ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

מנפאואר

- "בחינה קולנועית אמיצה של החצר האחורית של ישראל" (רון פוגל)
Manpower

ביקורת "מנפאואר" | Manpower

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים יוסי מרשק, שמוליק קלדרון
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
אמיץ וחשוב
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
7.7/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.15%
מגמה: -26.5%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
חצר אחורית כשמה כן היא .היא נמצאת מאחור, נסתרת מעין ואיש בעצם אינו רוצה להיות בה. זו הטריטוריה של הסרט "מנפאואר" המתרחש בדרום תל אביב, אזור התחנה המרכזית הישנה והחדשה, אזור שהפך לעיר המקלט של פליטים ומהגרי עבודה. העיסוק במהגרי עבודה ויחסיהם עם האוכלוסייה המקומית הפך להיות אחד הדומיננטיים בקולנוע האירופאי בכלל ובקולנוע הצרפתי בפרט במאה ה21. סרטים כמו "וולקאם" , "חוף מבטחים", "טרה פירמה" ו"שתיקתה של לורנה" הם רק חלק ממכלול של סרטים הבוחנים את החצר האחורית של אירופה ואת היחסים שבין הזרים לבין הותיקים במדינות שהדמוגרפיה שלהן משתנה באופן דרסטי.סרטים אלו מכונים לעיתים "קולנוע חברתי" והם ממלאים תפקיד חשוב בהפיכת הקולנוע לכלי המסוגל לנסח אמירה משמעותית על החיים ועל הצדק החברתי ולא רק לספק לחם ושעשועים לצופים. לאור כמות המהגרים שהגיעו לישראל במיוחד מארצות אפריקה מפתיעה העובדה שמעבר לסרטים "מסעות ג'יימס בארץ הקודש" ו"נודל" כמעט ולא עסק הקולנוע הישראלי בנושא העבודה הזרה והמהגרים וטוב שסרטו של נועם קפלן מוסיף עוד התייחסות עכשווית לנושא המשסע את החברה הישראלית וגורר דיונים ופסילת חוקים על ידי בג"צ .(מתקן "חולות" השנוי במחלוקת למשל)
בדרום העיר באזור הדמדומים של החברה הישראלית נפרשים בפני הצופה ארבעה סיפורים: שוטר שמקבל משימה להיות אחראי ל"עזיבה מרצון" של מהגרים לא חוקיים, מהגר עבודה מניגריה המנסה לשרוד עם אשתו ובנו הקטן, נער ישראלי ממוצא פיליפיני השואף להתגייס לצה"ל ונהג מונית שבנו שהתחתן עם פיליפינית עוזב את הארץ. הבמאי קפלן כותב על סיפורים שהוא מכיר מהיותו דייר השכונה וניכר בעלילות שהן נכתבו תוך כדי כאב וניסיון להבין את המצב המטורף שבו כולם צודקים ואין בעצם טובים ורעים. קפלן לא שופט לרגע את גיבוריו ומשאיר זאת לצופה.בסרט שהיה יכול לגלוש לסנטימנטליות יתר ולקלישאות מצליח הבמאי, גם באמצעות ליהוק נכון והרבה מאד נון-אקטורס לשמור על רמה גבוה של אמינות לכל אורך הסרט. לעיתים הסרט מאבד קצת קצב ועניין אך אלו רגעים בודדים בתוך עלילה מרתקת.התגלית של הסרט בעיני הוא השחקן יוסי מרשק בתפקיד מאיר השוטר. מרשק מככב השנה בעוד כמה סרטים ישראליים, כשומר ראש ערבי בסרט "שושנה חלוץ מרכסי" וכמורה להתעמלות ב"זינוק בעלייה" אך בעיני ב"מנפאואר " הוא מביא את מלוא יכולותיו הדרמטיות למסך. למרשק יש נוכחות כובשת ולמרות גודלו הוא משדר פגיעות וחוסר ביטחון. הסצנה שבה הוא הולך לחברת "מנפאואר" כדי לחפש עבודה היא אחת מסצנות השיא בסרט. הייתי רוצה לראות את מרשק בעוד תפקידים דרמטיים ומאתגרים.בסרט "שתיקתה של לורנה" הוצגה הגיבורה כמצרך וכמטבע עובר לסוחר. הסרט "מנפאואר" מנסה לתת פנים ושמות לאותן ידיים עובדות שקופות שחיות בינינו. הסרט גם מציג את הישראלים המתמודדים לטוב ולרע יום יום ושעה שעה עם המהגרים."מנפאואר" הוא יצירה ראויה וקולנוע אמיץ חברתי ונוקב. סרט ישראלי חשוב בשל עיסוקו בנושא שהיינו שמחים כחברה לטאטא מתחת לפני השטח.
מנפאואר (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
מנפאואר - ביקורת גולשים / תגובות
שם: עיגיל: 2913/03/2015 14:27:18
7/10
סרט מעניין אבל קצת איטי מדי לטעמי. נחמד לראות.
שם: Hגיל: 4101/11/2014 17:03:26
7/10
עשוי טוב, זורם, שחקנים נהדרים (יוסי מרשק), עם אמיתות שמועברות באופן לא כבד מדי ועם נגיעות קומיות. הורדתי בציון בגלל שהוא קצת פשטני ונאיבי ביחס למדיניות ההגירה הבלתי חוקית והיחס כלפי המהגרים והפליטים. במציאות הדברים מורכבים יותר.
שם: ירון ג. רעות.גיל: 6001/11/2014 00:43:01
4/10
מאד איטי. משעמם. משחק טוב.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
אוויר קדוש Holy Air חדש 2018
הורדוס איילנד Hordos Island 2018
הבלתי רשמיים The Unorthodox 2018
אווה Eva 2018
דרייבר Driver 2018
הבן דוד The Cousin 2018
מונטנה Montana 2018
מסתור Shelter 2018
העדות The Testament 2018
הלומים Beneath the Silence 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Laces1שרוכיםציון גולשים10 / 8.8ציון מבקרים5 / 3.1
The Meg2אימה במצולותציון גולשים10 / 8.5
What Will People Say3מה יגידו כולםציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 2.9
A Star is Born4כוכב נולדציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
Searching5חיפושציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.6
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט