28 ימים אחרי | ביקורת סרט

תמונת כתביגאל קולוף על "

28 ימים אחרי

" - "דני בויל חוזר אלינו במותחן-זומבים לכאורה, שמתחת לו מבצבץ משל חברתי מטריד מאד על טבעה של האנושות."
28 Days Later
ביקורת

28 ימים אחרי | 28 Days Later

מאת יגאל קולוף | מבקר ז'אנר מתח/פעולה שחקנים קיליאן מרפי, נעמי האריס, כריסטופר אקלסטון, מגאן ברנס, ברנדה גליסון | במאי/ת: דני בויל
ציון המבקר
"דני בויל חוזר אלינו במותחן-זומבים לכאורה, שמתחת לו מבצבץ משל חברתי מטריד מאד על טבעה של האנושות."
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.7/10
דני בויל, שהביא לנו בעבר את טריינספוטינג, חזר עם סרט חדש. בעובדה זו כשלעצמה אין ולו כלום, אלא אם נוסיף ונציין שמדובר בסרט עתידני אפוקליפטי, המספר על ניצולי שואה ביולוגית באנגליה, המתעוררים לגלות, כי וירוס קטלני התפשט במהירות מחרידה, וגרם לאנגלים השקטים והמאופקים להפוך לחיות טרף הניזונות מבשר אדם. הוירוס משחרר יצר הרסני תוך כ- 20 שניות אצל מי שנדבק ממנו, והוא הופך לחיה צמאת דם, המחפשת לטעום (וכך גם להדביק) מדמו של אדם אחר.לכאורה יש בתמצית כזו כדי להגעיל כל צופה. התרגלנו לסרטי אימה זולים המספרים לנו על וירוסים ועל זומבים, ועד כמה שזכרוני מיטיב עמי, אינני זוכר כל מדייה קולנועית כלשהי העוסקת בזומבים, שהותירה עליי כל רושם טוב שהוא (אם נוציא מכלל זה את הקליפ ל"מותחן" המיתולוגי של מייקל ג'קסון…).
אבל אחרי שנפטרים מתחושת הגועל (וישנה כזו לאור מינון האלימות הגבוה משהו בסרט זה), הצופים מתפנים לסיפור המעניין באמת מאחורי הסרט. הסרט לא באמת בא להציג לנו עולם של חיות אדם צמאות דם, שלאחר שואה ביולוגית. זהו רק כיסוי למטרתו האמיתית. הסרט בא לשאול אותנו שאלה אחת פשוטה: "האם בני האדם באמת צריכים מתקפת שואה ביולוגית/כימית/גרעינית כדי שהם יהפכו לחיות-אדם, או שמא הם בעלי פוטנציאל להפוך לחיות-אדם גם מבלעדי וירוסים ושאר מרעין"?לא ארצה להרוס לכם את העלילה, אבל אספר לכם שגיבורי הסרט נתקלים בתשובה מסוימת לשאלה שהוצבה לעיל, שלפיה בני האדם הנם חיות מטבע ברייתן, המחכות להסרת הרסן על התנהגותן הבהמית המולדת, אשר הם נדרשו להדחיק בשל קודי ההתנהגות של החברה האנושית המודרנית. בבחינה זו הסרט הוא מעין וריאציה מעניינת לסיפור "בעל זבוב" של ויליאם גולדינג, הטוען כי בהינתן התנאים החברתיים המתאימים, כל בני האדם יהפכו לחיות המבקשות לכלות האחת את רעותה. אם תרצו, הסרט אף מגלם בתוכו מעט מהאספקטים המופיעים ב"חוות החיות" של ג'ורג' אורוול.נקודות לרעה בסרט הן הצילום המזעזע שלו (שנעשה במצלמה דיגיטלית, והדבר ניכר בחוסר הפוקוס של התמונות), אם כי בתחילת הסרט הצופה מתרשם מהחזון האפוקליפטי של דני בויל לגבי אנגליה החרבה. עוד נקודה לרעה היא מינון האלימות המוגזם, אם כי אוכל להעיד, מניסיונה של זוגתי לסרט, שלאט לאט ירד סף האימה שלה (שהתבטא כמובן, בהסטות ראש מהירות הצדה ובכיסוי עיניה) לאור התפתחות הסיפור האנושי שבסרט.למרות מגרעותיו של הסרט שלעיל, עלילת הסרט הנה מרתקת ואסור להחמיץ את הצפייה בו, מחמת המשל החברתי המרתק שהסרט מנסה להמחיש לגבי הטבע האנושי. גם המשחק של הדמויות הראשיות בסרט (וביניהן אציין לטובה את סיליין מרפי, נעמי האריס וברנדן גליסון) מדויק, והבמאי בויל מצליח לשרטט דמויות אנושיות מורכבות ולא חד ממדיות, ובכך מצליח להפוך את הסרט לסיפור אנושי מעניין, ולהבדיל אותו מלהפוך לעוד סרט אימה בשרשרת לא מוצלחת של סרטי זומבים.סיכום: משל חברתי נוקב וטורד שלווה על טבעו של האדם; בימוי מצוין. 8 בסולם יגאל.
28 ימים אחרי - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
שם: דב ישראליגיל: 3612/05/2012 18:48:38
6/10
28 Days Later וירוס קטלני מתפשט ומשמיד את רוב האנושות,28 יום אחרי קבוצת ניצולים מנסה להגן על עצמה...מי שאוהב זומבים אלימים,דם,יהנה גם מהסרט הזה,סרט סביר שכולל מסר לגבי אופיים האלים של בני האדם,6+
שם: רון142 שוקוגיל: 2603/11/2008 17:34:55
10/10
סרט מעלף מאוד מומלץ
שם: אליעד טלמורגיל: 1530/03/2007 12:36:40
9/10
סרטי זומבים הם בדרך-כלל לא סרטים עם יותר מדי עומק, ואני יכול לומר זאת כשאני מסתמך על עשרות סרטים שראיתי, רובם בוימו על-ידי גורג רומרו, מלך סרטי הזומבים. עכשיו מגיע הסרט "28 יום אחרי", ומצליח לעשות מה שכל סרטי הזומבים האחרים לא הצליחו - ליצור עומק בסרט. 28 יום אחרי מספר על נגיף מסוכן ביותר שהחריב את לונדון, והפך את כל השורדים בעיר לזומבים רודפי אדם. הדבר הכי בולט בסרט והכי מעניין - האווירה - לונדון ריקה מאיש, וכאשר הדמויות הראשיות מגיעות למקום מסוים, מגיחים לפתע זומבים משום-מקום... האווירה מאוד מדכאת וזה מאוד מוסיף לסרט. המשחק בסרט מצוין, במיוחד של ברנדן גליסן שמשחק את הדמות האחראית יותר בקאסט. הסרט עצמו מפחיד, מצמרר ומאוד אלים ברגעים מסויימים, לפעמים אפילו מבחיל. גם כאשר הסרט אינו מפחיד, תמיד ישנה תחושה שמשהו אינו כשורה, ודבר כלשהו הולך להתרחש, מין תחושה לא נוחה. מדובר אולי בסרט הזומבים הטוב ביותר שראיתי, והוא מתחרה בסרט "שחר המתים" של גורג רומרו משנת 1978 על התואר הזה. מומלץ, לא לאנשים בעלי לב חלש או קיבה חלשה. 9 מתוך 10 בסולם טלמור.
קישורים
28 ימים אחרי (עמוד סרט)
ביקורות נוספות של סרטי מתח/פעולה
נצחיים Eternals חדש 2021
ונום 2 Venom 2 חדש 2021
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Fellowship Of The Ring1שר הטבעות: אחוות הטבעתציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 5.0
The Raft2הרפסודהציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.5
Legend of Destruction3אגדת חורבןציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.9
Free Guy4לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.3
Od Sipur5עוד סיפור אחדציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט