המלבישה | ביקורת סרט

תמונת כתבמור קומפני על "

המלבישה

" - "שילוב נפיץ בין מלודרמה עמוסת צבעים לקומדיה שחורה מטורללת"
The Dressmaker
ביקורת

המלבישה | The Dressmaker

מאת מור קומפני | מבקרת קולנוע ז'אנר קומדיה שחקנים קייט וינסלט, ליאם המסוורת', ג'ודי דיוויס | במאי/ת: ג'וסלין מורהאוס
ציון המבקר
"קומדיה מטורללת"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.8/10
"המלבישה" הוא דוגמא מצוינת לאופן בו טריילר ומיתוג נותנים רושם מוטעה לחלוטין על סרטים, עד כדי כך שעלולים אף להשפיע על הקהל שלא לצפות בהם. מהטריילר הרשמי (וגם על פי הפוסטר) נדמה כי מדובר בדרמה משעממת למדי: מירטל (טילי), חוזרת לעיירה הקטנה באוסטרליה בה גדלה כשהיא אישה מצליחה עם רזומה עשיר בעיצוב ותפירת שמלות. היא מגיעה לשם כדי להראות לתושבי העיירה הבורים שזלזלו בה את כוח ההצלחה שלה ולרכוש את אהבתם. בדרך, שיערתי לעצמי, יהיה גם סיפור אהבה שיטרוף את הקלפים, וקהל שיירדם. טעיתי.כאמור טילי (בגילומה המדהים של קייט ווינסלט) חוזרת לעיירת הולדתה לא על מנת לעורר את חיבתם של התושבים, אלא כדי לברר מה עלה בגורלה של אמה (ג'ודי דיוויס) הלוקה בנפשה, ומכיוון שהיא נושאת עמה סוד אפל – תעלומת רצח לא מפוענחת שככל הנראה הייתה מעורבת בה בילדותה. אכן, יש גם בחור, טדי (ליאם המסוורת') אבל יש גם הרבה טוויסטים בדרך שכל מידע נוסף לגביהם רק יקלקל את חוויית הצפייה.
ג'וסלין מורהאוס, במאית אוסטרלית שברזומה שלה ארסנל מכובד של סרטים, שוברת את המבנה המוסכם מספר פעמים, גם מבחינת הסדר הכרונולוגי וגם מבחינת המהלכים הדרמטיים והקומיים. הסרט נע בין טון דרמטי להומור מטורלל, הדמויות אקסצנטריות, הצבעים עזים וזוויות הצילום עקומות במכוון. למעשה, חווית הצפייה ב"המלבישה" מזכירה ברובה טיול בארץ המראות בלונה פארק – אין לדעת איך הרגע הבא בסרט עומד להראות ולאילו קצוות הטירוף יכול להגיע.זו אולי הסיבה לכך שהסרט קיבל ביקורות חלוקות בשדה הביקורת העולמית. בטקס פרסי האקדמיה האוסטרלית גרף הסרט חמישה פרסים. פרס הסרט הטוב ביותר לא היה ביניהם, אך פרס בחירת הקהל בהחלט כן. המבנה השבור מהווה צומת דרכים: לעיתים הוא נראה הגיוני ומצחיק בטירוף, אבל יש גם רגעים בהם הוא פחות עובד ואף מקלקל.שתי השחקניות הראשיות, ווינסלט ודיוויס הן סוד קסמו האמיתי של הסרט, כמו גם ההומור הגרוטסקי המשובח בו. יש גם טון פמיניסטי חזק והעצמה נשית בשפע. על אף שחלק ניכר בסרט כן עוסק במראה – האופנה מוצגת כאמצעי, כלי שליטה ומשחק בעולם גברי ושטחי, וניתובו לאפיקים חיוביים. אין כאן גם מהלך קולנועי ברור של דמויות: הן מפתיעות, מצחיקות ומרגשות ובעיקר משנות את נתיבן תכופות."המלבישה" הוא תרכובת מפתיעה ונפיצה: שילוב בין מלודרמה עמוסת צבעים של ז'אק דמי לבין ההומור הפרוע של ג'ון ווטרס. לו הייתי צריכה לנחש הייתי משערת שמדובר בסרט פולחן עתידי, יש שישתגעו על הסגנון והדרייב שלו ויש שיחשבו שהוא מוגזם וחסר כל היגיון. כותבת שורות אלה, משתייכת לאסכולה הראשונה. מעל לכל, מחדד הסרט מסר קלישאתי שנשכח לעיתים רבות ידי: לא כולם חייבים לאהוב אותך וזה דווקא בסדר גמור.
המלבישה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) מור קומפני | מבקרת קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
המלבישה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אפיגיל: 6027/08/2016 00:15:03
10/10
משחק נהדר של קייט וינסלייט,וגו''די דייויס,והסרט מיוחד,
שם: ערןגיל: 4730/04/2016 08:11:36
7/10
דרמה מעניינת על תופרת המגיעה לעיירת הולדתה , ממנה סולקה בילדותה. עלילה מתפתחת ומפתיעה ומשחק מצויין , במיוחד של קייט ויינסלט. סרט לא סטנדרטי , הן בדמויות והן בעלילה. במחצית הראשונה נדמה היה לי שמיציתי אך החצי השני הוכיח שהסבלנות משתלמת, שווה
שם: Marielaגיל: 4828/04/2016 19:55:52
8/10
סרט מיוחד, קודר, משעשע ועל גבול המוזר. צילום מרהיב, משחק מעולה ועלילה מרתקת. קייט ווינסלט נפלאה במשחקה הדרמתי ותפקידה המתריס, ג''ודי דייויס נפלאה בתפקיד האם וליאם המסוורת שמביא לעליה טוויסט מבטיח. לא מומלץ לילדים.
ביקורות נוספות של סרטי קומדיה
בוראט 2 Borat 2 חדש 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט