ערבים רוקדים - זהות שאולה | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

ערבים רוקדים - זהות שאולה

" - "הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות"
Dancing Arabs
ביקורת

ערבים רוקדים - זהות שאולה | Dancing Arabs

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר ישראלי שחקנים תאופיק ברהום, יעל אבקסיס, מיכאל מושונוב, עלי סלימאן, דניאל קיציס, מרלן בג'אלי | במאי/ת: ערן ריקליס
ציון המבקר
"מאכזב"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.1/10
בשעה טובה מגיע לאקרנים לאחר דחיות של חודשים סרטו החדש של ערן ריקליס "ערבים רוקדים-זהות שאולה" (במקור "ערבים רוקדים"). הסרט נדחה בשל מבצע "צוק איתן" ורצון מפיציו לא להכשיל אותו בשל התעסקותו עם נושא טעון כיחסי יהודים ערבים בתקופה כה רגישה והנה הסרט עומד לצאת ואנו שוב (כמו תמיד אולי?) בתקופה של התנגשויות בין יהודים לערבים וגלי השנאה מכים בשני הצדדים.סרטו של ריקליס המבוסס על ספריו של סייד קשוע (הנמצא כעת בשל ייאושו מהמצב, בגלות מרצון באמריקה) מספר על נער ערבי נאה ונעים הליכות (מה שנקרא "ייצוגי") שנשלח על ידי הורים ללמוד בפנימייה למחוננים בירושלים וכך אולי יוכל לפרוץ את המעגל של הקיפוח וההדרה ממוקדי הכוח של הערבים בישראל. כל עוד הסרט מתמקד בניסיונותיו של הגיבור איאד (תאופיק ברהום) לקבל לגיטימציה הוא אפקטיבי ומצליח להציג בפני הצופה תמונת מראה מצמררת המעלה זיכרונות מהיחס למיעוט אחר בזמנים אחרים (ובעברית ליהודים באירופה).
גם בחלקו הראשון והמוצלח של הסרט חוטא ריקליס לעיתים מזומנות בדידקטיות יתר ולראייה נאומו של הגיבור במסגרת שיעור הספרות הבלתי נמנע שהוא מהבלתי מתוחכמים והמביכים שנצפו לאחרונה בקולנוע הישראלי.במסגרת עבודת הקהילה איאד נשלח להיות עזר שכנגד לבחור יהודי משותק בן גילו (מיכאל מושונוב שכבר התנסה בתפקיד דומה בסרט "מבול" שם שיחק אוטיסט). הם מתחברים, מבלים ביחד ואז מגיע טוויסט עלילתי תמוה ומופרך שממנו הסרט מאבד את המיקוד שלו וצולל מטה מטה. (רמז -שימו לב לשמו השני של הסרט שהתווסף לו אך לאחרונה).התוצאה היא בעצם שני סרטים שונים זה מזה שאין ביניהם כמעט חיבור. חלקו השני של הסרט, למרות שברור מדוע הגיבור נקט בצעד שהוא נקט, נדמה כמקרה אישי ומאוד ספציפי והסרט מפסיק לחלוטין לחקור את הנושא הכאוב של יחסי יהודים וערבים ואת שאלות הזהות בארץ הקודש.אהבתי את הנשכנות שאפיינה את יצירותיו של ריקליס כ"כלה הסורית" ו"עץ הלימון" ובמיוחד ב"גמר גביע" . אולם לא ניתן למצוא כמעט דבר מיצירות מצוינות אלו ב"ערבים רוקדים". סרטו של ריקליס מזכיר הרבה יותר את סרטו הלפני אחרון "זייתון" שנדמה כיצירה הולמארקית לתפארת הטלוויזיה האמריקאית.נושא יחסי יהודים וערבים הוא נושא כבד משקל ורווי יצרים. "ערבים רוקדים-זהות שאולה" מצליח להתמודד עם נושא זה באופי חלקי ביותר וחבל.
ערבים רוקדים - זהות שאולה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
ערבים רוקדים - זהות שאולה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: תומר רפאליגיל: 1607/11/2019 13:24:59
7/10
סרט טוב ומעניין, תאופיק ברהום מצויין
שם: anipoגיל: 4625/08/2018 18:07:30
7/10
אם זוכרים את הסרט זה רק בזכות הסוף המפתיע והשנוי במחלוקת. עד אז הוא עוד סרט מעניין, אבל לא משהו מיוחד. סיפורו של איאד, ילד ערבי פיקח ואינטליגנטי מטירה שבמשולש. הוא גדל עם אב שהוא לאומן ערבי ,שהורשע בעבר בפעולת טרור.כאשר איאד גדל לנער, אביו שולח אותו ללמוד בפנימייה יהודית יוקרתית בירושלים, כדי שזה יפתח בפניו אפשרות לעתיד טוב יותר. התקופה היא סוף שנות ה-80 ותחילת ה-90, ימי האינתיפאדה הראשונה ולאחר מכן מלחמת המפרץ. איאד נתקל בגזענות ובהבדלי תרבות בינו לבין התלמידים היהודים.הוא מנסה להתקרב ולהיות שייך וכחלק מזה הוא מתאהב בבחורה ישראלית שהוריה מתנגדים לקשר וגם מתחיל לטפל בנער משותק בשם יונתן, כחלק מפרויקט של מעורבות חברתית שהפנימייה חורתת על דיגלה.אימו של הנער מאמצת אותו לחיקם ורואה בו את בנה השני. הקשר המיוחד בין איאד ליונתן מקבל ביטוי מעשי לקראת הסוף והוא לא פשוט לחלק מהצופים ולבטח מעורר דיון.סך הכל סרט שבהחלט שווה צפייה.
שם: .MOR Rגיל: 1409/09/2017 03:04:25
7/10
סרט טוב שמסוגל להרבה יותר !!! השחקנים נהדרים, הצילום מעולה, הפס קול מוסיף המון לאווירת הסרט, המסר חשוב מאוד, העריכה מצויינת והדיאלוגים פשוטים וחביבים אבל התסריט והעלילה די צפויים, חסרי מקוריות וכוללים מספר חורים שיכלו להוסיף לסרט המון.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
מאמי Mamy 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Raft1הרפסודהציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
Free Guy2לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.3
La Belle Epoque3התקופה היפה בחייציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 3.5
Luca4לוקהציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 3.4
Black Widow5האלמנה השחורהציון גולשים10 / 7.7ציון מבקרים5 / 3.5
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט