העדינות | ביקורת סרט

תמונת כתבשחר עמית על "

העדינות

" - "היפה והחיה"
La Delicatesse
ביקורת

העדינות | La Delicatesse

מאת שחר עמית | מבקר ז'אנר דרמה שחקנים אודרי טוטו, פרנסואה דמיין, ברונו טודסצ'יני | במאי/ת: דייוויד פונקינוס, סטפן פונקינוס
ציון המבקר
"היפה והחיה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
6.2/10
ב"העדינות" אנו עוקבים אחר חייה של נטלי (אודרי טוטו) החל מצעירותה המלאה באהבה, דרך המתמכרות לעבודה ועד מציאת נחמה בידיים של ברווזון מכוער ממוצא שוודי. בקיצור, מתכון קלאסי לדרמה קומית. תוסיפו לזה בוס מאוהב, חברה שיפוטית ותסביכים לא פתורים ותקבלו סרט צרפתי חם ומלבב."זה כמו שליכנטנשטיין תלך יד ביד עם ארצות הברית” אומר מרקוס השוודי שתופס את תפקיד החיה; מולו עומדת בתור היפה, נטלי,שבכל זאת אוחזת בידו. טעם מתוק זה מלווה את הסרט החל מהשורה הראשונה. מחשבותיהן הפואטיות של הדמויות מכתיבות לנו עולם של חלומות מלודרמטים נטולי עומק.
אודרי טוטו מנסה להשיב את קסמה מ"נטלי" (הסרט, לא הדמות) ולמרות שדמותה לא מאפשרת מרחב תמרון רב היא מצליחה. למרות שמאחורי החיוך המפורסם לא נמצא המימד הרגשי המודחק שדמותה מתיימרת להכיל, השחקנית הצרפתיה מצליחה לרגש. את שותפה למשרד והאנטיתזה לדמותו של מרקוס, מגלם פרנסואה דמיין בהופעה נעימה למרות שאינה חושפת שום צד מסקרן. ככל הנראה שהפער הרגשי במשחק הוא בגלל הקונפליקט הכל כך הכרחי שלא מגיע.דיוויד פוניקנוס כתב את התסריט וביים בשיתוף עם אחיו סטפן. הצמד שמרו אמונים לחוקי הקומדיה הרומנטית הצרפתית ויצרו סרט נעים לצפייה עם ניחוח של קיטש. הם מנעו בלבול ודאגו לשמור על זרימה בין הזמנים והסצנות אשר השתלבו בהרמוניה מושלמת. דווקא פס הקול, אשר לרוב מגלם תפקיד מרכזי בסרטים אלו כושל. הניסיון לשלב בין נעימות קלאסיות צרפתיות לרוק-פופ בריטי שמופיע בכל הסיקוונסים הקומיים מצביעים על הניגוד בין נטלי הבורגנית ומרקוס הביישן והמסורבל. אך לא משתלבים יחדיו.שם הסרט, "העדינות", מעלה שאלה באיזו עדינות מדובר? העדינות שבסיפור האהבה עד לחוסר תשוקה? העדינות במשחקם של טוטו ודמיין? העדינות בבימוי השקט של הצמד פונקינוס? או אולי העדינות שבתסריט שמשתקק לא לאבד את קור הרוח שלו? לולא הסרט היה כה עדין אולי היה מותיר רושם עמוק לאורך זמן. המוסר השכל של הסרט ממש לא עדין כמו בסרטי ילדים הוא קורא לנו לא לשפוט ספר על פי עטיפתו. למרות הפספוס שבו, "העדינות" מצליח לרגש, להצחיק ולהוסיף מעט טעם אירופי לערב שישי קליל ולא מחייב.
העדינות (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) שחר עמית | מבקר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
העדינות - ביקורת גולשים / תגובות
שם: יובל טריסטרגיל: 5326/05/2012 06:53:06
6/10
הייתי מסכם את הסרט בהגדרה "(סגנון) סרט צרפתי של פעם"-ולא לטובה כל כך... ולמעשה הוא כמו גם כמו הסרטים הישראליים של פעם ! משמע:איטי,משעמם לפעמים,מעט דיאלוגים ולא חדים במיוחד,ועד שכבר מתרחש מהלך דרמטי- לא מראים אותו אלא נותנים לך להבין שקרה... ובמצב דברים כזה,מה זה משנה אם ישנם אלמנטים מוצלחים אחרים-לי זה לא שיפר הרבה את התמונה הכללית.אני צופה רגיל-לא מבקר קולנוע.
שם: efratגיל: 4026/04/2012 21:37:43
8/10
סרט יפה ועדין כמו שמו. שחקנים נפלאים . אודרי טוטו מהממת. אם אתם אנשי ספר, קראו אותו אין ספק שהספר עולה על הסרט עשרת מונים. מהנה ורגיש לאנשים רומנטיים ורגישים.
שם: י.דגיל: 6121/04/2012 20:21:37
2/10
סרט מיותר שניתן לוותר עליו בקלות. הסיפור בנאלי ואין במשחק ו/או בכל אלמנט קולנועי אחר הצדקה שתביא אתכם לצפות בסרט.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט