ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

מדינת ג'ונס החופשית

- "מתיו מקונוהיי כובש את המסך בסרט שהוא כמעט יצירת מופת" (רון פוגל)
Free State of Jones

ביקורת "מדינת ג'ונס החופשית" | Free State of Jones

מאת ז'אנר דרמה שחקנים מת'יו מקונוהיי, קרי ראסל, גוגו מבאטה-רו, ג'סיקה קולינס
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
אפוס מרתק
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
8.1/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.43%
מגמה: -1.0%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
מלחמת האזרחים האמריקאית הייתה מלחמה עקובה מדם - למעלה מ-620 אלף אנשים קיפחו את חייהם במלחמה הזו. כפי שאנחנו רואים בחדשות, 150 וקצת שנים אחרי שהסתיימה היא עדיין מדממת בלב האומה האמריקאית.הקולנוע התייחס למלחמה עוד בימי הסרט האילם ובמיוחד בסרטו של גריפית "הולדתה של אומה", שהציג את הדרומיים האצילים ואילו הצפוניים היו בני בליעל שפשוט עלו עליהם במספרים ובכוח אש. אחד הסרטים הגדולים בכל הזמנים - "חלף עם הרוח" - מציג את הדרום כמקום שלו עם עבדים שמחים בחלקם, שהצפון הרשע מגיע כדי לקלקל את המסיבה.
עם השנים הגישה הרומנטית והפטריוטית לדרום החלה להתחלף בגישה ריאליסטית הרבה יותר (וגם יותר מדויקת היסטורית) .סרטים כמו "קולד מאונטן" הציגו דרום אחר לחלוטין, אכזרי ושמרן שבו לוכדי העריקים לא יהססו להרוג משפחות שלמות סתם כך.הסרט "מדינת ג'ונס החופשית" מציג את סיפורו האמיתי והלא ייאמן של ניוטון נייט. עריק מצבא הדרום שמקים מליציה בשטח מיסיסיפי ומכריז על חלק מהמדינה כ"מדינת ג'ונס החופשית". שטח שבו הצליחו הוא ואנשיו להחזיק עד תום המלחמה.בשני השלישים הראשונים של הסרט משרטט הבימאי גארי רוס ביד אמן את הפיכתו של נייט מעריק שבור למנהיג בעל שיעור קומה המנהיג אספסוף של עריקים ועבדים נמלטים והופך אותם לצבא ממושמע שמביס את כוחות הדרום. מתיו מקונוהי כריזמטי ומרשים בתפקיד הראשי.אם הסרט היה מסתיים בסיום מלחמת האזרחים ניתן היה לקרוא לו יצירת מופת אולם רוס ממשיך ומצייר את עלילותיו של נייט אחרי שהמלחמה נגמרה ומדינתו פורקה ואז סיום הסרט מרגיש כמו גרסה מקוצרת ומזורזת של "שורשים" או כל סרט אחר שנעשה על עוולות קיפוח השחורים בדרום עד למאה ה-20. בסוף הסרט נותרתי עם הרגשה של"תפסת מרובה לא תפסת".במהלך הסרט שזורים קטעי משפט של אחד מצאצאיו של נייט שמכיוון שדם שחור זורם בעורקיו (נייט התחתן עם שפחה), הוא אסור לחיתון בדרום ארה"ב גם בשנות ה-50. עד עכשיו אני לא בטוח שהסיפור הנ"ל מוסיף לסרט. למרות אורכו ועודף המידע שמושלך מהמסך לצופה מדובר בסרט כובש ומרגש. נדמה שעבור האומה האמריקאית מלחמת האזרחים מעולם לא הסתיימה.
מדינת ג'ונס החופשית (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
מדינת ג'ונס החופשית - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איתמרגיל: 2029/01/2017 00:14:54
6/10
אחלה סרט. בתחילה היה נראה שהסרט מתקדם לכיוון מעניין ומרתק, אולם האיטיות ומורכבות העלילה קצת העיבו עליו. הנושא חשוב ומעניין אולם הביצוע לוקה בחסר מעט. בכל זאת מומלץ לצפות לו רק בשביל להיחשף לסיפור וללמוד על היסטוריה חשובה.
שם: חגיגיל: 4013/10/2016 12:08:15
10/10
סרט חזק ומעולה, עם מוסר השכל אדיר. ראשית, על יכולתו הכמעט בלתי מוגבלת של אדם בודד, בעזרת חבריו, לחולל שינוי. שנית, הערכים של אותו אדם, שויוון לכל. למשל, החוק הרביעי במדינה שיסד הוא שאדם הוא כל מי שהולך על שניים, כל כך פשוט. וזה אומר בין לבן ובין שחור, וגם בין גבר ובין אישה, אף שהסרט הזה עוסק בעניין הראשון ולא בשני. לסרט גם ערך מוסף היסטורי ומוסרי בהצגת העוול שנעשה לשחורים בארה"ב אף לאחר הכרעת מלחמת האזרחים, על ידי כל מיני מניפולציות שעשו מדינות הדרום, כמו "חוק ההתלמדות", ושלא לדבר על פעילות הקו קלוס קלאן הארורים, שרצחו אלפי שחורים. גם שנים אחר כך – וזה מסופר במקביל בסרט – נאסר על לבנים ושחורים להינשא ביניהם. כל פעם הדברים האלה מהממים אותי מחדש, ומכעיסים. לסיכום, סרט חשוב, אך גם מרתק ועשוי היטב מכל הבחינות, מומלץ ביותר.
שם: SimonaDגיל: 4602/09/2016 12:42:36
9/10
עוד סרט איכותי של מקונוהי, שם שהפך למתכון בטוח של עניין, מקוריות, משחק נפלא ואיכות. נוגע, מעניין, מעורר מחשבה, פשוט טוב.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
תמונה משפחתית Wildlife חדש 2019
סגן הנשיא Vice 2018 חדש 2019
ילד מחוק Boy Erased חדש 2019
שתיקה רועמת The Silent Revolution חדש 2018
רומא Roma חדש 2018
אהבה כמו שלנו What They Had 2018
המשפחה שלי Shoplifters 2018
קריד 2 Creed II 2018
החיים האלה Life Itself 2018
השתלטות מהירה Shock and Awe 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Silent Revolution1שתיקה רועמתציון גולשים10 / 9.1ציון מבקרים5 / 3.8
Creed II2קריד 2ציון גולשים10 / 8.7
Instant Family3פתאום משפחהציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.7
Aquaman4אקוומןציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 2.8
Shoplifters5המשפחה שליציון גולשים10 / 8.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט