ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

רבין - היום האחרון

- "כוונות טובות, אך הסרט קורס לתוך עצמו" (רון פוגל)
Rabin the Last Day

ביקורת "רבין - היום האחרון" | Rabin the Last Day

מאת ז'אנר ישראלי שחקנים יוגב יפת, יעל אבוקסיס, מלי לוי, מוטל'ה שפיגלר, רותם קינן
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
אנטי קולנוע
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
6.2/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.33%
מגמה: -36.2%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
סוף סוף אחרי 20 שנה, נוצר בישראל סרט קולנוע עלילתי העוסק כולו ברצח רבין. נדמה שהתרבות הישראלית כולה והקולנוע בתוכה נזקקו לפרק זמן לא קצר כדי להכיל את הטראומה שעברה על מדינת ישראל. התייחסויות לרצח כבר היו בעבר: ב-2008 בסצנה מתוך הסרט של איתן גרין, "הכל מתחיל בים", משחזר מורה לאנגלית בכיתה את רצח רבין, ב-2012 בסרטו של חיים בוזגלו, "סרק סרק", מוצג בפתיחת הסרט שחזור הרצח על ידי הרוצח יגאל עמיר, אולם הסרט, "רבין היום האחרון" של עמוס גיתאי הוא הראשון העוסק כל כולו ברצח - לפני, תוך כדי ובעיקר אחרי, בעת חקירות וועדת שמגר. בתור חלוץ שכזה הוטלה (אולי שלא ברצונו) על גיתאי אחריות כבדה, האם הוא עומד בכובד משקל אחריות זו?סרטים עלילתיים על רציחות פוליטיות ורציחות של מנהיגים נעשו מאז תחילת דרכה של אמנות הקולנוע. עוד ב-1901 צילם פורטר סרט קצר המתאר את משפטו של רוצח הנשיא מקינלי. ב-1915 שיחזר גריפית' את רצח לינקולן בסרטו המופתי, "הולדתה של אומה", וכמובן אוליבר סטון ביצירתו המונומנטלית, "-JFK תיק פתוח" הציג לעולם את גרסתו שלו לגבי רצח קנדי.
ברוב הסרטים הללו שוחזרו מעשי הרצח ובחלקם אף נעשה ערבוב בין קטעי דוקומנטציה לבין השחזור (הפליא בכך אוליבר סטון). עמוס גיתאי בחר גם הוא לשלב קטעי תעודה עם קטעי שחזור אולם אם ב"תיק פתוח" התוצאה היא סרט מרתק ב"רבין היום האחרון" התוצאה היא בלתי קומוניקטיבית, מייגעת ואף מביכה לעיתים. כמה חבל שכשסוף סוף נעשה סרט שלם על רצח רבין הוא קורס לתוך עצמו והופך לכמעט בלתי אפשרי לצפייה בשל הסצנות הארוכות והדידקטיות שבו.יש להעריך את גיתאי בהיותו הקולנוען הישראלי הראשון להתמודד עם רצח המנהיג. אולם אני בעוונותיי ציפיתי לסרט עלילתי (ותמהתי כבר שנים מי יגלם את רבין). סרט שישחזר את התקופה שלפני הרצח ודרך הפיקציה יכה שוב את הצופה בראשו ויכריח אותו להתמודד עם שאלות לא פשוטות. אולם לצערי קיבלנו עוד סרט של גיתאי שכמעט ואין בו נרטיב רציף.הסרט מורכב מסדרה של התרחשויות, חלקן מביכות לצפייה, (כמו הסצנה עם דוברת המשטרה או הסצנה עם פסיכולוגית ממחנה הימין). העלילה מזגזגת בין קטעי דוקומנטציה לבין שחזורים ונדמה כי גיתאי אינו יודע לעיתים מה לעשות עם מקרה הרצח מעבר לניסיון בוטה ולא מתוחכם להוקיע את הימין הישראלי.גם הצגת דיוני ועדת שמגר נעשית בצורה מעיקה ורובה לא מעניינת. השוו את הצגה זו עם חקירת התובע גאריסון ב"תיק פתוח" או אפילו עם חקירתה של ויויאן אמסלם ב"גט" ותראו כמה יכולה חקירה להיות מרתקת בעין הקולנוע. לא במקרה של גיתאי.סרטו של גיתאי ראוי להצגה במסגרת דיון על רצח פוליטי בארץ הקודש. אולם בשל אי ההחלטיות ואי הבהירות הנרטיבית אני חושש שבבתי הקולנוע לא תהיה לו עדנה וחבל. נושא רצח רבין הוא נושא שכמעט אין שני לו בחשיבותו בדיון שצריך להתנהל בכל סלון על דמותנו ועלינו כעם שאוכל את יושביו. למרבה הצער "רבין - היום האחרון" לא תורם באופן משמעותי לדיון מסוג זה.
רבין - היום האחרון (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
רבין - היום האחרון - ביקורת גולשים / תגובות
שם: יוסריאן_1גיל: 019/11/2015 22:26:05
10/10
מגיב 2 רוצה שוקולד, אידיוט מצוי נוסח מירי רקב? מה לך ולאמנות הקולנוע? לא ראיתי את הסרט. לא בא לי לראות אותו. אני לא מזוכיסט. הציון סתמי כתגובה לציון הסתמי של האידיוט.
שם: אגנסגיל: 5213/11/2015 20:38:05
10/10
סרט מצויין. משחק נהדר, בימוי מדוייק, תחקיר מעמיק.
שם: מוזגיל: 5309/11/2015 20:25:27
1/10
סרט שמאלני עלוב שממשיך בעלילת הדם המעייפת ורדיפת הימין. סרט הממומן מכספי הציבור בלא ידיעתו ולא בהסכמתו. כדאי להתרחק מרחק בלוק שלם לפחות.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
הורדוס איילנד Hordos Island חדש 2018
הבלתי רשמיים The Unorthodox 2018
אווה Eva 2018
דרייבר Driver 2018
הבן דוד The Cousin 2018
מונטנה Montana 2018
מסתור Shelter 2018
העדות The Testament 2018
הלומים Beneath the Silence 2018
האופה מברלין The Cakemaker 2017
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Laces1שרוכיםציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 3.1
The Meg2אימה במצולותציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 2.6
Upgrade3משודרגציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
The Unorthodox4הבלתי רשמייםציון גולשים10 / 8.3
The Spy Who Dumped Me5המרגל שזרק אותיציון גולשים10 / 8.1ציון מבקרים5 / 3.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט