מדינת ג'ונס החופשית | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

מדינת ג'ונס החופשית

" - "מתיו מקונוהיי כובש את המסך בסרט שהוא כמעט יצירת מופת"
Free State of Jones
ביקורת

מדינת ג'ונס החופשית | Free State of Jones

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים מת'יו מקונוהיי, קרי ראסל, גוגו מבאטה-רו, ג'סיקה קולינס | במאי/ת: גארי רוס
ציון המבקר
"אפוס מרתק"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.1/10
מלחמת האזרחים האמריקאית הייתה מלחמה עקובה מדם - למעלה מ-620 אלף אנשים קיפחו את חייהם במלחמה הזו. כפי שאנחנו רואים בחדשות, 150 וקצת שנים אחרי שהסתיימה היא עדיין מדממת בלב האומה האמריקאית.הקולנוע התייחס למלחמה עוד בימי הסרט האילם ובמיוחד בסרטו של גריפית "הולדתה של אומה", שהציג את הדרומיים האצילים ואילו הצפוניים היו בני בליעל שפשוט עלו עליהם במספרים ובכוח אש. אחד הסרטים הגדולים בכל הזמנים - "חלף עם הרוח" - מציג את הדרום כמקום שלו עם עבדים שמחים בחלקם, שהצפון הרשע מגיע כדי לקלקל את המסיבה.
עם השנים הגישה הרומנטית והפטריוטית לדרום החלה להתחלף בגישה ריאליסטית הרבה יותר (וגם יותר מדויקת היסטורית) .סרטים כמו "קולד מאונטן" הציגו דרום אחר לחלוטין, אכזרי ושמרן שבו לוכדי העריקים לא יהססו להרוג משפחות שלמות סתם כך.הסרט "מדינת ג'ונס החופשית" מציג את סיפורו האמיתי והלא ייאמן של ניוטון נייט. עריק מצבא הדרום שמקים מליציה בשטח מיסיסיפי ומכריז על חלק מהמדינה כ"מדינת ג'ונס החופשית". שטח שבו הצליחו הוא ואנשיו להחזיק עד תום המלחמה.בשני השלישים הראשונים של הסרט משרטט הבימאי גארי רוס ביד אמן את הפיכתו של נייט מעריק שבור למנהיג בעל שיעור קומה המנהיג אספסוף של עריקים ועבדים נמלטים והופך אותם לצבא ממושמע שמביס את כוחות הדרום. מתיו מקונוהי כריזמטי ומרשים בתפקיד הראשי.אם הסרט היה מסתיים בסיום מלחמת האזרחים ניתן היה לקרוא לו יצירת מופת אולם רוס ממשיך ומצייר את עלילותיו של נייט אחרי שהמלחמה נגמרה ומדינתו פורקה ואז סיום הסרט מרגיש כמו גרסה מקוצרת ומזורזת של "שורשים" או כל סרט אחר שנעשה על עוולות קיפוח השחורים בדרום עד למאה ה-20. בסוף הסרט נותרתי עם הרגשה של"תפסת מרובה לא תפסת".במהלך הסרט שזורים קטעי משפט של אחד מצאצאיו של נייט שמכיוון שדם שחור זורם בעורקיו (נייט התחתן עם שפחה), הוא אסור לחיתון בדרום ארה"ב גם בשנות ה-50. עד עכשיו אני לא בטוח שהסיפור הנ"ל מוסיף לסרט. למרות אורכו ועודף המידע שמושלך מהמסך לצופה מדובר בסרט כובש ומרגש. נדמה שעבור האומה האמריקאית מלחמת האזרחים מעולם לא הסתיימה.
מדינת ג'ונס החופשית - ביקורת גולשים / תגובות
צפיתם בסרט? ספרו לנו מה חשבתם!   הוסף/י ביקורת!
שם: anipoגיל: 5023/04/2022 09:08:48
7/10
טוב לפרקים אבל מתקשה לשמור על קצב אחיד. קיצור הסרט בכחצי שעה היה עושה עימו חסד.המעטפת מרשימה. התיאור התקופתי, הצילום והמשחק. אבל לא ניתן להימנע מהשוואות לסרטים שנעשו על נושא מלחמת האזרחים בארה"ב והעבדות באותן שנים. המסקנה היא שהוא לא עומד באותה שורה עם הטובים שבהם.ציון 7.5.
שם: תדיגיל: 4804/01/2020 21:32:24
8/10
לדעתי מת''יו מקונוהיי לא מקבל את ההערכה לה הוא ראוי בהוליווד.מקונוהיי בעיניי הוא כיום אחד השחקנים המוכשרים ביותר בארה"ב.את הסרט הוא נושא על כתפיו ללא ספק.מדובר בסרט טוב עם נושא חשוב.הבעיה היא אורכו המוגזם ושימת הדגש על הקטע ההיסטורי על חשבון האינדיבידואל.
שם: איתמרגיל: 2029/01/2017 00:14:54
6/10
אחלה סרט. בתחילה היה נראה שהסרט מתקדם לכיוון מעניין ומרתק, אולם האיטיות ומורכבות העלילה קצת העיבו עליו. הנושא חשוב ומעניין אולם הביצוע לוקה בחסר מעט. בכל זאת מומלץ לצפות לו רק בשביל להיחשף לסיפור וללמוד על היסטוריה חשובה.
קישורים
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
אלביס Elvis 2022 חדש 2022
מערבולת Vortex חדש 2022
קיארה A Chiara חדש 2022
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Persian Lessons1שיעורים בפרסיתציון גולשים10 / 9.4ציון מבקרים5 / 3.3
Elvis 20222אלביסציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.4
Top Gun Maverick3אהבה בשחקים: מאווריקציון גולשים10 / 8.8ציון מבקרים5 / 3.9
The Worst Person in the World4האדם הגרוע בעולםציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 3.8
Doctor Strange in the Multiverse of Madness5דוקטור סטריינג' בממדי הטירוףציון גולשים10 / 6.3ציון מבקרים5 / 3.3
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט