרבות. הסרט כמובן לא מנתח את כל הטקסטים שכתב אריאל, אך נותר מעניין, מספק ומשאיר לצופים טעם של עוד, גורם להם לרצות לקרוא את שיריו המיוחדים ולנסות לפענח שאלות פתוחות שנותרו בנוגע לסיפורו של אריאל.

הסרט "מאיר אריאל - שיר כאב" ישודר בערוץ yes דוקו ב-15/7 בשעה 21:00.
נמרוד שובל - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
1מאיר אריאל, גאון הפזמון, השיר והמילים, היחיד המיוחד והחד פעמי, ראוי ל"ביקורת" הרבה יותר ראויה מזו איתן (60) | 15/07/2020 14:35:33
 
חיפוש בארכיון 2020
הצג את כל הידיעות / כתבות מחודש ושנה מסויימים (יש לסמן שנה וללחוץ על החודש הרצוי)
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
או בצע/י חיפוש טקסטואלי בארכיון
בחר/י תאריך: מ עד
חפש בכל הארכיון
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט