רווקה פלוס | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

רווקה פלוס

" - "מעניין בתיאוריה"
Single Plus
ביקורת

רווקה פלוס | Single Plus

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר קומדיה שחקנים מיקי לאון, יעל טוקר | במאי/ת: דובר קוסאשווילי
ציון המבקר
"מעניין בתיאוריה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
6/10
יש סרט חדש לבמאי-תסריטאי דובר קוסאשווילי. כבר הספקתם לשמוע עליו שהוא שוביניסטי, עמוס בשנאת נשים, פורנוגרפי, מביך, רע, ביזיון ועוד שלל מחמאות של מתמודדות ומתמודדים על פרסי האקדמיה שרצו לעיתונות לספר כמה הם סולדים מהסרט ושבכוונתם לבטל את חברותם באקדמיה הישראלית לקולנוע. אז אני מאמין שאותם אנשים עשו אחלה שרות ל"רווקה פלוס", כי חשיפה בתקשורת לסרט ישראלי שעוד לא יצא לבתי הקולנוע הוא הישג ראוי ביותר.אז "רווקה פלוס" הוא לא בדיוק הסרטי הישראלי הטוב ביותר של השנה אבל הוא גם לא סרט רע. לעומת סרטים ישראלים רבים אחרים הוא מצליח לעורר דיון בנושא שמעסיק מאוד את הישראלי הממוצע: ילודה. אין ספק שהשפרצת צאצאים בישראל היא נושא שאף פעם לא ממש יורד מהפרק במיוחד כשאת רווקה באמצע שנות השלושים לחייך. ההורים לוחצים, המשפחה לוחצת, החברים הקרובים, החברים לעבודה, כולם שואלים את אותה שאלה בשלב מסוים של החיים: "מתי תתחתני ותביאי ילד?"
בקיצור, "רווקה פלוס" זאת קומדיה שעוסקת בחברה הישראלית והאובססיה שלה כלפי הקמת תא משפחתי והלחץ החברתי להביא ילד לעולם גם אם את לא ממש מעוניינת בילד. כך שלא מדובר בסרט שובניסטי. להפך, הוא מבקר את החברה הישראלית השובניסטית והשמרנית שלוחצת על זוגות צעירים או נשים רווקות להביא ילדים לעולם בלי שיהיה להם האמצעים לכלכל ולחנך אותם. ואכן ברגעים המוצלחים שבו הוא סאטירה מושחזת ומדויקת. ברגעים הלא מוצלחים הוא פשוט סרט בורקס אפוי למחצה.העלילה מתארת את קורותיה של זהבה, סייעת בגן ילדים שלא ממש יודעת מה היא רוצה מהחיים שלה. היא רווקה בת שלושים פלוס, שעדיין לא הקימה משפחה ומאוהבת בפושטק שלא ממש יורק לכיוון שלה. אמא שלה, שאיבדה כל תקווה לנכד, מחליטה לעשות תרגיל לבתה הבודדה. היא מתחזה לחולה בסרטן ומסרבת לקחת תרופות עד שזאת תכנס להריון. הבת המודאגת יוצאת לחיפושים אחר הגבר שיעשה לה ילד כאן ועכשיו.במהלך המסע היא נתקלת בשלל גברים מאוד לא שגרתיים: אסיר חרמן, בעל של חברה, סייע מחליף לגננת, זוג במשבר ועוד שלל טיפוסים שינסו להכניס את הרווקה הנואשת להריון או סתם להכנס לה לתחתונים. הסיטואציות לעתים קיצוניות, לעיתים מצחיקות ובחלק מהמקרים ממש עצובות ומטרידות. הפתרון באופן מפתיע יהיה מחוץ לקונבנציה החברתית המקובלת, הישראלית והשמרנית.יעל טוקר, שחקנית תיאטרון גשר, לוקחת על עצמה משימה לא פשוטה לגלם את דמותה המורכבת של זהבה שמופיעה כמעט בכל סצנה וסצנה בסרט. היא עושה זאת בהצלחה בעיקר בגלל שהיא מצליחה לטעון בדמות מידה מסוימת של אמפתיה. לעומת זאת כל שחקני המשנה בסרט נופלים קורבן לדמויות סטריאוטיפיות שמטרתן להצחיק או לרגש. המביך ביותר הוא מוטי גלעדי שדמותו נראת כאילו יצא מסרט בורקס גרוע במיוחד מתחילת שנות השמונים. רובי פורת שובל יכולה לפחות לספר לכולם שגם בגילה המתקדם היא נראת מדהים אבל התפקיד הזה הוא לא בדיוק שיא הקריירה שלה.איפשהו בין הסאטירה לבורקס, לגבוה ולנמוך, בין הפיוט לעממיות, משהו פשוט לא באמת עובד. אמן קולנוע מבריק שמעז לפגוע באחד הטבואים שאסור לדבר בהם סרה בחברה הישראלית יוצר על כך סרט עם מסר חברתי פרוגרסיבי אבל איכשהו השילוב בין ההתייחסות הקולנועית שלו לז'אנר הבורקס ולסאטירה הנוקבת לא ממש עובד. כך שהסרט לעיתים מצחיק, לעיתים סתם תקוע וממחזר את עצמו. לדעתי הוא אפילו לא באמת נועז מבחינה מינית. התוצאה היא קומדיה ישראלית מבדרת שיש לה משהו חשוב להגיד אבל לא מצליחה להחזיק לאורך כל 90 הדקות שהיא נמשכת ועדיין ראויה וחשובה לצפייה, לפחות בתיאוריה.
רווקה פלוס (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
רווקה פלוס - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אופודוגיל: 4010/08/2018 19:01:47
3/10
פשוט סרט רע, מבזה את הקולנוע הישראלי.
שם: סיגליתגיל: 2718/05/2014 21:15:42
7/10
נחמד ולא יותר מזה. התסריט של הסרט לא היה מתאים למציאות איזה אישה נשואה תתן לבעלה לשכב עם אחרת ואז לתת אותו במתנה ...מוזר.
שם: רחליגיל: 6122/09/2012 20:21:01
9/10
שלא כמנהגי זו היא ביקורת שניה(!) לסרט. אני רואה מחובתי,כאשה!, לפרגן לדובר,יוצר הסרט אשר ממש אינו שונא נשים ואולי אפילו להיפך.אנחנו לא אוהבות להתעמת עם המציאות המכתיבה לנו להינשא וללדת כדי לרצות את החברה הישראלית הלחצנית.כן, הסרט בוטה וקצת קשה לעיכול אך צפיתי בו פעם נוספת. אני אומרת:נשים וזוגות לכו לראות ותלמדו.ולדובר, המשך בדרכך...
ביקורות נוספות של סרטי קומדיה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט