הצד האחר של התקווה | ביקורת סרט

תמונת כתבדין קליין על "

הצד האחר של התקווה

" - "מעשייה טראגי-קומית יבשושית ומלאת אמפתיה"
The Other Side of Hope
ביקורת

הצד האחר של התקווה | The Other Side of Hope

מאת דין קליין | מבקר קולנוע ז'אנר קומדיה שחקנים שרוואן חאג'י, סאקארי קואוסמנן
ציון המבקר
"מעורר השראה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7/10
הבמאי הפיני אקי קאוריסמקי מתמחה בסיפורים טראגי-קומיים על דמויות הנמצאות בשפל המדרגה – רק כדי לגלות שאפשר לרדת נמוך יותר. קחו לדוגמה את חאלד, הפליט הסורי שבמרכז סרטו החדש "הצד האחר של התקווה", שמפציע מתוך מחבואו בערימת פחם על סיפונה של ספינה שעוגנת בנמל הלסינקי, מנער את בגדיו הספוגים באבק שחור ויוצא ללילה הפיני הקר. חאלד מחפש אחר אחותו לאחר שדרכיהם התפצלו באחד ממעברי הגבול הרבים אותם הם עברו (כאשר שואלים את חאלד במשרד ההגירה הפיני איך הם הצליחו לחצות כל כך הרבה מדינות, הוא משיב באירוניה עצובה שבכל מקרה אף אחד לא רואה אותם). בקשתו של חאלד למקלט נדחית בגלל שהשלטונות טוענים שחאלד אינו עומד בסכנת חיים עם חזרתו לחאלב. אך מול הקור של השלטונות, קאוריסמקי מציג את החום והאמפתיה האנושיים הממתיקים גם את הגלולה המרירה ביותר.חאלד נתקל בוקר אחד בויקסטרום שחווה משבר אישי מסוג אחר -הוא עזב את אשתו וביתו בסצנה קאוריסמקית טיפוסית – בשוטים סטטיים והומור יבשושי ואילם ויקסטרום משאיר את טבעת הנישואין שלו על שולחן המטבח ואשתו זורקת אותה למאפרה ומכבה את הסיגריה שלה בתוכה. חיים שלמים גלומים בסיקוונס המינימליסטי הזה – וויקסטרום מותיר את החיים הללו מאחוריו כדי לפתוח מסעדה - למרות שאין לו ניסיון בבישול או בניהול. הוא נהיה הבעלים של ה"גולדן פיינט" - מסעדה עייפה, בעסקה הכוללת גם את שלושת העובדים הלא יוצלחים שלה. לתוך העסק הקורס הוא שוכר את שירותיו של חאלד וקושר את גורלותיהם אחד לשני.
ביד אמן קאוריסמקי מצליח לשלב הומור מטופש וגאוני בו זמנית (עולם הקולינריה עדיין לא מוכן לפיוז'ן פיני-יפני!), עם מציאות קשה הנשלטת ע"י גזענות, אלימות ואטימות אנושית. האנשים מאחורי השם הכללי "הפליטים" הם תוספת מבורכת לסימפוניית המדוכאים המפוארת שלו שהופכת סטטיסטים לדמויות מורכבות. לנתקלים לראשונה בסרט של קאוריסמקי, העולם יכול להרגיש מלאכותי ופנטסטי ואף בעל ייצוגים קריקטוריסטים, אך כל מי מתמסר לטון הייחודי שלו אינו יכול שלא לזהות את המציאות שלנו.ישנה בסרט תחושה מוגברת של מציאות המופשטת למאפיינים והמחוות המינימליסטיים ביותר שמעלים את עבודותיהם של יאסוז'ירו אוזו ורובר ברסון – על אף הטון השונה של סרטיהם, נדמה שהנשמה של אותם סרטים משותפת גם לאלו של הבמאי הפיני. הקור המאפיין את הקומפוזיציות ותצוגות המשחק לא מצליח להסתיר את הלב הענק שפועם בפילמוגרפיה המצוינת שלו."הצד האחר של התקווה" הוא הסרט המצחיק ביותר שעוסק בנושאים הרגישים והמדכאים ביותר – ולא מזייף או מייפה את המציאות בדרך. מחמם את הלב לראות סרט העוסק בנושא כל כך כאוב ללא שמץ של צדקנות או טרחנות ובו האמפתיה האנושית מובנת מאליה כי כולנו חולקים את אותו גורל. בצידה האחר של התקווה נמצאים בני אדם שלא יכולים שלא לעזור לאחרים – כך שהאחווה נדמית כדבר הבסיסי ביותר שקיים.האופטימיות הצינית הספוגה בסרט אינה אוקסימורון והיא מדבקת. לאנשים השואלים את עצמם מה עליהם לעשות אל מול הכיעור שמסביבם הסרט עונה "פשוט תעשו מה שאתם יכולים" – תשובה שהיא בו זמנית תמימה ופטאליסטית, אבל לא ניתן לעמוד בפניה. כמה טוב שבזמנים קשים יש סרט חדש של אקי קאוריסמקי.
הצד האחר של התקווה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) דין קליין | מבקר קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
הצד האחר של התקווה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: יוסריאן_1גיל: 019/08/2017 15:29:14
3/10
לכו לראות את Worlds Apart - אהבה יוונית - בסרט הזה הדמויות חסרות תוכן, הסיפור חסר סיפור, ובעצם מה היתה מטרת הבמאי? חבל על הזמן.
שם: יצחקגיל: 6717/08/2017 13:01:45
6/10
סרט איטי ולקטעים מעט משעמם אשר מציג את הפן האנושי של בעית הפלטים באירופה , ומציג צדדים שונים של קבלתם על ידי המקומים .
שם: RabbitBirdגיל: 3017/08/2017 10:34:08
8/10
סרט טוב. 8 כי ציפיתי לסרט מעולה
ביקורות נוספות של סרטי קומדיה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Aladdin1אלאדיןציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 2.5
Quanto Basta2טעימה מהחייםציון גולשים10 / 8.8ציון מבקרים5 / 3.6
Rocketman3רוקטמןציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.4
Red Joan4הסודות של ג'ואןציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 3.5
Avengers Endgame5הנוקמים: סוף המשחקציון גולשים10 / 7.7ציון מבקרים5 / 4.3
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט