אמן | ביקורת סרט

תמונת כתב על "

אמן

" - ""אמן" הוא סרט שואה נוקב שחשוב לראותו : עשוי מעניין, חושף עובדות קריטיות, מעלה שוב סוגיות הומאניות ומשוחק היטב !"
Amen
ביקורת

אמן | Amen

מאת איריס לקנר ז'אנר דרמה שחקנים מתייה קסוביץ, מישל דושאסוי, אולריך טוקור, אולריך מוהה | במאי/ת: קוסטה גאברס
ציון המבקר
""אמן" הוא סרט שואה נוקב שחשוב לראותו : עשוי מעניין, חושף עובדות קריטיות, מעלה שוב סוגיות הומאניות ומשוחק היטב !"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.6/10
סרטו של הבמאי הנחשב, קוסטה גאברס ( שהיה אורח פסטיבל חיפה האחרון ) מספר על התמודדותם של שני אנשים אשר נמצאו , לכאורה, משני צידי המיתרס : כימאי שוטר אס. אס אשר סיפק גז ציקלון בי למחנות ההשמדה בידיעה שהוא מיועד לטיהור מי השתייה של החיילים ורק אח"כ מגלה את ייעודו האמיתי והזוועתי.מאותו רגע בו המצפון ההומאני שלו מתחיל לעבוד שעות נוספות, הוא מנסה לחשוף מידע קריטי זה באין ספור דרכים והזדמנויות לבעלות הברית ולותיקן במחיר סיכון חייו וחיי משפחתו. בחשיפת המידע הנוראי על המתרחש במחנות ההשמדה ועל העתיד לבוא – עפ"י תכנוני הנאצים הוא משתף את ריקרדו פונטנה , כומר בתחילת דרכו שהוא במקרה גם מקורב משפחתית לאפיפיור ומנצל את קרבתו המשפחתית ומעמדו הנחשב בותיקן על מנת להתריע. שתי הדמויות מאוכזבות קשות וקרועות מבפנים נוכח אטימות הכנסייה, חרשות העולם והנאיביות הבלתי נסבלת של דמויות בדרגים הגבוהים ביותר.
סרט המעלה לדיון לא מעט סוגיות מהותיות , כמו : הידע שהצטבר בותיקן אודות הפשעים שבוצעו ביהודים מתחת לאפו ויחסו המחפיר , ה"צדיקים בסדום" כמוטיב חוזר, סוגיית הנאצים והתקדמותם במדע, ההומור השחור שלהם, מצויינות וסדר אצל הנאצים – תכונה חיובית או מעוררת חלחלה, כיצד ידעה הכנסייה להגן על חסרי הישע והמוגבלים ולא על היהודים ?!ברמה האומנותית, יש לציין שהסרט ניחן באלמנטים מהתקופה אשר מדגישים את הזוועות כמו : מראה הרכבת המתרוקנת הנוסעת הלוך ושוב על רקע נופיה המהממים של אירופה – עם מוזיקה רתמית תואמת. גם שם הסרט הוא חזק מאוד ומפליא שלא השתמשו בו עד כה בעבר.לסיכום: "אמן" הוא סרט שואה נוקב שחשוב לראותו : עשוי מעניין, חושף עובדות קריטיות, מעלה שוב סוגיות הומאניות ומשוחק היטב !
אמן (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט)
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
אמן - ביקורת גולשים / תגובות
שם: חגיתגיל: 3227/02/2004 00:04:18
7/10
ראיתי את הסרט לאחרונה בוידאו ומאוד התאכזבתי. יש לי קושי עם סרטים העוסקים בשואה, בגרמניה, באירופה ושפת המשחק היא אנגלית. זה הורס את האמינות של הסרט, בעיניי. זה גם לא חדש וכבר לא מצליח לזעזע אותי שהעולם ידע ושתק. כל כך הרבה זוועות מתרחשות בעולם ואנחנו גם שותקים. אז מה ?
שם: חסויגיל: 3222/11/2003 14:15:12
10/10
סרט מהמם! סרט שגורם לך לחשוב ולשאול שאלות חובה לראות !!! אני ממליצה עליו בחום.............
שם: אסי דורגיל: 2804/11/2003 19:12:55
8/10
סרט מעורר מחשבה, כבד מאוד, מתייחס לשתיקה הרועמת של הכנסייה למרות עדויות על השמדת יהודים בכל רחבי אירופה. כמעט ולא תראו יהודים בסרט עצמו, אולם הם עומדים במרכז העלילה לכל אורכה. הסרט מצליח להעביר את תחושת הסלידה מהתנהגות הכנסייה והעומד בראשה אולם גם שופט לחסד קצין אס.אס....קצת קשה לראות ולהזדהות. חשוב לדעת שהסרט מוקרן באיזור המרכז בקולנוע מוזיאון ת"א והוא ללא הפסקה באמצע (שעתיים ורבע ברציפות)
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
החפירה The Dig חדש 2021
אמה Emma 2021
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט