הבטחה עם שחר | ביקורת סרט

תמונת כתבדין קליין על "

הבטחה עם שחר

" - "שרלוט גינצבורג סוחפת וסוחבת על גבה סרט בינוני על סיפור גדול"
La promesse de laube
ביקורת

הבטחה עם שחר | La promesse de laube

מאת דין קליין | מבקר קולנוע ז'אנר זר שחקנים שרלוט גינסבורג, פייר ניניי, דידייה בורדו, נמו שיפמן | במאי/ת: אריק ברבייה
ציון המבקר
"סטנדרטי מדי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.7/10
מבוסס על פי ספרו האוטוביוגרפי של רומן גארי, "הבטחה עם שחר", הוא בדיוק מה שניתן לצפות ממנו לטוב ולרע. זהו עיבוד ספרותי המשתמש בקריאה בסיפור עצמו כמסגרת נרטיבית, אך לא מצליח להיות פואטי כמו המקור – ורגעי החוזק שלו מצויים בסצנות בהן במאי הסרט אריק ברבייה מתנתק מהספרות ונותן לשחקניו לעשות את העבודה, בזמן שהוויס-אובר לא מצליח לגעת.סיפור חייו הסוערים של גארי הוא בעצם סיפור יחסיו עם נינה קאצב, אימו הגדולה מהחיים, שחקנית תיאטרון רוסייה יהודייה שהקדישה את חייה לטיפוח בנה לגדולה הראויה לו בעיניה האוהבות יתר על המידה. נינה, בגילומה של שרלוט גינסבורג, היא נקודת האור של הסרט כפי שהיא מרכז חייו של גארי גם לאחר שבגר והגשים חלק מן החלומות של אימו. גינסבורג נועצת את שיניה בתפקיד העסיסי – היא לביאה אלימה ומגוננת, שברירית וכוחנית, ותמיד בלתי ניתנת להתעלמות.
אם גינסבורג מצליחה לגלם את המהות של נינה ולשכנע בתור מרכז חייו של בנה, פייר ניני בתפקיד רומן הבוגר לא עומד במשימה - כתפיו אינן מצליחות לשאת את הכריזמה של גארי האדם. איני אוהב לומר זאת אך זהו מקרה קלאסי של "עדיף לקרוא את הספר", לא מכיוון שהסרט אינו טוב, אלא מכיוון שהוא משתמש בספר כתסריט ולא מתבסס עליו כדי להגיד דבר חדש או לרגש בדרך שונה (מה גם שזהו העיבוד השני לספר. ב-1970 יצא סרט עם אסי דיין בתפקיד רומן, על תפקידו בסרט זה הוא אף היה מועמד לגלובוס הזהב). תחושת הערגה מובנת אך לא עמוקה ומורגשת, כך שהסרט פשוט חולף אל מול הפנים. זה לא שהוא לא מעניין או עשוי כראוי, אך ישנה תחושה של חוסר.בנימה חיובית זהו סרט שיש בו כמעט הכול, גם אם לא ברמה הכי גבוהה – מלודרמה משפחתית, מלחמות, אהבות ומלוא החיים. למרות האהבה האובססיבית השוררת בין שתי הדמויות הראשיות אין ניסיון לפסיכולוגיזציה אדיפלית אלא לטראגיות של אהבה חסרת גבולות אותה רומן ינסה לשחזר לשאר ימי חייו. אהבת האם הצליחה בו זמנית לדחוף את רומן קדימה ולנטוע אותו באותו מקום, וזוהי המורכבות המרגשת וחסרת הפתרונות של אותה אהבה. הייתי שמח אם הסרט לא היה רק מציג את הסיפור, אלא טורח לספר אותו בקולו הייחודי של הקולנוע.
הבטחה עם שחר (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) דין קליין | מבקר קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
הבטחה עם שחר - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איילתגיל: 6225/04/2019 22:26:16
9/10
סרט שמתבסס על הסיפור האוטוביוגרפי של הסופר הצרפתי המוצלח רומן גארי.סיפור טראגי-קומי מעולה על מערכת יחסים מאוד תלותית ומורכבת בין רומן גארי לאמו.משחק מצויין של שרלוט גינסבורג כאמא יהודיה נוירוטית עם יכולות הישרדות יוצאות דופן.
שם: שלומיגיל: 6902/04/2019 20:57:37
9/10
סרט טוב המתאר את מערכת היחסים בין האם לבנה הסופר היהודי רומן גארי. האם היהודיה עושה הכל ודוחפת את בנה להצלחה, החל מגיל נערות ועד להתבגרותו. משחק מצוין וכן צילומים יפים. מומלץ.
שם: רחליגיל: 6711/03/2019 04:41:15
7/10
הסרט החל כהבטחה גדולה על חייו של רומן גארי כילד ועל אמו שהקדישה לו את חייה.הסרט מתדרדר לסאגה מלחמתית מתישה ואיטית.הצילומים והרקע של אירופה בשנים ההם יפים.אפשר לראות
ביקורות נוספות של סרטי זר
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט