אנתרקס | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

אנתרקס

" - "מוקומנטרי ישראלי עוצמתי"
Anthrax
ביקורת

אנתרקס | Anthrax

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר אימה שחקנים אודי פרסי, עמית אפשטיין, זיו פלג, ליאור חסון, אורטל בן שושן, דנה מיינרט | במאי/ת: שי שרף
ציון המבקר
"מטלטל ומשכנע"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.8/10
סרטי פאונד-פוטג' וסרטי מוקומנטרי פופולריים ביותר, אך בקולנוע הישראלי כמעט ואין למצוא להם זכר. אולי בגלל שישראל היא מעצמת קולנוע דוקומנטרי, לא מרבים היוצרים ליצור בז'אנר המשתמש בכלים ובשפה של הקולנוע התיעודי כדי ליצור סרט עלילתי המרגיש כמו קולנוע דוקומנטרי.שי שרף, במאי הסרט "אנתרקס", היה ביחידה צבאית מובחרת שהשתתפה בניסוי שבו הוזרקו לחיילים חומרים שונים, כביכול כדי ללמוד איך להתמודד עם המלחמה הביולוגית הקרבה. שרף החליט לא להשתתף בניסוי מסיבות שמתגלות בסרט.
לאחר כמה שנים יצאה התכנית "עובדה" בתחקיר על תופעות הלוואי שסובלים מהם משתתפי הניסוי ושרף ההמום החליט שהוא חייב לעשות משהו. עשור לאחר מכן הוא מוציא את סרטו "אנתרקס", המספר את הסיפור שלו ושל חבריו ואת קורותיהם כשתופעות הלוואי של הניסוי מתחילים לתת בהם את אותותיהם ומתאר את האופן בו מגיב צה"ל לכל ההתרחשויות.הסרט של שרף צובר תאוצה ככל שהוא מתקדם וככל שהחבורה מגלה עוד ועוד פרטים על הניסוי שהשתתפה בו. האחווה ביניהם נסדקת ואז שוב מתחברת. הנשים שבחייהם נדרשות לתמוך אבל מסרבות לשתף פעולה, ובמיוחד מעניינת האינטראקציה של הגיבורים עם צה"ל ובתי החולים, כשהסרט מזכיר סדרות קונספירציה כמו "תיקים באפילה" וגם סרטים העוסקים בנושא כמו "תיאוריית הקשר".צוות השחקנים המוכשר בראשות אודי פרסי, עמית אפשטיין, זיו פלג וליאור חסון מעביר בצורה אמינה את תחושת ההלם של טובי בנינו ששמו מבטחם במערכת הצבאית וזו הונתה אותם והוליכה אותם שולל. ניכר בסרט שהוא דל תקציב ומעט בוסרי, אך הדבר רק מוסיף לתחושת האמינות שלו ואכן הסרט מרגיש ונראה כמו קולנוע תיעודי בשל כך.נעשו לא מעט סרטים שהציגו את צה"ל באור לא מחמיא ("פוקסטרוט" ו"אפס ביחסי אנוש" הן שתי דוגמאות מהזמן האחרון), אבל "אנתרקס" לא מתייחס בציניות למערכת הצה"לית המגושמת והמסורבלת. מדובר בכתב אישום חריף כנגד מערכת שפועלת על גבול הפלילי ושחיי אדם אינם נחשבים בעיניה. תעוזה זו של הסרט היא לב ליבו. "אנתרקס" הוא סרט מטלטל וחשוב שאומר לכולנו כי תמיד צריך להטיל ספק ולשאול שאלות, גם כשמדובר בצבא ההגנה לישראל.
אנתרקס - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
רוצה להיות הראשון/נה לפרסם כאן ביקורת גולשים ?
קישורים
אנתרקס (עמוד סרט)
ביקורות נוספות של סרטי אימה
טיטאן Titane חדש 2021
הוסט Host 2021
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Raft1הרפסודהציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
Free Guy2לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.3
La Belle Epoque3התקופה היפה בחייציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.5
Od Sipur4עוד סיפור אחדציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 2.0
Luca5לוקהציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 3.4
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט