אווה | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

אווה

" - "בחינת דמות הצבר מול העולה בדרמה מסוגננת ואיטית"
Eva
ביקורת

אווה | Eva

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר ישראלי שחקנים אבי קושניר, אפרת בן צור, גיל פרנק, אריה הספרי, גאיה שליטא כץ | במאי/ת: חיים טבקמן
ציון המבקר
"פיוטי ואווירתי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.7/10
ביקורת מצולמת  |  טריילר/קדימון
בכפר סירקין בשנת 1972 חיים יואל הצבר הגאה (אבי קושניר בליהוק שגוי לטעמי) ואווה (אפרת כורם המצוינת). יואל מטפל באווה ניצולת השואה שנדמית כמסתירה כמה סודות מתחת לשמלתה. בני הזוג שותקים בעיקר ומגדלים את בתם היחידה במעין תחושה של סיזיפיות, שלי הזכירה את השתיקות בין בני הזוג ב"לוויה בצהריים". הצופה חש מייד בתחילת הסרט תחושה בלתי מוסברת של טראגיות ומועקה שאופפת את הגיבורים וחודרת אליו.יואל, שעזב את עבודתו כדי לטפל באווה החולה, מחפש את עצמו ונתקל במבנה שככל הנראה שייך לו שבו מתגורר אמיל (גיל פרנק שתענוג לצפות בו). יחסי הצבר והעולה שבא משם, מאותה תופת שהרוב לא שרדו בה, תוביל לגילוי מפתיע לגבי אווה שנוגע לשני הגברים גם יחד.
הסרט מלא במטפורות וברמזים, חלקם מעודנים וחלקם לא - כמו אמיל שגר בבית-לא בית, שמלמד על חוסר הלגיטימיות שלה הוא זוכה בחברה, או האופנוע של יואל שהתקלקל וכעת אמיל מתקנו, דבר המרמז על הניסיון לשיתוף פעולה בין הצבר לעולה ועל אולי אופטימיות ותקווה שהחברה הישראלית המתפוצצת מגאווה בשנת 1972 תדע להכיל את האחר והשונה.הבעיה שנדמה שלסרטו של הבמאי חיים טבקמן נגמר לעיתים הכח והוא קופא במקומו ולרגעים אחדים העלילה אינה מתקדמת והצופה משווע לאיזו פיסת תזוזה או משהו שיחלץ אותו ואת העלילה מהמחנק והסטגנציה שאופפים את הגיבורים. "אווה" פונה לנפשם של הגיבורים ומבקש מהצופים להקשיב ולהתבונן, אולם צריך עצבי ברזל ויכולת ריכוז עילאית כדי לעמוד באתגר ובסופו של דבר לצלוח את היצירה הקולנועית הזו שנדמית לעיתים כמחזה של איבסן ופחות כסרט קולנוע. אני מצדיע לטבקמן על תעוזתו ועל אי הפשרות שהוא מפגין בעבודתו, אולם לטעמי בסופו של דבר הסרט קורס מכובד משקלו - וחבל.
אווה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
אווה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: ליאורהגיל: 6101/08/2018 17:26:33
8/10
אבי קושניר. אפרת וגיל פרנקמשחקים נהדר.סיפור קשה ...והעיקר תמיד לפרגן לקולנוע הישראלי!
שם: דניגיל: 4729/07/2018 13:12:54
6/10
מאד מאד איטי מאד מונוטוני צריך הרבה סבלנות, העלילה פשוט לא זורמת , די השתעממתי
שם: אילתגיל: 4829/07/2018 01:19:42
6/10
סרט אטי מאוד, רווי שתיקות. מנחשת שהתסריט כולו תופס 3-2 עמודים ותו לא, ולדעתי הוא מתאים יותר לאורך של סרט קצר. מתאר אנומליה ישראלית בשנות ה-70 שהמציאות ודאי ייצרה דומות לה. ומשום מה, נראה שהסרט משחזר גם משהו מסגנון הקולנוע הישראלי של שנות ה-70. משחק מצוין, אם כי הליהוק לא כל כך אמין. אז אולי זו גם בעיה במשחק, והוא לא כזה מצוין... יותר מדי קצוות פתוחים לטעמי. למשל, נשארו לי שאלות כמו: איך ייתכן ש-20 שנה אדם לא מבחין שביתו מלא בחפצים ובאביזרים מסוג מאוד מסוים? לא שואל את אשתו מהיכן הגיעו? סרט שדורש סבלנות ולא מתאים לכל אחד, והפרומו מטעה. 6 פלוס.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
מאמי Mamy חדש 2020
15 שנה 15 Years חדש 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט