ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

הבן של אלוהים

- "אף שתסריטו אינו מהודק מדובר בסרט מרגש וחשוב בנוף הקולנוע הישראלי" ()
Magic man

ביקורת "הבן של אלוהים" | Magic man

מאת ז'אנר דרמה שחקנים מכרם חורי, זהר שטראוס
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
מעניין ורגיש
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
8/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.09%
מגמה: -35.4%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
בין עוד סרט מעיק על הסכסוך הערבי הישראלי, או קומדיה טיפשית שמתסיסה מחדש את עניין השד העדתי, יש בהחלט מקום גם לסרטים כמו "הבן של אלוהים" בנוף הקולנוע הישראלי. מדובר בסרט מסע מרגש, הטומן בחובו הרהורים על התא המשפחתי, אמונה ודת- מהסוג שניתן למצוא בשפע בקולנוע ההוליוודי וגם האירופאי, ודווקא אצלנו מעט נעלם מהאופק, וחבל.זהו סיפורו של ניצול שואה יווני בשם אברהם קופינס (מכרם חורי) שהוא גם ראש מועצה בדימוס, הנוטה להשתעשע גם כקוסם חובב, שנוסע מטעם המועצה להשתתף בכנס בעיר מולדתו ביוון. בצירוף מקרים מביך ומעט חלש תסריטאית, מצטרף אליו בנו החוזר בתשובה (זוהר שטראוס), עמו הוא מסוכסך כבר שנים, למסע השורשים הכפוי. קופינס מחליט לנצל את ההזדמנות ולחפש את האיש שהציל אותו מהנאצים במלחמת העולם השניה. בדרך הוא יפגוש גם זונה עם לב זהב (אריאן לאבד), שתקל על ליבו הכבד עליו מאז מות אשתו ותנסה לסייע לו במציאת האיש שהציל אותו, ובתיקון היחסים העכורים עם בנו.
זהו שיתוף פעולה מחודש בן הבמאים ארז תדמור וגיא נתיב, שאחראים גם על הסרטים הקצרים "זרים" ו"אופסייד", ויצרו עם שותפים אחרים בנפרד את "סיפור גדול" ו"מבול". יחד עם התסריטאי שרון מימון הם שותפים לפיצ'ר הזה, שרחוק מלהיות יצירה מהודקת, אך עם זאת מצליח לסחוף ולרגש, כיאה למלודרמה קטנה ונוגעת, מהסוג שכל כך חסר כאן.הצלם בנג'י כהן, שחתום גם על הצילום ב"עד סוף הקיץ" ו"עולם אחר", שותף עם תדמור וגיא נתיב לויזואליות היפהפייה של הסרט, שנפתח בסצנה מרהיבה של קופינס, היוצר במעדנייה שלו. מכאן ואילך מקושט הסרט בהמון סצנות פואטיות שלא בהכרח מתכתבות עם העלילה, ויוצרות שבירה מעניינת של התוכן. סצנות ליריות, מרשימות מאוד ויזואלית, שצולמו בעיקר בסלוניקי ובסנטוריני שביוון, ומזכירות מעט את הקולנוע של פאולו סורנטינו ואפילו פליני. זוהי יוזמה מבורכת בקולנוע הישראלי, שנוטה לרוב לצילום מעט שמרני ומשעמם, בעיקר כשהוא מצטרף לעלילה טעונה ודרמטית.הסרט ללא ספק נשען על כתפיו של מכרם חורי, שעושה כאן ככל הנראה את תפקידו הטוב ביותר. קצרה היריעה מלהכיל מילים שיתאימו לתיאור הופעתו של כורי- הוא מצליח להביע קשת של רגשות אותנטים ואמינים במשחק מדויק ולא פחות ממבריק. אי אפשר שלא להתייחס לעובדה שחורי, הינו שחקן ממוצא ערבי המגלם כאן יהודי ניצול שואה, והתוצאה כלל לא תלושה או מכעיסה- חורי פשוט נבלע בתוך קופינס באופן כה אמין, עד כי כמעט ולא ניתן להפריד בין השניים. על תפקידו זה, זכה חורי בפרס אופיר, ובצדק רב. לצדו נמצאות דמויות אנמיות כמו הזונה הטובה, בגילומה של לאבד, והבן החוזר בתשובה. אף ששטראוס הוא שחקן מצוין, הוא לא מצליח להתעלות הרבה מעבר לקלישאתיות של הטקסט המעט בעייתי. באופן דומה זה נבלעת גם דמותה של לאבד- יפהפייה עצובה באופן מאוד אפור שכבר נראה לעייפה בהמון סרטים.על אף שהוא סוחף ומצליח לעניין לכל אורכו, נוטה הסרט למלודרמטיות מוגזמת, ונפער בו חור תסריטאי הנובע מעודפות קווי עלילה- היחסים בין האב לאשתו המתה, בין האב לבנו, לאישה החדשה שהוא פוגש, יחסיו של הבן עם משפחתו, ובין כל אלו גם סיפור החיפוש של האיש שהציל את האב. רצוי היה לוותר על אחד מהקווים הללו ולנסות לפתח את הדרמה דווקא במספר מועט יותר של קווים קיימים. הסצנות הליריות שהוזכרו לעיל מוסיפות לאופיו של הסרט אך כוללות גם סצנות ראפ מעט מגוחכות ותלושות של הבן, שלחלוטין ניתן היה לוותר עליהן. אופיר לייבוביץ' הלחין את המוזיקה הנהדרת, שמוסיפה רבות למימד הקסום שבסרט.נדמה ש"הבן של אלוהים" לא ממש הצליח להיות הסרט הפואטי שיוצריו רצו שהוא יהיה, אך ניתן בהחלט להעריך את יוצריו על האומץ להעיז בנוף קולנועי כה שמרני. ראוי לציין גם שעל אף בעיותיו מצליח הסרט לגעת, לרגש ולעניין. אם הייתה זו יצירת הביכורים של תדמור ונתיב ניתן היה למחול על החלקים התסריטאיים שהתפספסו, אך מכיוון שמדובר ביוצרים מנוסים, הציפיות הן מעט יותר גבוהות ולכן חבל שהויזואליות המהפנטת באה מעט על חשבון התוכן. חבל, אך בהחלט לא מקלקל- צפוי לכם ערב מהנה בקולנוע בזכות שני היוצרים הללו, שהחשק לראות עוד מהם גובר.
הבן של אלוהים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
הבן של אלוהים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: anipoגיל: 4617/04/2018 22:25:58
7/10
טיול שורשים מעניין של אב ובנו. אברהם הוא ניצול שואה יליד יוון שזה עתה התאלמן מאישתו. כראש מועצת באר טוביה לשעבר ,הוא נשלח ליוון לייצג את המועצה בטקס ברית ערים תאומות. ללא ידיעתו, המועצה שולחת לשם גם את יהודה, בנו החוזר בתשובה כדי שישגיח על אביו המבוגר ושאינו בקו הבריאות.היחסים הטעונים והעכורים בין אב אתאיסט לבין בנו הדתי הם המוטיב העיקרי בסרט. כשהוא בסלוניקי, אברהם מנסה לאתר אדם שהסתיר אותו מפני הנאצים בזמן מלחמת העולם השניה, זאת תוך כדי זה שהוא מסתייע ביצאנית צעירה שהוא מכיר במלון. הנוכחות שלה מעיבה עוד יותר על היחסים המתוחים ממילא בין אברהם ויהודה. יהודה, שהוא אב למספר בנות ושמשווע לבן, מאמין שכאשר יתקן את יחסיו עם אביו, אכן יוולד לו בן.הדינמיקה בין אברהם ליהודה יוצרת מצבים ביזאריים, עצובים אך גם מצחיקים.משחק נהדר של שני השחקנים הראשיים. ציון סופי 7.5.
שם: חיים וינטראובגיל: 4226/05/2015 07:37:22
9/10
סרט איטי ולא פשוט. מכרם חורי מצויין בתפקיד האב השחוק והעייף מסביבותיו. סרט של יחסים ומרקמי יחסים. מזכיר סרטים לא מעטים שנעשו בישראל ובכלל (מוטיב מריה הזונה, השלמה וקבלה של אב ובן שלא היו בקשר, אובדן האב בדיוק כשהיחסים חזרו להיות טובים, וכד''). אבל נעשה בצורה יפה, מעניינת קולנועית, עם נופים מקסימים של יוון, אשה יפהפיה ושחקנים טובים. והרבה פחות פשטני ולא מעניין מסרטים ישראלים אחרים שנעשו לאחרונה בישראל על יחסי אב ובן שאפילו זכו לפרסים (ודי לחכימא ברמיזא). סרט אנושי ומקסים.
שם: ערןגיל: 4707/02/2015 19:14:09
8/10
סרט ישראלי המתחולל ברובו ביוון ומספר את סיפורם של אב ובנו המחדשים את הקשר ביניהם במסע שעושים ביחד , בעל כורחם ביוון. מכרן חורי וזהר שטראוס מצויינים , סרט מרגש
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
החיים האלה Life Itself חדש 2018
השתלטות מהירה Shock and Awe חדש 2018
המסע ליושינו VISION חדש 2018
ילד יפה Beautiful Boy חדש 2018
הגננת The Kindergarten Teacher חדש 2018
כוכב נולד A Star is Born חדש 2018
הג'נטלמן והאקדח The Old Man and the Gun 2018
אל דאגה, הוא לא יגיע רחוק ברגל Dont Worry He Wont Get Far on Foot 2018
טובת הילד The Children Act 2018
הנשף Flawless 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Bohemian Rhapsody1רפסודיה בוהמיתציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.1
What Will People Say2מה יגידו כולםציון גולשים10 / 8.4
A Star is Born3כוכב נולדציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
The Other Story4סיפור אחרציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.6
The Children Act5טובת הילדציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט