משפחת הקיסרים | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

משפחת הקיסרים

" - ""
The Emperor's Journey
ביקורת

משפחת הקיסרים | The Emperor's Journey

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר תיעודי שחקנים שארל ברלינג, רומן בוהרינגר, ג'ולס סיטראק | במאי/ת: לוק ז'אקה
ציון המבקר
""
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
9.1/10
נסו לתפוס אותי צופה בערוץ נשיונל גיאוגרפיק ולא תצליחו. גם כשאין מה לראות בשום ערוץ אחר לא תמצאו אותי צופה בסרטי טבע בטלוויזיה. במיוחד לא בטלוויזיה 21 אינץ' שיש לי בבית. אבל אם תתנו לי סרט טבע על המסך הגדול באולם חשוך אני אבלע בתוך העולם מרהיב העין ואפילו אתרגש לעיתים קרובות.בשנה החולפת זה קרה לי בסרט "דמעות של גמל" ועכשיו החוויה חוזרת בסרט "משפחת הקיסרים". הבמאי לוק ז'אקה והצלמים לורן שלה וג'רום מאיסון יצאו להרפתקאה שמרבית בני האנוש השפויים לא היו מעיזים לצאת אליה - תיעוד מקיף במהלך שנה של להקת פינגווינים באנטארקטיקה ובתנאים שרחוקים מלהיות נוחים. הם מביאים אל המסך הצצה נדירה וייחודית שתכניס אל תוך הקיץ הישראלי משב רוח צונן וקריר הישר מהקוטב הדרומי.
אז את "משפחת הקיסרים" ראיתי על מסך עצום ממדים קולנוע AMC במונטריאול באמצע חופשת התרעננות בין פסטיבלי קולנוע שבהם אני מתארח עם סרטי. להפתעתי, למרות שמרבית תושבי העיר דוברי צרפתית לא הוצגה בקולנוע הגרסה המקורית (הצרפתית) אלא גרסה דוברת אנגלית בהנחייתו של מורגן פרימן בעל הקול המרגיע והסבאי.הבמאי לוק ז'אקה ועורכיו הצליחו ליצור סרט עלילתי שמתאר שנה בחייה של להקת פינגווינים ובעזרת יצירת קו עלילתי מצליחים להוציא מהקהל האנושי תגובות רבות ומגוונות של זעזוע, בכי, צחוק ופחד. החווייות שלהקת הפינגווינים הזו עוברת מרתקת יותר ממרבית הסרטים העלילתיים שראיתי השנה, מה שמוכיח שהמציאות כהרגלה חזקה הרבה יותר מכל דמיון.אחרי שבעונת הקיץ הפינגווינים נמצאים באוקיינוס, זוללים להנאתם ואוגרים בגופם אוכל לעונת החורף, הם יוצאים לצעדה ארוכה (מכאן השם המקורי של הסרט), שמטרתה למצוא קרקע קפואה ובטוחה שבה הם יוכלו להזדווג ולהביא ביצה לעולם. ביצה שאם היא תשרוד את תנאי הכפור אולי יבקע ממנה גוזל שאם הוא ישרוד את סופות החורף וחיות הטרף אולי יגדל ויהיה לפינגווין.לוק ז'אקה מצליח לקחת אותנו כל כך קרוב לעולמם המסתורי והמהפנט של החיות המוזרות הללו שהן שילוב בלתי ברור של ציפור וחיית ים, עד כדי כך קרוב שהצופה מרגיש כאילו הוא חלק מהלהקה. אני כבר מזהיר - הסרט מכיל סצנות מוות ויגון שרכי לבב אולי עלולים להתרגש מהם יתר על המידה. הפינגווינים מתגלים כמונוגמסטים במהלך שנה והצאצא יקר לליבם. כאשר הוא נפטר או הביצה נפגעת בקור התוצאה קורעת לב."משפחת הקיסרים" הוא לא סתם עוד סרט טבע, מדובר בהישג קולנועי מרשים שמצליח לעשות את מה ששום פעלול קולנועי תוצרת לוקאס ושפילברג ביחד לעולם לא יצליח לעשות - לקחת אותנו אל הטבע הפרוע והרחוק ולהצליח לגרום לנו להתרגש לכל אורך שבעים הדקות.
משפחת הקיסרים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
משפחת הקיסרים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אורלי חלאביגיל: 2919/03/2006 12:08:55
10/10
סרט נשיונל גאוגרפי מקסים. ממש מעביר את החוויה של להיות שם ולהרגיש שהפינגווינים אנושיים - מדהים - לראות !
שם: אורי רוזנברגגיל: 5002/09/2005 21:40:27
8/10
סרט נפלא והישג לוגיסטי והפקתי מרשים. יוצרי הסרט מצליחים ליצור מסמך שהוא גם תיעודי ודידקטי ויחד עם זאת כעין עלילתי, לירי ומרגש.עריכה חכמה, האנשה של בעלי החיים וצילומים מרהיבים עוזרים לחבב את הסרט על צופים מכל הגילים. מבחינת ניצול המדיום הקולנועי, סירטו הקודם של הצוות שיצר סרט זה - ציפורים נודדות - הוא שלם ומהנה יותר, ויעיד על כך דיסק פסקול הסרט המתנגן אצלי בבית ובאוטו. הטקסטים המלווים את הצילומים טרחניים במקצת ופומפוזיים למדי. מעלתו של הסרט בכך שהוא מביא אל צופי הקולנע תכנים אשר בדרך כלל נחשפים אליהם רק חובבי ערוצי המדע בטלויזיה.
ביקורות נוספות של סרטי תיעודי
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט