ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

לצוד פילים

- "סרט נעים בו ההומור מאפיל על הדרמה" (שחר עמית)
Hunting Elephants

ביקורת "לצוד פילים" | Hunting Elephants

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים ששון גבאי, מוני מושונוב, סיר פטריק סטיוארט, גיל בלנק, צביקה הדר, יעל אבקסיס, משה איבגי, תיקי דיין, רותם זיסמן כהן
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
אושן 14
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
8.2/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.28%
מגמה: -20.7%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
לפני ארבע שנים הציג רשף לוי את סרט הביכורים שלו, "איים אבודים". למרות שהסרט רחוק מלהיות מושלם, הצליח לוי היכן שיוצרים חדשים, אפילו זוכי פרסים כגון הגר בן-אשר, נכשלו ונכנס אל תוך התודעה הקולנועית הישראלית. ב"לצוד פילים", ניסיון הבימוי השני שלו, ניתן לשים לב להתבגרותו הקולנועית של לוי בסרט משעשע להפליא עם נגיעות של דרמה ופשע. אולם, המעטפת התחבירית של הומור בה בחר לוי לשלב אלמנטים של דרמה ומתח מגמדת את מוטיבים רגשיים אלו עד לרמה כמעט מיותרת ומקנה לסרט אופי של קומדיית פשע במקרה הטוב.חייהם של יונתן בן השתיים עשרה ואימו משתנים ביום בו אב המשפחה, צביקה הדר, כמאבטח בנק, נופל במקרה קורבן למערכת אבטחה שאותה תכנן בעצמו. בודד ומוצף ברגשות אשם, יונתן מוצא את עצמו תקוע מדי יום בבית האבות עם סביו הנרגן (ששון גבאי) עמו אין לו כל קשר בעקבות סכסוך משפחתי עתיק. לוי לא מתעכב להציג עד כמה עמוקה הצלקת בתא המשפחתי במפגש טעון בין הסב הזועם ואמו של יונתן (יעל אבוקסיס), המבקשת שישגיח על הנער הביישן בעוד היא יוצאת לעבוד. תחילה מוצגת דמותו של הסב כאנוכית; כאדם שלא מוכן להתקדם מהעבר ותמיד מחזיק את אקדחו, אשר יותר ותיק ממדינת ישראל, טעון. אולם די במהרה לומד הצמד למצוא חן אחד בעיני השני.
בכדי למלא את החלל שמותירות שתי הדמויות המופנמות של גבאי ונכדו המגמגם, מצרף לוי שתי דמויות משניות שלא מצליחות לעמוד בפני עצמן ונדמה כי תפקידן הוא להאיר את מערכות היחסים ולספק אתנחתא קומית בלבד. מוני מושונוב בתור גמלאי חרמן, וחביב למדי אשר היה לחבר הטוב ביותר של הסב עוד מימי הלח"י בהם היו שודדים הצמד סניפי בנק ופטריק סטיוארט (כן, שמעתם נכון) בתור הדוד הרחוק והאבוד של יונתן אשר קריירת משחק כושלת וסכסוך עם האנשים הלא נכונים מובילים אותו ארצה בניסיון להשיג מעט מירושת אחותו. הופעתו המפתיע של סטיוארט בבית האבות מהווה פוטנציאל עצום לעורר את הבסיס לסכסוך המשפחתי ולהחיות מחדש את אותם רגשות יגון עזים שלא מפסיקים לדבר עליהם אך מעולם לא מציגים אותם בצורה סוחפת. נאמן ליצירת תחושת זרימה קלילה המעצימה את הממד ההומוריסטי של הסרט, בוחר לוי לא לפתוח את תיבת הפנדורה מלאת הקונפליקטים אותה הגיש לנו.כאשר הלחצים הכלכליים של כל הדמויות עולים עד לרמה הרסנית, מחליטים הארבעה לשים את המחלוקות בצד ולממש את ערך הצדק בדרך הישנה והטובה: לקחת את החוק לידיים ולשדוד את הבנק בו עבד אביו המנוח של יונתן. אותו בנק שהאשים את יונתן המגמגם בנסיבות המוות ובכך התחמק מתשלום, אותו בנק שהוביל את משפחתו של הנער הביישן לסכנת פינוי, אותו בנק שמנהלו מנצל את מצבה השביר של אימו של יונתן, האלמנה הטרייה, והופך אותה לבת זוגתו למרות, ואולי בגלל, השתלשלות האירועים.מנקודת התפנית הזו, הסרט נכנס להילוך גבוה ומנסה להתחקות אחר סרטי פשע בסגנון חלקלק של סדרת סרטי "אושן" של סטיבן סודרברג או "ההרג" של קובריק. לוי מנצל את האמצעים הקולנועיים שעומדים לרשותו בכדי להציג לנו את השוד ועבודת ההכנה הדרושה לביצועו בחלוקה לפרקים בעוד אנו מדלגים הלוך ושוב בין הביצוע ולוח התכנון.חלקו המענג ביותר של הסרט היא יכולת המשחק המוצלחת של האנסמבל המרשים שהרכיב לוי. ששון גבאי ("ביקור התזמורת", "בוקר טוב אדון פידלמן", "אביבה אהובתי"), מגלם את הסב הנרגן, שהוא למעשה הדמות היחידה שעוברת שינוי רגשי משמעותי. גבאי, כרגיל, מצליח להציג יכולת משחק מרשימה שמשאירה רצון לעוד. לצידו עומדים גם כן מוני מושונוב, בתור זקן סנילי ושובה לב, ואיך כמובן אפשר שלא להזכיר את פטריק סטיוארט בתור הדוד הרחוק והשרמנטי, שדמותו נראית יותר כקריקטורה על האומה האנגלית מאשר דמות אמיתית. זהו דווקא גיל בלנק, בתור יונתן הצעיר, שנכשל להרשים גם בסיטואציות דרמטיות קשות הוא נותר עם אותו טון מונוטוני. ניתן להבחין בכישרון גולמי אצל בלנק, אולם יש לו עוד עבודה בכדי לממש את הפוטנציאל אשר חבוי בו.למרות שקשה להתעלם מהעובדה ש"לצוד פילים" איננו סרט מגובש ושיוצרו לא ממש החליט באיזה ז'אנר קולנועי הוא מתקיים וכיצד הוא משלב במינון הנכון דרמה-מתח-וקומדיה תחת מטריה אחת, הוא איכשהו עדיין מצליח לספק סרט ישראלי ראוי שצוות השחקנים הופך אותו לחוויה נעימה.
לצוד פילים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) שחר עמית | מבקר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
לצוד פילים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: .MOR Rגיל: 1426/08/2017 18:53:15
7/10
סרט מבדר וכיפי במיוחד !!! רוב השחקנים מעולים (השחקן הראשי מצועצע, השחקנים המבוגרים יותר עושים עבודה נהדרת), הצילום לא רע בכלל, הפס-קול מוסיף הרבה לאווירת הסרט, ההומור שנון ומשעשע, העריכה מצויינת והדיאלוגים חביבים וקלילים אבל התסריט והעלילה לעיתים נוסחתיים וחסרי מקוריות וכוללים מספר חורים מעצבנים. בקיצור, אהבתי. עדיף לראות (הייתי נותן לו אפילו 7.5) !!!
שם: anipoגיל: 4413/05/2016 18:51:25
7/10
התחברות של שני זקנים בבית אבות, אליהם מצטרף גיסו האנגלי הזקן של אחד מהם שבא מאנגליה לבקר את אחותו הגוססת. כל השלושה שרוטים,חיים ומתרפקים על זכרונות העבר. אליהם מצטרף בנסיבות טרגיות נכדו של אחד החוסים בבית האבות. המשותף לכולם הוא שכל הארבעה זקוקים לכסף כל אחד מסיבותיו הוא.התכנית שהם רוקמים היא לשדוד את סניף הבנק שבו אביו של הילד עבד כמאבטח כשלכל אחד מהם תפקיד במזימה. הרעיון מעניין, שלושה שחקנים וותיקים שכיף לראות, קליל ומבדר.
שם: Jason Stathamגיל: 2330/08/2014 12:40:54
8/10
הופתעתי לטובה תוך כדי הסרט אתה צד רגעים מותחים מרגשים ומבדרים יחד עם ביקורת על היחס שלנו כחברה לאוכלוסייה המבוגרת.8 בסולם statham.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
אוויר קדוש Holy Air חדש 2018
הורדוס איילנד Hordos Island 2018
הבלתי רשמיים The Unorthodox 2018
אווה Eva 2018
דרייבר Driver 2018
הבן דוד The Cousin 2018
מונטנה Montana 2018
מסתור Shelter 2018
העדות The Testament 2018
הלומים Beneath the Silence 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Laces1שרוכיםציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.1
The Meg2אימה במצולותציון גולשים10 / 8.5
What Will People Say3מה יגידו כולםציון גולשים10 / 8.5
A Star is Born4כוכב נולדציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
Flawless 20185הנשףציון גולשים10 / 8.5
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט