חדשות קולנוע וסרטים

Seret מהעבר: 20 שנה ל"מטריקס"

מדור Seret מהעבר
Seret מהעבר: 20 שנה למטריקס
שלח לחבר הוסף תגובה Seret.co.il :: שתף | הוסףשתף
השבוע לפני שני עשורים יצא לאקרנים אחד הסרטים האהובים והמשפיעים בעשורים האחרונים - "מטריקס", שזכה לשני המשכים, השפיע רבות על סרטים אחרים בשלל חיקויים ומחוות, קיבל ניתוחים כבדי משקל ע"י מיטב הפילוסופים וזכה להצלחה קופתית וביקורתית מרשימה. הכתבת מיכל ליבר רונן חזרה אל הסרט ובדקה מה גרם לו להפוך לסרט קאלט, מה קרה לכוכביו מאז והאם בעולם של ימינו היינו בוחרים בגלולה האדומה או הכחולה?
"מה זה "אמיתי"? איך אתה מגדיר 'אמיתי'? אם אתה מדבר על משהו שאתה יכול להרגיש, משהו שאפשר להריח, שאפשר לטעום או לראות, אז 'אמיתי' זה פשוט סימן אלקטרוני במוח שלך", אומר מורפיאוס לניאו בסרט הקאלט "מטריקס". משפט זה שמשויך לפילוסוף רנה דקארט, מערער על תפיסת המציאות כפי שהיא ומראה כי תכונות הגוף החומרי שאנו רואים, קיימות רק בהכרתנו. בכך הסרט נותן נקודת מחשבה על מהות החיים ומערער על תפיסתנו את המציאות. משפט זה נותר אחד המזוהים ביותר מסרט זה. עברו שני עשורים מאז יצא "מטריקס" לאקרנים והוא עדין נחשב לאחד הטובים שנעשו בשני העשורים האחרונים ואף לפורץ דרך באפקטים המרהיבים, זוויות הצילום, הצילום בהילוך איטי וכוראוגרפיית הקרב שנעשו בו.

הסרט, שנכתב ובוים על ידי האחיות (אז הן עוד היו האחים) וצ'אוסקי ("ענן אטלס"), הוא סרט פעולה מז'אנר המדע הבדיוני. בסרט אנו מתוודעים להאקר המחשבים תומאס איי אנדרסון, שמכונה ניאו (קיאנו ריבס). לילה אחד הוא מגלה חדירה למחשבו ופוגש בהאקרית מפורסמת בשם טריניטי (קארי אן מוס) שמפגישה אותו עם מורפיאוס (לורנס פישבורן). מורפיאוס מציע לניאו שתי גלולות. הכחולה שתשכיח את מפגשו עימם והאדומה, שתגלה לו את האמת. כמובן שניאו בולע את האדומה ומגלה כי העולם כפי שהוא מכיר אינו אמיתי ונחשף למטריקס, קרי, עולם המציאות המדומה.

מורפיאוס מסביר לו שהעולם בו הוא חי הוא עולם פוסט אפוקליפטי שנוצר מהמלחמה בין בני האדם והמכונות וכי לאחר ניצחון המכונות, בני האדם במטריקס משמשים מקור אנרגיה למכונות. מורפיאוס ובני האדם שנותרו, מתכננים מלחמה במכונות. לטענתו, הנבואה מספרת ש"האחד" הוא שינהיג את בני האדם במלחמה לניצחון, וניאו הוא האדם לו כיוונה הנבואה. בהמשך ניאו מודרך על ידי מורפיאוס, נלחם ועוזר להם במאבקם נגד המכונות, שמומחשות באמצעות הסוכן סמית' (הוגו וויבינג). הוא מפגין יכולות לחימה מרהיבות ומבין כי הנבואה צדקה והוא "האחד"."מטריקס" מצליח להביא מחד סרט פעולה מלהיב בעל זוויות צילום מקוריות (שפתח פתח לסרטי פעולה שונים שנים לאחר מכן). ומאידך, רעיון חתרני, שמקדים את זמנו ותוכן פילוסופי מעורר מחשבה. הסרט מציג את משנתם של הפילוסופים אפלטון וקרל מרקס. הגותו של אפלטון (לפיה הפילוסופיה והעיון מגלים לאדם את האמת), באה לידי ביטוי ב"מטריקס" בהבנה של ניאו כי תודעת האנשים מחוברת למכונות ורק מעטים יכולים לראות מעבר לכך כמו במשל המערה המפורסם של אפלטון. גם משנתו של קארל מרקס, שדן במונח "תודעה כוזבת", שקורית כאשר המעמד העליון שולט במודעות המעמד התחתון ומשעבד אותו לעבודה שמונעת ממנו לראות את תמונת המציאות האמתית, מופיעה בסרט כשניאו נחשף לתמונת מציאות שקרית שנועדה לשעבד את בני האדם למכונות. "מטריקס" יצא לאקרנים בשנת 1999 וגרף ארבעה פרסי אוסקר (העריכה, עריכת הסאונד, האפקטים הוויזואליים והפסקול). עקב הצלחתו הרבה הוחלט להפכו לטרילוגיה. בשנת 2003 יצאו שני סרטי ההמשך (בפער של חצי שנה אחד מהשני) – "מטריקס רילודד" ו"מטריקס רבולושנס" אך בניגוד לסרט הראשון, הם היו בעלי קו עלילה עתידני, משיחיסטי מופרך והצלחתם הקופתית לא הייתה כפי שצופה. בשני פרקי הטרילוגיה העלילה מתרחשת בציון בה חיים ניאו, טריניטי ומורפאוס. בסרט הם שוב מאוימים על ידי המכונות, שכוחם התעצם וכעת יכולות לשכפל עצמן באמצעות השתלטות על גופות אנשים אחרים. הפעם הנבואה טוענת כי על ניאו לאפס את המטריקס ולבחור נשים וגברים שיילדו את ציון מחדש ויהוו את דור ההמשך למאבק מול המכונות, אחרת האנושות תושמד ויבוא קץ המין האנושי.מה קרה לשחקנים שני עשורים מאז ה"מטריקס"? הוגו וויבינג האוסטרלי שגילם את הסוכן סמית', ממשיך להופיע בסרטים, סדרות טלוויזיה שונות ועל במות התאטרון. ויבינג הופיע ב-2001 בטרילוגיה נוספת, "שר הטבעות", לאחר מכן בסרט "ונדטה" של האחיות ב-2005, בסדרת "הרובוטריקים" כמדבב דמות מגהטרון ובסרטים דרמטיים שונים. בשנת 2018 הוא הופיע במיני סדרה המוצלחת "פטריק מלרוז", לצד בנדיקט קמברבאץ'. קארי אן מוס הקנדית, מוכרת לחדי העין בראשית דרכה מסדרת הטלוויזיה "דוגמניות בע"מ" משנת 1994. לאחר שגילמה את טריניטי, שיחקה בשנת 2000 בסרט "ממנטו" לצד גאי פירס, אך מאז לא הצליחה לשחזר את ההצלחה הגדולה לה זכתה בטרילוגיה.

לורנס פישבורן שגילם את מורפיאוס הוא שחקן עסוק. התחיל את דרכו כשחקן בטלנובלה "לחיות את החיים" וזכור מתפקידו בסרטים "אפוקליפסה עכשיו" מ-1979 ו"הצבע ארגמן" מ-1985. מאז "מטריקס", פישבורן מלוהק בעיקר לסרטי פעולה כמו "משימה בלתי אפשרית 3", "באטמן נגד סופרמן", "אנטמן והצרעה" ואף לצד חברו לסרט "מטריקס", קיאנו ריבס בסרט "ג'ון וויק 2"; קיאנו ריבס הקנדי שגילם את ניאו התחיל את דרכו הקולנועית בסרטים "נקודת פריצה" ו"איידהו שלי" מ-1991 וזכור בעיקר מהסרט "ספיד" מ-1994. לאחר טרילוגיית סרטי "מטריקס" הוא ממשיך להופיע בקולנוע בסרטים רומנטיים וסרטי פעולה ובעיקר זכור מסדרת סרטי "ג'ון וויק" (שהסרט השלישי בסדרה מגיע במאי הקרוב לאקרנים), אך אף אחד מהם לא זכה להצלחה בקנה מידה של "מטריקס".
מדהים לראות עד כמה חזה "מטריקס" את העתיד. המציאות המדומה עליה דיבר היא החיים הווירטואליים שהפכו חלק מחיי היום יום בחיינו כיום. לא ניתן לבצע פעולות בסיסיות מבלי להשתמש באמצעי הטכנולוגיה – אם זה צפייה בטלוויזיה, עבודה משרדית עם מחשב ואינטרנט, ניווט בדרכים ואפילו ביצוע תשלומים שוטפים. בנוסף לכך, כפי שטוען דר' יובל דרור בספרו "קוד סמוי", משחק המציאות המדומה יהפוך כה אמיתי ומוחשי שיקשה עלינו לדעת מתי אנו חלק מהחיים האמיתיים ומתי בחיים הווירטואליים. אם הייתה דילמה מוחשית של לקיחת הגלולה האדומה או הכחולה, כפי שהוזכר בסרט – אני לא בטוחה שרוב האנשים היו בוחרים באדומה כמו ניאו. וכמו שנאמר בסרט: "המטריקס הוא בכל מקום. הוא מקיף אותנו. אפילו עכשיו, בחדר זה ממש. אתה יכול לראות אותו כשאתה מתבונן מבעד לחלון, או כאשר אתה מדליק את הטלוויזיה...הוא העולם שנמשך מעל עיניך בכדי לגרום לך להיות עיוור לאמת".
מיכל ליבר רונן - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
אין תגובות לכתבה.
 
לחצו כאן להיות הראשונים לפרסם תגובה לכתבה זו !

 
רלוונטי
 
חיפוש בארכיון 2019
הצג את כל הידיעות / כתבות מחודש ושנה מסויימים (יש לסמן שנה וללחוץ על החודש הרצוי)
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
או בצע/י חיפוש טקסטואלי בארכיון
בחר/י תאריך: מ עד
חפש בכל הארכיון
Ambulance1אמבולנסציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 2.8
The Batman2באטמןציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
Marry Me3חתונה בהפתעהציון גולשים10 / 8.2
Turning Red4אדומה אשציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 4.0
SpiderMan No Way Home5ספיידרמן: אין דרך הביתהציון גולשים10 / 8.0ציון מבקרים5 / 4.4
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט