ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

סיפור על אהבה וחושך

- "יצירה ישראלית פיוטית, מרגשת ויוצאת דופן" (יאיר הוכנר)
A Tale of Love and Darkness

ביקורת "סיפור על אהבה וחושך" | A Tale of Love and Darkness

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים נטלי פורטמן, גלעד כהנא, אמיר טסלר, שירה האס, אוהד קנולר, מכרם חורי
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
מרשים ומרגש
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
7/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.21%
מגמה: -17.1%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
נטלי פורטמן התחילה את הקריירה המרשימה שלה כילדת הפלא בסרטו המצליח של לוק בסון "לאון". עם השנים היא הפכה לשחקנית מוערכת האוחזת בפרס האוסקר על תפקידה בסרט "ברבור שחור". תמיד אהבנו להתגאות בכך שכוכבת סרטי "מלחמת הכוכבים" ו"ת'ור" אוחזת בתעודת זהות כחולה, שהיא בת להורים ישראליים, שהיא דוברת עברית ומבקרת בישראל תכופות. ואז השחקנית המוכשרת החליטה להגשים חלום ולביים. היא בחרה ליצור אדפטציה קולנועית לספר שמלכתחילה זו משימה כמעט בלתי אפשרית ליצור ממנו עיבוד למסך הגדול, "סיפור על אהבה וחושך" הקנוני של עמוס עוז.היא לקחה על עצמה את המטלה והחליטה בחוכמה להתמקד בעיקר במערכת היחסים המשפחתית כמטפורה על לידתה של המדינה. התוצאה היא פרשנות אינטימית, מורכבת, מרהיבה ומלאת אהבה אבל גם ביקורת על המדינה שבה אנחנו חיים, שפורטמן רואה את עצמה כחלק ממנה כאזרחית ישראלית. כפי שהיא סיפרה בראיונות לקראת הסרט, כאשר היא קראה את הספר היא נזכרה בסיפורים של סבה וסבתה. עולמו הפרטי של עוז הוא גם עולמה הפרטי של משפחתה של פורטמן כפי שהוא עולמם הפרטי של משפחות נוספות, שחוו על בשרם את השלטון הבריטי, ההצבעה באו"ם ומלחמת העצמאות שהובילה להקמתה של מדינת ישראל.
את התחושות והחוויות השונות מאותה תקופה היא רצתה להעביר למסך הגדול. הסרט גם מתאר בצורה אמינה ומרגשת את הגשמת החלום של הקמת המדינה וגם את שברו כאשר מסתבר שהאלימות רק תלך ותגבר. כאשר משפחתה האריסטוקרטית של פניה נמלטה מרובנה לישראל, סיפרו להם על פלשתינה הרומנטית, האידיאליסטית, ארץ זבת חלב ודבש. פניה הצעירה והשברירית, בגילומה של פורטמן המעולה, תגלה לצערה שהמציאות הישראלית מאוד שונה.במקום החקלאי/הלוחם החתיך היא תתחתן עם איש ספרות, עובד בספרייה העירונית, שחולם להיות סופר אך אף אחד אינו קונה את ספריו המשמימים. היא תצטרך לעמוד בתור כדי לקבל מזון כמו כל שאר העם וגם יהיו טילים, צלפים, אלימות ומלחמות. אם היא קיוותה שכל הזוועות ייעלמו עם הכרזת העצמאות, החלום לחיים שקטים מתנפץ. מלחמת ההישרדות שממנה המשפחה ברחה מאירופה מתקיימת גם בתוך הדירה הירושלמית הקטנטנה והצפופה. האלימות היא בתוכנו וחלק מהווייתנו ואין מפלט ממנה, מלבד אל הדמיון ואל תוך האבדון הגדול הנמצא בתוך תוכנו שיכול כל כך בקלות לבלוע אותנו.בעוד אריה, בעלה, חולם להיות סופר מצליח, נראה שהדמיון של פניה והכישרון שלה כמספרת סיפורים עולה על זה של בעלה היבשושי. עמוס בן ה-9 גומע בשקיקה את סיפוריה של אמו. הסיפורים שופכים אור על מצבה הנפשי ועל עולמה האפל והטרגי של פניה, אך הבן הצעיר איננו מבין זאת. הוא רואה בסיפורים הרפתקאות אקזוטיות מהעבר הרחוק. הוא מאמץ אותם בחום ומפתח בעצמו כשרון לספר סיפורים, כשרון שיציל אותו מחבריו ללימודים שבהתחלה מטרידים אותו אך בסופו של דבר מתקרבים אליו כדי לשמוע את סיפוריו.את התסריט קטן המידות כתבה פורטמן בעצמה, אך אי אפשר שלא להזכיר את הצלם סלאבומיר איז'אק הפולני, שאחראי לצילום בסרטים נפלאים כמו "חייה הכפולים של ורוניקה", "כחול" של קז'ישטוף קישלובסקי, "בלק הוד דאון" של רידלי סקוט, "גטקה" של אנדרו ניקול, ו"הארי פוטר ומסדר הפניקס". הצלם הוותיק, שזכה בפרסים על עבודתו גם בונציה וגם בברלין, בורא עולם ויזואלי מרשים בצבעים מלנכוליים בשלל גוונים חומים ואפורים. איז'אק מעניק לסרט ממד נוסף המשלים את עולמה של הפנימי של פניה. העיצוב האמנותי של ערד שאואט ראוי לפרס אופיר, אך הסרט אפילו לא הוגש לרשימת המועמדים. חובה גם לציין את הפסקול המעולה של ניקולאס בריטל.החלק החלש בסרט הוא הליהוק של הזמר גלעד כהנא, שאולי קרירותו והריחוק שהוא משדר מתאימים לדמות, אך הנוכחות הקולנועית שלו כמעט ואיננה קיימת. הוא נמחק לחלוטין לצד השחקנים האחרים וכמובן פורטמן. הבחירה בילד אמיר טסלר בעייתית - הוא לא משכנע, מרגישים שהוא מאוד משתדל, כאשר כל המטרה של סרט היא שניבלע בתוך העולם שהוא מציע לנו ולא נשים לב שלפנינו שחקנים. למרות המכשלות השונות, "סיפור על אהבה וחושך" הוא יצירה פיוטית יוצאת דופן בנוף הקולנוע הישראלי. פורטמן יצרה כאן סרט קולנוע שהוא אמנם לא מושלם, אבל הוא בהחלט אחד הסרטים הישראליים המרשימים והחשובים של השנה החולפת. סוף כל סוף נוצר כאן סרט תקופתי מרשים, סוחף וכה רלוונטי למציאות שבה אנחנו חיים.
סיפור על אהבה וחושך (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
סיפור על אהבה וחושך - ביקורת גולשים / תגובות
שם: anipoגיל: 4601/09/2018 17:10:46
6/10
לא מתרומם ולא נוגע. מודה שלא קראתי את הספר של עמוס עוז, אבל הסרט הוא אומנם לא גרוע אבל גם לא מספיק טוב. עמוס בן ה-10 הוא בן להורים שעלו ממזרח אירופה והעלילה מתחילה בערב אישור תכנית החלוקה באו"ם ומלחמת העצמאות. אימו של עמוס היא הדמות הראשית ועומדת במרכז העלילה. היא אישה עדינה ושקטה שמספרת לעמוס סיפורים מפרי דימיונה שאת המשמעות האמיתית שלהם, עמוס מבין רק בדיעבד אחרי שגדל והפך לאדם בוגר.הקו המחבר בין הסיפורים הוא "החלום ושיברו" ורק בסוף מבינים את זה. אביו הוא סופר ואיש רוח שמתפקד כדמות מישנית, אבל יש לו נוכחות בתוך הדינמיקה המשפחתית.הילדות של עמוס והמתיחות בין יהודים לערבים בתוך הכאוס שקיים בשנים ההן מקבלים ביטוי מסויים ,אבל הפוקוס הוא על סיפורה של אימו שבאיזשהו שלב ,מצבה הבריאותי והנפשי הולך ומתדרדר עד הסוף המר. הדבר הכי מרענן היה לראות את נטלי פורטמן משחקת בסרט ישראלי ומדברת עברית רהוטה. בסופו של דבר היה אפשר להוציא יותר מהסרט. ציון סופי 6.5.
שם: חגי הופרגיל: 4226/04/2018 13:22:00
8/10
בעיניי, סרט נהדר. מעביר את תחושת היישוב לפני ואחרי קום המדינה, תוך שחזור היסטורי מרשים, ומתמקד בסיפורה של משפחה אחת, משפחתו של עוז, ובעיקר בדמות אחת (בעיקר בשליש השלישי של הסרט) - אמו. למי שמעוניין, סלקום טי וי הכניסו את הסרט למאגר שלהם ממש בימים אלו. ומילה אקטואלית? אחרי הצפייה בסרט זה נראה לי כל כך מיותר, אך בכל אופן אגיד רק דבר אחד - לחשוב שמי שעשתה סרט כזה (ורבות דובר גם על הסיכונים המקצועיים שלקחה על עצמה בעשייתו ועל התמסרותה אליו) - לחשוב שהיא לא אוהבת את המדינה, ובכן, זו בדיחה לא מוצלחת.
שם: רחליגיל: 6524/04/2017 18:14:49
9/10
הסרט נעלם מהקולנוע מהר מדי. ראיתי אותו באיחור של יותר משנה.לא פלא שעמוס עוז גדל והפך להיות הסופר הנהדר וההומני שהוא כיום. כל הסרט מלווה אותנו העברית הנהדרת של נטלי פורטמן (נולדה בארץ אך כמעט לא חיה כאן) והיכולית הסיפורית שלה והלירית של אבי הילד. הסרט מוקרן היום ערב יום השואה, אך נוגע בהרבה יותר ברבדי חיינו בישראל של שנות הארבעים. כדאי מאוד לראות
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
הורדוס איילנד Hordos Island חדש 2018
הבלתי רשמיים The Unorthodox 2018
אווה Eva 2018
דרייבר Driver 2018
הבן דוד The Cousin 2018
מונטנה Montana 2018
מסתור Shelter 2018
העדות The Testament 2018
הלומים Beneath the Silence 2018
האופה מברלין The Cakemaker 2017
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Laces1שרוכיםציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.1
The Meg2אימה במצולותציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 2.6
Upgrade3משודרגציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
The Unorthodox4הבלתי רשמייםציון גולשים10 / 8.3
The Spy Who Dumped Me5המרגל שזרק אותיציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט