עץ האגס הפראי | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

עץ האגס הפראי

" - "נורי בילגה ג'יילאן שב ומוכיח כי הוא אחד הבמאים הטובים בעולם"
The Wild Pear Tree
ביקורת

עץ האגס הפראי | The Wild Pear Tree

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר זר שחקנים איידין דוגו דמירקול, בנו יילדירימלר, סרקן קסקין | במאי/ת: נורי בילה ג'יילאן
ציון המבקר
"מהפנט ויפהפה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.3/10
ביקורת מצולמת  |  טריילר/קדימון
תודה לאל שבעידן שבו פורחים סרטי גיבורי על מלאי רעש וצלצולים עדיין קיים קולנוע אחר לחלוטין שמתייחס ביראת קודש לאמנות השביעית ומספק לצופה חוויה רגשית ממדרגה ראשונה. כזה הוא הקולנוע של בכיר במאי טורקיה ואחד הבמאים הגדולים ביותר הפועלים כיום נורי בילגה ג'יילאן. סרטיו הארוכים עד אין קץ, שמתקיימים בהם סיקוונסים ארוכים בני דקות רבות, מהווים אתגר אינטלקטואלי של ממש לצופה שזקוק לעיתים לסבלנות אדירה כדי להחזיק מעמד בתוככי היצירות האפיות הללו."עץ האגס הפראי" עוסק במערכת יחסים בין בן שכתב ספר ותשוקתו היא למילה הכתובה לבין אביו שמדרדר את המשפחה לחובות ומנסה למצוא מים במקום חרב. ג'יילאן מפליא בצילום האדם במרחב, מקרוב ומרחוק. תווי הפנים החרושים של הגיבורים מתערבבים בנוף הפראי של מקומות שכוחי אל בטורקיה וג'יילאן, ממש כמו ב"היו זמנים באנטוליה" ו"בשנת חורף", ממשיך ליצר שירה קולנועית שאין יפה ממנה.
דימוי רודף דימוי, כמו הגיבור שמסתתר בתוך סוס עץ שנבנה לצורך הסרט טרויה ואולי מלמד על בגידות או אולי על כך שהאב מסתיר מבנו את האמת. הגיבור מחפש את דרכו. האם להישאר בכפר הנידח או לצאת למקומות המפותחים יותר? האם למצוא את ייעודו כסופר או אולי במקצוע אחר? והצופה נשאב מהופנט לתוך חיבוטי הנפש האלו שמשורטטים בפניו ביד אמן.למי שמוכן להשקיע שלוש שעות מזמנו במחיצת עוד סיפור מעשה טורקי חצי סוריאליסטי מזומנת חוויה מדהימה. בהקרנת הלילה שבה צפיתי בסרט בקאן ישבתי יחד עם שאר העיתונאים המום מהיכולות של הבמאי שכישרונו אינו נגמר לעולם.יצירות כמו "עץ האגס הפראי" מחזירות לי את התקווה כי הקולנוע האמנותי עדיין לא נחל מפלה וכי בסופו של דבר לצד "הנוקמים" מאה ומשהו יש גם מקום מכובד לג'יילאן ויוצרים כמוהו שבסיזיפיות אין קץ משמרים את אמנות הקולנוע ומנפיקים יצירות ששוברות את הצופה ובונות אותו מחדש.
עץ האגס הפראי (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
עץ האגס הפראי - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איילתגיל: 6221/06/2019 00:56:17
8/10
סרט תורכי ארוך שדן בהרבה סוגיות אקטואליות:דור צעיר מרדן שמחפש את דרכו בתורכיה החילונית עם ההשפעה הדתית הגוברת,במסורת חיי הכפר מול העיר,בחשיבות רכישת השכלה גבוהה,באב שחוטא בהימורים ומפסיד כסף,כבוד,מעמד חברתי,ואת משפחתו.צילומים נפלאים,משחק משכנע.תמונת מצב עגומה עם אופטימיות.
שם: ליאורהגיל: 6227/01/2019 02:22:14
5/10
סרט מתיש...אבל שמעתי שהרבה מבוגרים ביקשו בקופה את הסרט: "משהו עם אגס..."וקיבלו כרטיסים לסרט: יונתן אגסי....
שם: קולנועןגיל: 4025/12/2018 15:35:58
6/10
משעמם וארוך
ביקורות נוספות של סרטי זר
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט