חדשות קולנוע וסרטים

ענף הקולנוע בארץ נגד ההורדות הפיראטיות

מאת:
שלח לחבר הוסף תגובה Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף
התאחדות ענף הקולנוע בארץ יוצאת בימים אלה בקמפיין הסברה לציבור, בעניין תופעת הפיראטיות והפרת זכויות יוצרים בתחום סרטי הקולנוע. תשדיר הקמפיין משודר בטלביזיה בערוץ 2 במסגרת זמן קהילה, בערוץ 10 ובערוץ 24 ומוקרן בכל בתי הקולנוע ברחבי הארץ.

הנזק הנגרם לענף הקולנוע בארץ מפיראטיות והפרת זכויות יוצרים נאמד בסכום של כ- 150 מיליון ₪ לשנה.

הבעיה היא כלל עולמית ולשם כך יזמה התאחדות חברות הסרטים האמריקאים (MPAA) קמפיין שמטרתו להרגיל את הציבור לכבד יצירות המוגנות בזכויות יוצרים והעברת מסר פשוט וישיר לציבור לפיו, "הורדת" סרטים באינטרנט ו/או רכישת העתקים מזויפים הם גניבה לכל דבר ועניין ומקבילים בחומרתם לכל סוג אחר של גניבה שהציבור הכללי, הנורמטיבי מסתייג מהם.

ענף הקולנוע אשר במשמעותו הרחבה כולל גם את ענף הבידור הביתי DVD, טלוויזיה ועוד, מהווה מקור פרנסה ישיר ועקיף לאלפי משפחות. פגיעה בענף, משמעותה – לא רק פגיעה בבתי קולנוע, חנויות הוידאו וה –DVD אלא גם בעסקים רבים נוספים אשר הצלחתם מבוססת על קרבתו לענף (למשל חנויות ומקומות אכילה בקניונים ש"ניזונים" ממבקרי הקולנוע).

בענף הושקעו מאות מיליוני שקלים בבניית אולמות מהודרים, עם מערכות הצפייה והשמע מהמשובחות והמשוכללות בעולם ובהגברת החוויה הקולנועית בהשוואה לצפייה בסרט בקופסה הקטנה.

צופי הקולנוע נהנים היום ממיטב הפקת הסרטים העולמית ומן הסרטים החדשים ביותר שיצאו זה עתה אל האקרנים בכל בירות העולם. (וכל זאת במחיר עממי בהשוואה למחיר כרטיס הקולנוע במדינות מערב אירופה וארה"ב, בוודאי בהשוואה למחירי כרטיסים למופעי בידור, ספורט ואחרים).

תופעת הפיראטיות והפרת זכות היוצרים אינה פוסחת גם על תעשיית הסרטים הישראלית ופוגעת קשות בהכנסותיו ובאפשרות המפיקים להמשיך ולהשקיע בסרטים חדשים. המדינה, מקציבה סכומים נכבדים לקידום ההפקה המקומית, מהכספים של כולנו על מנת לקדם את התרבות הישראלית ולא רק שמפסידה כתוצאה מהגניבה הכנסות לקולנוע הישראלי אלא שנגרמים לה במקביל הפסדי עתק כתוצאה מקיום שוק פיראטי של סרטים גנובים אשר אותו אינו משלם מע"מ, מס הכנסה וכל תשלום חובה אחר.

בהקשר לכך חשוב לציין כי ישראל מופיעה ברשימה הלא מכובדת של מדינות שאינן עושות מספיק במאבק בתופעה והוגדרה כ"מדינה תחת מעקב ברשימת ה- 301" של משרד המסחר האמריקאי.

כמו שרובו המכריע של הציבור מסתייג ושולל הפרת חוק כגון שוד, גניבה, פריצה ועוד, אין ספק שהסברה נכונה, כי העתקת סרט ללא קבלת רשות מבעל זכות היוצרים הינה באופן חד משמעי גניבה, אמורה לגרום לציבור הרחב לשנות את נקודת מבטו בנושא. נכון שמדובר בהליך ארוך ולא פשוט אך אם הוא ילווה בפעולות אכיפה וענישה מצד הגורמים הממונים על החוק יש לצפות לשיפור מידי ודרמטי בנושא כפי שהיה בנושא העתק/גניבת תוכנות, כאשר הסברה ועקיפה צמצמו את התופעה.

הקמפיין הנ"ל מצטרף לשורה נוספת של פעולות אותן מקיים הענף בין היתר:

פעולות לתפיסות של אולפנים ומעבדות לייצור דיסקים פיראטיים ותפיסה של דיסקים פיראטיים.

הגשת תביעות כנגד פיראטים ומפירי זכויות יוצרים באינטרנט וכן נשקלת האפשרות להגיש תביעות גם כנגד משתמשי הקצה, כדוגמת התביעות, אותן מגישות חברות הסרטים בארה"ב.

קידום חקיקה עדכנית ומתקדמת של חוקי זכויות יוצרים, במקום החקיקה הקיימת, המתבססת על חוקים משנת 1911 ו- 1924.

בהקשר לכך יש לציין את חשיבותו של פס"ד של בית המשפט העליון האמריקאי אשר ניתן לאחרונה - לפיו גם מפעילי תוכנות שיתוף קבצים כמו גם משתמשי הקצה נושאים באחריות משפטית, לפעילות פיראטית הנעשית באמצעותם - הנותן רוח גבית, תקווה וחיזוק למאמץ למיגור התופעה במישור המוסרי, החקיקתי, המשפטי וההרתעתי.


אין לנו ספק שהסברה נכונה אשר תפסיק את "קריצת העין" באשר לגניבת סרטים בכל אופן שהוא בצד הגברת מערכת האכיפה והענישה בנושא ידחפו תופעה מכוערת זו לשוליים כפי שהיה בעבר עם כבלים פיראטים ותופעות אחרות.
3 אני מצטרפת לקודמי ומכריזה שאתה חי בסרט. ממתי מחיר של 35 ש"ח לסרט הוא מחיר עממי? וממתי העלות של סרט במערב אירופה או בארה"ב גבוה יותר מזה? זה שמישהו עוד מגיע בכלל לקולנוע כאשר עליו לשלם עבור התענוג שכר עבודה של כמעט שעתיים (וזה רק עבור כרטיס כניסה) זה נס מבחינתי. לפני שמכריזים מלחמה בפירטיות כדאי לבדוק האם צעד זה לא יהרוג סופית את תרבות הקולנוע המקרטעת בארץ. זה שאנשים לא יורידו סרטים מהאינטרנט ... a.a (25) | 01/12/2005 15:22:53
2סלח לי אבל אתה חי באשליות. הסרטים שמגיעים לאינטרנט הגיעו לשם בדרך לא חוקית כשאנשים נכנסו בסתר עם מצלמות וידיאו לקולנוע וצילמו, או כאלו שגנבו את הסרט מחדר עריכה. סרטים שעוד לא יצאו אפילו ל-DVD ומגיעים לאינטרנט זה בפרוש גנבה. אגב, בגדול, על פי החוק, גם הקלטה מהטלוויזיה ושידור הסרט בפני קהל הוא משהו לא חוקי. רון רונן (28) | 29/11/2005 15:01:11
1צר לי-אתם חיים בסרט.הורדות סרטים איננה גניבה!!!זה כמו להקליט מהטלויזיה. אריאל פולק (23) | 29/11/2005 14:56:39
 
חיפוש בארכיון 2005
הצג את כל הידיעות / כתבות מחודש ושנה מסויימים (יש לסמן שנה וללחוץ על החודש הרצוי)
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
או בצע/י חיפוש טקסטואלי בארכיון
בחר/י תאריך: מ עד
חפש בכל הארכיון
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט