ויוה | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

ויוה

" - "סרט מרגש שנשאר עם הצופה הרבה אחרי שהאורות בקולנוע נדלקו"
VIVA
ביקורת

ויוה | VIVA

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים הקטור מדינה, חורחה פרוגוריה, לואיס אלברטו גרסיה | במאי/ת: פדי ברת'נך
ציון המבקר
"פשוט נפלא"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.6/10
כברת דרך ארוכה עבר הקולנוע מאז "חמים וטעים" התמים למראה כאשר ג'ק למון וטוני קרטיס לבשו בגדי נשים כדי להתחבא מהמאפיה ועל הדרך פלירטטו עם מרלין מונרו ועד לסרט החדש "ויוה", החושף בפני הצופה את סצנת מלכות הדראג בקובה. עם השנים השתנה היחס של הקולנוע לדראג מטאבו חברתי, דרך התמודדות בעזרת הומור בקומדיות כגון "כלוב הציפורים" ו"הרפתקאותיה של פרסיליה מלכת המדבר".ב"ויוה" הקהל יזכה להצגה ריאליסטית ואנושית, ללא פשרות, של האדם מאחורי הפאה והפלייבק. חזוס בן ה-18 עובד למחייתו כמעצב פאות במועדון דראג בהוואנה, אבל שואף בעצם להופיע בקדמת הבמה כדראג קווין אמיתית. כל ההתחלות קשות וחזוס מגלה שלא די באיפור ובשמלה כדי להצליח בעולם הדראג.
אביו ההומופוב והאלכוהוליסט של חזוס חוזר במפתיע לתמונה, אחרי שהוא משתחרר מהכלא בעקבות רצח שביצע. בעקבות כך גם הטון של הסרט משתנה ומסיפור אגדה בהוואנה האקזוטית הופך "ויוה" לדרמה משפחתית מורכבת על יחסי אב ובן, על קבלה ודעות קדומות, על חמלה ועל הצורך בקבלת האחר.הסרט מזגזג בחוכמה בין קטעי הופעות במועדון הדראג (קטעים שמלווים במוזיקה פנטסטית), לבין הדירה המרופטת שבה חיים חזוס ואביו. שינוי המקצב בסרט והמתח התמידי הנשמר בין העולם הריאליסטי של האב והבן ולבין עולם הזוהר (אם גם רק לרגע) של מועדון הדראג, הופכים את "ויוה" ליצירה ראויה ומרגשת.ממש כמו ב"מאושרים ביחד", סרטו המופלא של וונג-קר-וואי הטייוואני, גם הבמאי פדי ברת'נך מקפיד על מראה כללי של עליבות ושל גיבורים הנדמים כעלובי החיים שרק מחפשים רגע אחד קטן של נחמה ומפלט מהקירות החשופים והדירות המוזנחות. יש משהו דקדנטי ב"ויוה" אך זו מלווה באופטימיות שמשרה דמותו של חזוס הגיבור, שהמילה חינני קטנה עליו. השחקן הצעיר הקטור מדינה כובש את הלב מהשנייה הראשונה, אי אפשר שלא להתאהב בו."ויוה" אינו סרט אקזוטי, הוא מתייחס לגיבוריו כאל אנשים חיים ונושמים שבעיקר מנהלים מלחמה סיזיפית מול קשיי היום יום. סצנת הסיום כשחזוס מופיע וכמעט מתפרק על הבמה כאשר האיפור נמס על פניו, היא רגע קולנועי נפלא. "ויוה" הוא סרט מרגש שנשאר עם הצופה הרבה אחרי שהאורות בקולנוע נדלקו.
ויוה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
ויוה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: giobio3גיל: 2403/05/2017 00:37:40
9/10
סרט מרגש,שוחף ומעניין. פשוט תענוג. נהנהתי מכל רגע ולא מפסיק לחשוב אחרי. חוויה קולנועי מדהימה :)
שם: אמנון אלביגיל: 9929/03/2017 23:47:10
10/10
ויוה. סרט טוטאלי אשר כובש לחלוטין את הצופה, אינו מרפה ממנו גם לאחר מכן. עשייה מושלמת של אמנות הקולנוע. העוצמה בה מעביר הסרט את העליבות, הבדידות, הכמיהה לרגש היא מהטובת אותן זכיתי לראות. מוסיקה נהדרת, משחק מושלם על רקע צילום של "שכונת העוני היפה בעולם". חווייה דומה חוויתי ב-שעת הצוענים של קוסטריצה.
שם: מירי בלוםגיל: 6623/03/2017 10:36:38
8/10
Viva הוא סרט מרגש על עולם קשה של הומוסקסואליות ועוני אך עם מוזיקה נפלאה. מוזר קצת שזה סרט אירי כי אין שום קשר לאירלנד בסרט...
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט