אד אסטרה | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

אד אסטרה

" - "החלל החיצון כחלל פנימי של נפש אבודה"
Ad Astra
ביקורת

אד אסטרה | Ad Astra

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר מדע בדיוני שחקנים בראד פיט, טומי לי ג'ונס, דונלד סאת'רלנד, גרג בירק, ג'יימי קנדי, קימברלי אליס, ג'ון אורטיז
ציון המבקר
"מסע פנימי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
5.3/10
מדד פופולריות
3.7/10
ג'יימס גריי הוא אחד מאנשי הקולנוע האמריקאים העצמאיים המסקרנים ביותר הפועלים בשני העשורים האחרונים. על אף שסרטיו הוקרנו בפסטיבל קאן וזכו לשבחי הביקורת, במיוחד באירופה ובעיקר בצרפת, נראה שדווקא בארץ מולדתו סרטיו לא זכו להצלחה. שמו לא הפך למשמעותי כמו בני דורו דוגמת טרנטינו או סופיה קופולה. גריי הוא יוצר אינטלקטואל, סרטיו מאתגרים את הצופים כי הם אינם פונים אל הרגש כמו שהם פונים אל המוח ומבקשים לאתגר אותו. גריי אף פעם לא היה במאי שהשתייך לרשימת הבמאים המובילים בהוליווד שמציעים להם פרויקטים קולנועים יוקרתיים ועתירי תקציב. למרות זאת כנראה שמישהו באולפני פוקס החליט לקחת את הסיכון ולאפשר לו לביים סרט מדע בדיוני בתקציב של 100 מיליון דולר. התוצאה היא כמו סרטיו הקטנים והאמנותיים: אינטימית ואפלה, אבל גם מרהיבת עין.נראה שהתמה המרכזית החוזרת בסרטיו של גריי היא חקר הסביבה האנושית, החברתית והתרבותית ובמיוחד הדינמיקה בתוך התא המשפחתי. אם ממקדים זאת אף יותר - חקר מערכת היחסים בין אב לבנו. זה הופיע בסרטי הפשע הניו יורקים שלו "אודסה הקטנה", "רחובות מושחתים" ו"הלילה הוא שלנו", בדרמה הרומנטית "שתי אהבות" וגם בסרט המסע התקופתי "העיר האבודה Z", שהתרחש בראשית המאה ה-20 והציג את סיפורו של הקצין הבריטי פרסי פוסט ובנו הצעיר שעקבותיהם אבדו במהלך מסע ביערות האמזונס. התמה הזאת חוזרת גם בסרט "אד אסטרה" שהוא ההפך המוחלט ממה שהקהל הרגיל מצפה לראות בסרט מדע בדיוני, על אף מספר קטעי פעולה מרשימים וגם אפקטים מרהיבים.
גריי לא מחדש דבר עבור מביני העניין שצפו כבר בקלאסיקות כמו "אודיסאה בחלל", "סולאריס", "קונטקט" או בסרטים חדשים יותר כמו "בין כוכבים" המעניין, "כוח משיכה" המופתי או "האדם הראשון" הבעייתי. אבל הוא כן יחדש ואולי אפילו ירגש את מי שעדיין רוצה לעבור חוויה קולנועית מסוג אחר. "אד אסטרה" הוא סרטו היומרני ביותר של גריי מבחינה זאת, כי המסע לחלל של גיבור הסרט בגילומו של בראד פיט נועד לא רק להציל את כדור הארץ, אלא גם כדי למצוא מזור לפצעים המדממים בנפשו של הגיבור. על אף שלל האפקטים והתקציב הענק של היצירה הקולנועית המרהיבה הזאת, באופן מפתיע זהו גם סרטו האינטימי ביותר. במרבית הסרט ישנה רק דמות אחת מרכזית על המסך, והיא דמותו של האסטרונאוט רוי מקברייד (בראד פיט).טומי לי ג'ונס מגלם את אביו של מקברייד, מדען מבריק ועקר רגשית הנעלם לפני עשורים מספר אי שם בחלל הרחוק, לאחר שיצא למצוא חיים אחרים בקצה היקום במסגרת משלחת מחקר. מאז הבן גדל והפך לאסטרונאוט מפורסם לא פחות בפני עצמו. אשתו (ליב טיילר בתפקיד קטנטן) עזבה אותו, הוא חי בגפו בין משימה מסוכנת אחת לשנייה. את הסכנה הקהל יחווה כבר בתחילת הסרט כאשר נחשול אנרגיה מסתורי יכה באנטנת חלל שבה הוא עובד ויגרום להתפרקותה. מקברייד מתחיל בצניחה חופשית בה נופלים עליו ועל המצנח שלו חלקים מהאנטנה. נחשולים מסוג זה מכים בכדור הארץ וגורמים לשלל אסונות ולאלפי הרוגים. כמו שכבר ניתן לדמיין, רוי מקברייד שניצל בעזרת קור רוח לא אופייני לבני אנוש ייקרא למשימה ובדרך יגלה שכנראה אביו שאבד אי שם בחלל הרחוק קשור לנחשולי האנרגיה המדוברים.זהו המסע של רוי אל לב המאפליה אי שם ביקום. מסע שיוביל אותו אל הירח, מאדים ומשם לקצה היקום. את כל זה ילווה קולו של פיט שאיננו מדבר הרבה בסרט אלא בעזרת voice over לעיתים קצת מיותר שמפר את השקט ואת פניו החתומות ומלאות התוגה. אולי לקהל שאיננו רגיל לשתיקות ארוכות ואוהב שמסבירים לו יתר על המידה הסבר הרקע יהיה טוב, אבל אני הייתי מעדיף שלא יאכילו אותי בכפית. בהחלט מעניין של מי הייתה ההחלטה - של גריי או של האולפנים שחששו שהקהל לא יוכל להתמודד עם השקט.בכל מקרה "אד אסטרה" הוא יצירה שונה לחלוטין ממה שאנחנו מורגלים לראות בבתי הקולנוע המסחריים. זאת יצירה שדורשת סבלנות, לעבור חוויה קולנועית אחרת מכל מה שהורגלנו אליו בשנים האחרונות. גריי ממשיך עם עשייתו המאתגרת והמעניינת, אך כמו כל סרטיו גם סרט זה רחוק משלמות ומעורר תהיות לגבי בחירות תסריטאיות שונות, כמו הדרך שבה פיט מתגנב אל תוך החללית הטסה למאדים או הדרך שבה הוא חוזר אל החללית מתחנת החלל לקראת סוף הסרט.בכל מקרה, מדובר בחוויה יוצאת דופן, קצת מאתגרת בשל אופייה וקצבה, אבל למי שאין בעיה עם סרט איטי הנוטה לכיוון הפילוסופיה והפסיכולוגיה (גם אם הוא לא מחדש דבר), יש סיכוי שתיהנו בדיוק כמוני. כדי להשלים את החוויה הקולנועית ממליץ מאוד לראות את הסרט על מסך גדול באולם קולנוע חשוך במיוחד.
אד אסטרה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
אד אסטרה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אסףגיל: 1919/10/2019 10:57:13
9/10
סרט טוב אני מבין למה האנשים לא אוהבים את זה וזה בסדר אבל מבחינתי סרט מעולה.
שם: offirmargגיל: 2112/10/2019 17:34:23
10/10
"מסע מרגש בין כוכבים" לאורך כל הסרט משהו בי אסף נתונים אודות המסר של הסרט. הגיבור הראשי, נשאב כולו אל עולם בו הוא בודד. בתחילת הסרט, היה נדמה שזהו סיפור, כמו כל סיפור אחר, על אסטרונאוט, ובנו, אשר יוצאים למשימות בחלל. לאחר סריקת השטח, שמתי לב למסר מרגש, מעציב, מכעיס, ואמיתי. הגיבור הראשי, לא היה במערכת יחסים טובה עם אביו, לקראת סופו של הסרט, הבנתי מה פשר הבדיקות הנפשיות שלו. בכל פעם הוא לא היה מרוצה ממצבו. הוא היה בודד מאוד, אפילו אשתו כבר מאסה בו. כאשר הוא שחרר את אביו אל החופשי, והתעמת עמו, הוא כבר לא היה "הבן של", ולא הייתה בו מועקה. מכאן, המסקנה שלי: המסר של הסרט היה: "להתמודד עם העבר, לשחרר, להתרכז בטוב שיש סביבך. זה משפחה, חברים, בן/בת זוג, ילדים. כל מה שיקר לך, לפני הכול. מכאן, שהכול חשוב. ואם משהו מפריע, כדאי לנקות אותו מן הלב." אהבתי מאוד, למרות אורכו של הסרט, שאת המסקנה לקח לי זמן להסיק בזמן הצפייה, במיוחד אהבתי את המצב הנפשי שלו בפעם האחרונה, הוא היה בסדר. הגיבור נצפה לוקח לעצמו רגע למחשבה, רגע של רוגע אמיתי. שותה קפה, ואישתו? כנראה חזרה אליו. על פי החיוך שחלקו.
שם: אריקגיל: 3508/10/2019 10:20:38
7/10
תודה רבה לאתר סרט על הכרטיסים! הלכנו לסרט בלי ציפיות גבוהות, בעיקר לאור הביקורות פה, ונהננו. הסרט מבחינה ויזואלית מאוד מרשים, סרט שגורם לך לחשוב גם אחריו על המסר והמשמעות שלו, מעבר לסיפור שעל פני השטח. אני יכול להבין מאין הביקורת השלילית מגיעה, הקצב מעט איטי, ישנם קטעי קריינות רבים מה שתורם לכך, אבל בסך הכל כשמתמסרים הסרט מהנה.
ביקורות נוספות של סרטי מדע בדיוני
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Incitement1ימים נוראיםציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.9
Joker2ג'וקרציון גולשים10 / 8.6ציון מבקרים5 / 4.4
Rambo V Last Blood3רמבו 5: המשחק האחרוןציון גולשים10 / 8.6ציון מבקרים5 / 1.0
Mechila4מחילהציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.3
Angel Has Fallen5המטרה: שומר הראשציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.8
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט