דרכון לאלג'יר | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

דרכון לאלג'יר

" - "רעיון מעניין שמתפספס בסרט על הגירה ושיבה הביתה"
Ne quelque part
ביקורת

דרכון לאלג'יר | Ne quelque part

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר זר שחקנים תאופיק ג'לאב, ג'מל דבוז, פטשה בוימד, אלכסנדר סקטר, מליק בעטלה | במאי/ת: מוחמד חמידי
ציון המבקר
"סתמי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.4/10
הקולנוע הצרפתי ממשיך לעסוק במבנה הדמוגרפי של החברה הצרפתית בימינו. סרטו של מוחמד חמידי מאיר את חייהם של אלו שהגיעו לצרפת מאלג'יר וליבם עדיין במולדת הישנה.פריד הוא בן הדור השני של המהגרים שהגיעו לצרפת בשנות ה-60 מאלג'יר בתקווה למצוא רווחה כלכלית. הוא בקושי דובר ערבית, בז למוצאו ואפילו יוצא עם בחורה צרפתית ממוצא אירופאי ואף בלונדינית, (מזכיר במקצת את השיקסה הבלונדינית שוודי אלן היה יוצא איתה בסרטיו כעדות ליציאתו של הגיבור מהגטו היהודי), אולם הידיעות על כך שמתכוונים להרוס את ביתו של אביו באלג'יר, יחייבו את פריד למסע הביתה, למולדת הישנה, למקום שבו משפחתו נולדה, המסע יאלץ את פריד להתמודד עם שאלות שניסה להדחיק והוא אולי יגלה את עצמו מחדש.
על פניו נדמה הרעיון של שיבה לארץ האבות כמרתק מה גם שרוב הסרטים העוסקים בהגירה ותוצאותיה מתרחשים בארץ שאליה הגיע המהגר ולא מבצעים מסע הפוך לארץ שממנה הוא בא. זכור במיוחד הסרט "הגרגר והדג" שעסק בבני הקהילה הטוניסאית בצרפת והראה את ניסיונותיהם (הכושלים) לקבל לגיטימציה בצרפת.אולם חמידי שבעצמו הגיע מאלג'יר וחזר אליה מדי פעם במהלך חיו פשוט אינו יודע לממש את הפוטנציאל העלילתי הטמון בסיפור. ואנו נותרים עם כוונות טובות ותו לא.אלג'יר מצטיירת בסרט בצורה נוסטלגית וחביבה. כאילו היא ה-מאדרלנד האולטימטיבית. האלג'יראים החמימים הם הקלישאה הקלאסית של האדם הלא מתוחכם אך מסביר הפנים ומעל הכל השחקן תאופיק ג'לאב אינו מצליח להביע שום שינוי המתחולל בנפשו של הגיבור כתוצאה מהמסע הביתה שנכפה עליו.הדוגמא הקלאסית לפוטנציאל הלא ממושך של הסרט היא אותה בחורה נאה המתגוררת בסמוך לבית שאביו של פריד בנה באלג'יר. לנו הצופה נדמה שהנה ופריד ימשך אל המסורת ואל ארץ אבותיו, ישכח את אהובתו הבלונדינית וימצא את עצמו דרך אישה אלג'יראית אסלית - אך למעט מבטים מצועפים דבר לא קורה והתחושה היא שהבימאי מעלה רעיונות בפני הצופה אך לא הולך עד הסוף איתם אולי מתוך רצון לספק את כולם וכך בסופו של דבר בדרכון לאלג'יר הוא יצירה לא טובה ולא רעה שמנסה ללכת בין הטיפות ומפספסת בגדול.לפתע בחלקו האחרון של הסרט הוא מרצין באופן תהומי והבמאי מראה לצופים את דרך החתחתים של המהגר הלא חוקי בניסיונותיו להגיע לשפע של אירופה המדושנת. כמה חבל ששאר הסרט לא מעז כמו חלקו האחרון והלא מתפשר. הפוטנציאל יש אך מימוש ברוב הסרט אין.
דרכון לאלג'יר (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
דרכון לאלג'יר - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איתיגיל: 4427/04/2014 02:08:24
5/10
דרמה חביבה, המציגה "מסע שורשים" של צרפתי באלג'יר, תוך שילוב הומור. עם זאת, לסרט חסר "אקורד סיום" וסגירה של שאלות המתעוררות במהלך העלילה.
שם: אסנתגיל: 4031/03/2014 16:00:25
8/10
יופי של סרט.
שם: גילגיל: 3227/03/2014 03:12:38
5/10
תודה רבה לאתר סרט על הכרטיסים. למרות הכוונות הטובות, דרכון לאלג'יר הוא סה"כ סרט די פושר, לא מצחיק מספיק בשביל להיות קומדיה ולא דרמטי מדי בשביל להיות דרמה. הוא מנסה לרקוד על כמה חתונות ולא ממש מצליח לרגש באף אחת מהן. חוץ מהדמות הראשית של פאריד, שאר הדמויות אינן מפותחות בכלל, ועד שמתחברים סוף סוף לאחת מדמויות המשנה היותר מוצלחות, הוא נעלם כהרף עין. סה"כ סרט שבאמת נעשה עם כוונה טובה, הנושא די מעניין והסרט באמת שלא מזיק, אבל אחרי שעתיים מחוץ לקולנוע הוא כבר נשכח מהלב.
ביקורות נוספות של סרטי זר
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Wrath of Man1שומר טינהציון גולשים10 / 7.9ציון מבקרים5 / 3.9
Black Widow2האלמנה השחורהציון גולשים10 / 7.7ציון מבקרים5 / 3.3
Honeymood3אחד בלבציון גולשים10 / 7.6ציון מבקרים5 / 3.2
Nomadland4ארץ נוודיםציון גולשים10 / 6.9ציון מבקרים5 / 4.3
Saving Shuli5לשחרר את שוליציון גולשים10 / 6.4ציון מבקרים5 / 1.3
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט