כוח עליון | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

כוח עליון

" - "דיון סאטירי ועכשווי על גבריות במאה ה-21"
Force Majeure
ביקורת

כוח עליון | Force Majeure

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר קומדיה שחקנים וינסנט ווטרגרן, יוהנס קונקה | במאי/ת: רובן אוסטלנד
ציון המבקר
"עוקצני ואינטיליגנטי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
6.7/10
סרטו של רובן אוסטלונד זכה בצדק רב בפרס חבר השופטים בתחרות "מבט מסוים" בפסטיבל קאן 2014. הוא גם היה מועמד לגלובוס הזהב ביחד עם "גט" והפסיד לסרט הרוסי "לוויתן". זהו אחד הסרטים הבודדים שמצליחים לגעת בנושא שסרטים רבים עוסקים בו כמו גבריות בעידן המודרני ולהגיד משהו מעניין. אם בוחנים את הסרטים שמציגים, אפילו עכשיו בבתי הקולנוע, מרביתם עוסקים בגברים ובדילמות שלהם, אבל מרביתם לא מחדשים דבר. הם גם לא מצליחים להתקרב באמת ולגעת בעצב החשוף והפגוע של גבריות נסדקת. זה בדיוק ההישג של הבמאי/תסריטאי, רובן אוסטלונד, שמצליח לפגוע בדיוק במטרה ולספק לצופים סאטירה שנונה ומכאיבה.במרכזו של הסרט נמצאת המשפחה השוודית המושלמת. הם יוצאים לחופשת סקי בהרי האלפים הצרפתיים. במהלך ארוחת הצהריים במסעדה המשקיפה על ההרים, מפולת שלגים מתקרבת במהירות למרפסת בה הם יושבים. אב המשפחה נמלט על נפשו ואילו האם נשארת במקום עם שני הילדים הקטנים. כאשר המפולת מסתיימת ומסתבר שהיא הייתה רחוקה מלפגוע ביושבים האב חוזר אל בני משפחתו, אבל מאותו רגע הכל יראה אחרת בעיני אשתו, הילדים וגם בעיניו.

האינסטינקט הראשוני של האב גורם לקריסת האמון בגבריות שלו ועתיד למוטט את המשפחה, כאשר בכל שאר ימי החופשה האב ימצא את עצמו במבחן תמידי בנוגע למקומו במערכת היחסים בינו ובין רעייתו וילדיו.
בדרך כלל בסרטים שמתארים התמודדות של תא משפחת עם אסון, דוגמת "הבלתי אפשרי" משנת 2012, אנו צופים בגיבורים המתמודדים עם האסון בצורה הירואית ומעוררת הערצה. כאן נקודת הפתיחה היא יוצאת דופן לחלוטין. האסון לא באמת קורה והגיבור של הסרט, תומאס, בבריחתו מהמקום חושף כיצד בני אדם באמת מתנהלים בעת משבר. האבא, הבעל, הגבר שנתפס ע"י הרעייה והילדים כסוג של מגן על, מתגלה לפתע כאדם פשוט שיש לו יותר חסרונות מיתרונות.ג'והנס באך קונקה, המגלם את תומאס, מושלם כהתגלמות אב המשפחה הבורגני, האיש שמוביל את העדר אבל מגלה בעת מצוקה שהוא לא בדיוק המנהיג שהוא דמיין לעצמו. הוא לא הבעל והאב שיעמוד בקו האש ויקריב עצמו למען רעייתו וילדיו. הוא מנסה להדחיק ולהכחיש את מה שקרה, אבל הוא יודע את האמת והיא אוכלת אותו מבפנים מאחר ולפי הנורמות החברתיות הוא לכאורה בגד באנשים שהיו צריכים להיות לו יקרים מכל דבר אחר. ליסה לובן קונגסלי מגלמת את הרעייה האוהבת שלפתע מגלה שברגעי אסון בלתי צפויים, הגבר שהיא חיה איתו אינו מסוגל להגן עליה ועל ילדיה.ההומור הסאטירי הבוחן באירוניה מרושעת את התא המשפחתי המערבי נובע לא רק מאסון הטבע אלא גם מהבחירה הנבונה להציב את העלילה דווקא באתר נופש כל כך בורגני לאנשים בעלי יכולות כלכליות. אין כמעט סרטים שעוסקים בסכנות האורבות לנופשים באתר סקי מסחרי מסוג זה ולבטח הם לא כוללים מפולות שלגים. אוסטלונד מציג את עולמם של אותם אנשים המבקרים באתרי נופש מסוג זה ואת השאננות האנושית כלפי כוחות הטבע. האם הדרך היחידה היא לחזור לשיגרה ולהתנהג כאילו דבר לא קרה או שצריך לדון בזה ולהתעסק בזה עד זוב דם?אוסטלונד יוצר כאן קומדיה סאטירית עם רבדים דרמטיים פסיכולוגיים לא פשוטים אפילו "ברגמניים", הממוטטים לנגד עינינו את מה שאנחנו מגדירים כזהות גברית. הוא בוחר לצלם את הדמויות במרחק ולא מתקרב אליהם. הקור הסקנדינבי שורה על הסרט הזה ולא מאפשר לצופים באמת לגעת בנפשם של הגיבורים, מה שהופך את היצירה הקולנועית הזאת לשכלתנית יותר ועלול להרחיק צופים המחפשים אחרי סיפוק רגשי ולא אינטלקטואלי. הוא לא מצליח לאזן בין שני הגורמים הכל כך חשובים והתוצאה מנוכרת במידה.עוד בעיה היא שהסרט ממצא את הפוטנציאל שלו במהירות וברגע שהצופה מבין את הרעיון ואת הדילמות שהגיבורים מתמודדים איתם, הניסיון לפתח אותם ולתת להם מימדים קצת יותר רחבים פוגעים בסרט שהיה יכול להיות קצר לפחות בחצי שעה. הצופים בוהים שוב בעוד שתיקות רועמות, התפרצויות זעם ודיונים החוזרים על עצמם על מהות הגבריות. "כוח עליון" היא יצירה עם רעיון חזק ויוצא דופן המזכירה לרגעים את אינגמר ברגמן בשיאו. יש בסרט רגעים בלתי נשכחים אבל הוא גם ארוך מדי וחוזר על עצמו.
כוח עליון (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
כוח עליון - ביקורת גולשים / תגובות
שם: יוסריאן_1גיל: 029/11/2015 17:14:47
8/10
יופי של רעיון! יופי של משחק! יופי של סרט! (ונצל"ש - הוכנר הוא המבקר המועדף עלי).
שם: ענבלגיל: 4324/04/2015 19:14:40
7/10
סרט מעט איטי אך מעלה נושא מעניין לדיון שאין עליו תשובה ברורה
שם: איתיגיל: 4531/03/2015 19:03:50
5/10
רעיון טוב - הביצוע פחות מוצלח. דרמה אנושית, אשר לא מצליחה להתרומם.
ביקורות נוספות של סרטי קומדיה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט