לפני החורף | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

לפני החורף

" - "עוד יצירה ראויה של הסופר בימאי פיליפ קלודל"
Before The Winter Chill
ביקורת

לפני החורף | Before The Winter Chill

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים דניאל אוטיי, ליילה באקטי, קריסטין סקוט תומס | במאי/ת: פיליפ קלודל
ציון המבקר
"תוגת הבורגנות"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.3/10
הקולנוע הצרפתי נוהג להתעסק בכמה נושאים באופן אובסיבי ואחד מהם הוא חיי הבורגנות הנהנתנית כשבחלק לא קטן מהסרטים גן העדן הבורגני הוא בעצם גיהנום. גם סרטו החדש של הבימאי והסופר המוכשר פיליפ קלודל עוסק במשפחה מבוססת ומכובדת בקהילה שעל פניה חייה את החיים המושלמים אבל אישה זרה אחת שחודרת לאידיליה מפרה באחת את השלווה וחושפת את התרמית בחיי הגיבורים בסרט. נושא נוסף המעסיק את הקולנוע הצרפתי הוא דמות המהגר כמסמל את האחר השונה וכמסמל את השינוי הדמוגרפי שעובר על צרפת. סרטים כמו "וולקאם" או "חוף מבטחים" דנו בשאלת יחסי המהגר למול הוותיק בחברה הצרפתית ובשאלת הסובלנות של החברה הצרפתית בימינו.דניאל אוטיי הוא מנתח מצליח שיש לו הכול - משרה מכובדת, בית יפיפה בכפר אישה נאה (קריסטין סקוט תומס המצוינת) וילדים מוצלחים. אבל מתחת לאידיליה מתגנבת עצבות גדולה וריקנות שתתפרץ ברגע שבו הוא יפגוש בבר בחורה מסתורית (ליליה בקטי) וחייהם של המנתח המצליח ומשפחתו לא יחזרו להיות כמו שהיו.
קלודל, פרופסור לספרות צרפתית, כתב עד היום כשמונה ספרים - מאחורי יצירתו מבצבצות תובנות של 11 שנים שבהן לימד ספרות צרפתית בכלא. קלודל אוהב לברוא קהילות קטנות ומבודדות, להכניס לתוכן איזשהו גורם זר ולצפות בהתנהגותן. בספרו המטלטל "הדוח של ברודק " העוסק בכפר צרפתי המנסה להשתקם מפצעי מלחמת העולם השנייה זהו ה"אנדרר" שמגיע משום מקום, אין לו שם, וגם לא היסטוריה האנדרר הוא המטפורה לנרדפותו של מי שהוא אחר ומערער את האיזון הקיים במקום שאליו הוא מגיע ממש כמו הבחורה המסתורית ב"לפני החורף".בסרטו הראשון של קלודל כבימאי "לאהוב אותך מאז "משנת 2008 מסופר על מפגש מחודש של שתי אחיות לאחר חמש עשרה שנה. כשהאחות המבוגרת מגיעה לדור בצילה של אחותה הנשואה לאחר שבילתה שנים בבית הסוהר. בסרטו השני של קלודל "השקט שבאהבה " מ2011 תופיע אישה מסתורית בחייו של מרצה איטלקי ותהפוך את עולמו . כמו פולנסקי בוחן קלודל מה קורה כשמופר האיזון הכה שביר בחיי גיבוריו ואיך הם מתנהגים למול שינויים.לפני החורף מזכיר את "לאהוב אותך מאז" באיפוק ובעגמומיות שלו. הסרט הוא אות ומופת לבימוי מינימליסטי המתעכב על כל תנועה בפניהם של הגיבורים ולפעמים אצל קלודל מבט או הזזת הגוף מבטאים עולם ומלואו. כמו בקריאה בספר טוב, העלילה נפרשת אט אט למול הצופה ואם מתאזרים בסבלנות אפשר להיכבש על ידי עוד יצירה מעוררת הערכה של קלודל. יצירה שמשאירה בסופה הרבה שאלות פתוחות ואף תחושה של חמיצות. אצל קלודל אין האפי אנד במובן המקובל והוא גורם לצופה שלו לחשוב-תוך כדי וגם לאחר הצפייה בסרט."לפני החורף" הינה יצירה נבונה וכזו שמכבדת את הצופה. מומלץ לצפות בה ולצלול שוב עם קלודל לנבכי הנפש האנושית.
לפני החורף - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
שם: ניצהגיל: 6906/11/2014 12:52:33
8/10
סרט צרפתי מהחיים שמתנהל כמו כל רומן פשוט עד לפיתול המפתיע בסופו שהופך אותו לטוב נהניתי
שם: רוח חופשיהגיל: 5617/10/2014 21:46:08
10/10
סרט מצויין. ממש מצויין, מעורר מחשבה, משחק מעולה של כל השחקנים...השחקנית הצעירה מעולה, מי שרצה לדעת היכן שיחקה קודם, כי לי היתה מוכרת ולקח לי זמן "מים ואהבה"...הוא מיועד לאנשים בוגרים בנפש ובגיל. הוא סרט שלוקח פנימה, לתהליכים נפשיים ולשאלות שמתחילות להישאל בדרך כלל במחצית החיים. אנשים שחיים ביחד שנים רבות, ברווחה כלכלית, מה קורה להם בזוגיות, מול הילדים שיולדים ילדים, מול הזוגיות של הילדים שלהם, כשכבר כבשו יעדים עיקריים...הבית בו גר הזוג מסמל היחסים ביניהם...הניכור, הריחוק, הגודל שמאפשר מרחב, שנובע לא מצורך במרחב אלא בחוסר התעניינות...עד שקורה משהו שמטלטל, כי צריך שיקרה משהו שיבוא מבחוץ שישפיע על הבפנים. סרט מעורר מחשבה מעניין והסוף שלו נותר כזה שכל אחד יכול לקחתו לאן שרוצה...ממליצה מאוד, שוב רק לקהל יעד מסויים....
שם: עמיתגיל: 4209/10/2014 12:03:09
7/10
סרט איטי, לא קצבי, למרות אזהרות שזה סרט עייף ושישעמם נהננו. בעקבות המפגש, הסרט מעורר אצל הגיבור מחשבות באמצע החיים והכיוון הוא לאו דווקא זה האינטואיטיבי.
קישורים
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
פחד Fear חדש 2021
האב The Father חדש 2021
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Fellowship Of The Ring1שר הטבעות: אחוות הטבעתציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 5.0
The Raft2הרפסודהציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.5
Legend of Destruction3אגדת חורבןציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.9
Free Guy4לשחרר את גאיציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.3
Od Sipur5עוד סיפור אחדציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט