שישה מיליון ואחד | ביקורת סרט

תמונת כתבשחר עמית על "

שישה מיליון ואחד

" - "טיול שורשים"
Six Million And One
ביקורת

שישה מיליון ואחד | Six Million And One

מאת שחר עמית | מבקר ז'אנר תיעודי שחקנים | במאי/ת: דוד פישר
ציון המבקר
"טיול שורשים"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.2/10
הסרט "שישה מיליון ואחד" עונה בדיוק על שמו ומביא את סיפורו של אחד שבקלות היה יכול מתוך אותם שישה מיליון בני אדם שנספו בשואה, או יותר נכון הוא מביא את סיפורם של בני משפחתו המגלים לראשונה על העבר המשפחתי הקשה.דוד פישר, נותן לנו חשיפה אל תוך העולם האישי שלו ושל משפחתו. את החלק הראשון של הסרט ניתן להגדיר כדוקו-שואה. אנו מתלווים אל פישר במסע אחר צעדיו המסתוריים של אביו, אשר נחשפו לעולם רק לאחר מותו ביומן שכתב. הוא גורר אותנו אל תוך המסע המצמרר במערות נטושות, מכרות שם עבדו יהודים עבודת פרח ואף התאי גזים. כמו כן, הוא דואג להציג האירוניה בעובדה כי במקום בו היה רק מוות כיום עומדים בתים צבעוניים.
פישר מציג את הנושא הקש לעיכול בדרך שמרנית ולא בוטה, הוא משתמש בכלים דוקומנטריים מוכרים למדי כגון: נערה גרמניה המספרת לנו על דרכי מוות, ראיונות עם חיילים אמריקניים ששחררו את המחנות, התאמה מדויקת בין תמונות מאותה תקופה לעומת מה שמתחולל היום וכמובן קטעים אישיים מתוך היומן.הסיור האינטימי של הצופה ופישר לבדו בחלקו הראשון של הסרט, מתגלה כאקספוזיציה לחלקו השני בו הוא משתנה מדוקו-שואה לדוקו-תרפיה. שנה לאחר מכן, במסע נוסף אחר עברו המיסתורי של אביו המנוח, מביא פישר את שני אחיו (המסוכסכים) ואחותו הבוגרת. דוד, היחיד שהעז לקרוא את היומן, למעשה ממלכד את קרוביו ומאלץ אותם להתמודד עם העבר אותו אינם רוצים לגלות ועם עצמם בהווה. הוא אינו חושש לחשוף לעיני המצלמה את הרגעים האינטימיים את עברם המתוסבך, אהבתם, אנוכיותם והגעגוע לחיבוק מאותו איש שחשבו שהכירו כל-כך טוב.הסרט מביא יותר מכל את סיפור המשפחה שככל הנראה לא תפקדה כראוי לפני המסע, וחושף את הסיבות לקרע ואף את קצה החוט לפתרון. סיפור זה הפוך למרכז הסרט ונראה שהשואה הופכת לתירוץ לטיפול משפחתי בכפייה. נכון, הרגשות הם עזים, הקרע כואב והאחווה מרגשת אולם הרגש אשר הוא עז יותר מכל דמעה שזלגה בסרט – התחברות אל הצלקת של השואה, זה שהוצג בתחילת הסרט מוזנח והצופה נותר ללא סיפוק מירבי או פורקן אישי."שישה מיליון ואחד" היה יכול להיות סיפורו של הדור השני לשואה, ההשפעה עליו והתמודדותו עם הנושא הרגיש בהיסטריה היהודית או דרמה משפחתית מרגשת ביותר. המשחק והשילוב בין השניים אמנם הביא מעט משני העולמות אך הותיר את הפינאלה הרגשית לה מקווה הצופה על ריצפת חדר העריכה.
שישה מיליון ואחד - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
שם: ציפיגיל: 6322/06/2012 21:28:02
10/10
חובה !
שם: י.דגיל: 6212/04/2012 11:53:56
9/10
הסרט מתאר בצורה מעניינת את התמודדות הדור השני לשואה עם "מורשת" הוריהם. כמי שחווה את העניין, בעצמו (אמי ז"ל הייתה ניצולת שואה), אני מוקיר את הבמאי ואחיו על מוכנותם להתמודד עם הנטל באופן שהיה לי 0קל להזדהות אתם ועם הסיפור שהתפתח במשפחתם.
שם: צבי גולדשטייןגיל: 6203/04/2012 20:44:28
1/10
סרט ממש גרוע. לא להעיז ללכת. מבויים רע, משעמם ולא מרגש. סתם בזבוז זמן וכסף. אכזבה
קישורים
ביקורות נוספות של סרטי תיעודי
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Fellowship Of The Ring1שר הטבעות: אחוות הטבעתציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 5.0
The Raft2הרפסודהציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.5
Legend of Destruction3אגדת חורבןציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.9
Free Guy4לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.3
Od Sipur5עוד סיפור אחדציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט