שם תואר: משטרה | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

שם תואר: משטרה

" - "קטן ומבריק"
Police Adjective
ביקורת

שם תואר: משטרה | Police Adjective

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר זר שחקנים דארגוס בוקור, ולאד איבנוב, אירינה סאלוסקו | במאי/ת: קורנליו פורומבויו
ציון המבקר
"קטן ומבריק"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
4.1/10
אתם מכירים את הסרטים ההם שלא מתרחש בהם הרבה, המון שקט, המצלמה רוב הזמן קפואה והאווירה אפרורית ומעיקה. "שם תואר, משטרה" הוא בדיוק מסוג הסרטים האלה. הוא מינמליסטי מבחינה ויז'ואלית, אפילו הדיאלוגים עצמם מצומצמים למינימום, אין יותר ממה שצריך. כשמגיעים לסרט מהסוג הזה צריך לקחת את כול מה שהקולנוע ההוליוודי מאכיל אותנו ולשכוח לשעתיים תמימות כדי שהחוויה הקולנועית מ"שם תואר, משטרה" תהיה שלמה וכדאית.לכול מי שחושב שמדובר בסרט פעולה או מתח בגלל שיש את המילה "משטרה" בשם הסרט הוא טועה לחלוטין. מדובר בדרמה סאטירית מבריקה שחוקרת את משמעות המילה "מצפון". לא סתם הסרט זכה בפרס חבר השופטים - בתחרות "מבט מסוים", פסטיבל קאן 2009. מדובר ביצירה קולנועית מבריקה שנעה בין קולנוע ריאליסטי למחזה אבסורד, התנגשות בין המציאות האפרורית ברומניה לחוסר היגיון שהחוק והמשטרה פועלים במסגרתו.
כריסטי, שוטר צעיר שזה עתה נישא, מסרב לעצור נער בן 16 המעשן חשיש עם שניים מחבריו לספסל הלימודים במגרש ספורט מאחורי בית הספר אחרי שעות הלימודים. למרות שעישון חשיש נחשב ברומניה עבירה על החוק, כריסטי מאמין שבתוך זמן קצר שימוש בסמים קלים יהפוך לחוקי. הוא אינו רוצה על מצפונו את חייו של הנער אשר עלול להסתבך כהוגן אם ייעצר לפני שהחוק במדינה ישתנה. חילוקי דעות בין כריסטי למפקח שלו בכל הנוגע למשמעות המילה "מצפון", מביאים את גיבורנו לצומת דרכים אידיאולוגית. מה יבחר לעשות? האם יוכל לחיות עם ההשלכות של ההחלטה שלו?השוטר והדילמה המוסרית שאיתה הוא נאבק מייצגים את התמודדות של מדינות הגוש הקומניסטי לשעבר הנקרעות בין הערכים של העבר לקדמה שמציע המערב ולחוקי מוסר אחרים. החקירה שבה כריסטי מעורב היא טריוויאלית, כמו מרבית העבודה של השוטרים. לא כול יום צריך להציל את העולם. מרבית השוטרים חיים בעיירות קטנות עם פשעים קטנים ופושעים קטנים עוד יותר, אך הדילמה שאליה הוא נקלע גדולה ממנו.לפתע אותה דילמה מוסרית של פשע קטן וכמעט זניח מעלה לדיון שאלות לגבי מהו החוק, האם החוק הוא דבר הגיוני או לא, וגם אם הוא לא הגיוני לדעת המשטרה עליהם לציית לו? מה תפקידה של המשטרה? האם יש כזה דבר "מצפון" של שוטר לעומת "מצפון" של אזרח? האם יש לכריסטי בכלל מוצא מהסיטואציה שאליה הוא נקלע בלי לוותר על עבודתו כשוטר?הבמאי/תסריטאי קורנליו פורומבואיו מציע סרט שפונה אל המוח ולא אל הלב. ברגע שתתנו לעצמכם את ההזדמנות להפתח לחוויה הקולנועית יוצאת הדופן הזו, תזכו לקבל סרט לכאורה קטן עשוי בקפידה אבל בעצם יצירה קולנועית חכמה, מורכבת ומבריקה. בסופה, אגב, ישנה סצנת סיום בלתי נשכחת, כנראה סצנת הסיום הטובה ביותר שראיתי בעשור האחרון. אין ספק - קורנליו פורומבואיו הוא אחד היוצרים החשובים ביותר שפועלים כיום בעולם הקולנוע האירופאי ו"שם תואר, משטרה" הוא הישג נוסף לקולנוע הרומני העכשווי.
שם תואר: משטרה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
שם תואר: משטרה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: דניגיל: 6125/12/2010 03:56:58
1/10
סרט איום ונורא - שבו בבית קפה במקום לבזבז כסף וזמן
שם: אילן כהןגיל: 4918/12/2010 10:37:46
1/10
האתחיל ואציין שנרשמתי לאתר רק כדי להזהיר אתכם. אין לי מושג האם אכן המבקרים אכן "ביקרו" בסרט לפני שהעניקו לו איזשהו פרס ומעבר לפרס השיעמומון לא ניתן להעניק לו כלום. אתה מבלה את כל זמנך בסרט בציפייה למילה הבאה. מילא אל תדברו אבל לפחות תצלמו משהו. לדוגמא 7 דקות אתה צופה בשחקן יושב ואוכל עם עצמו. עוד 7 דקות שחקנית אחרת פשוט מקלידה במחשב.בקיצור שאנר הדוגמה בשיא עליבותו .חצי קולנוע יצא באמצע ולצערי לא הייתי בצי הנכון.
שם: ישראל שרוןגיל: 6117/12/2010 19:39:40
2/10
מוטב שהרומנים ישארו בתחום הקבבים ולא יעסקו בתחום הקולנוע ! סרט משעמם ויבש כמו ממליגה ללא תוספות.
ביקורות נוספות של סרטי זר
ג'ירפה Beanpole חדש 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט