להתראות גרמניה | ביקורת סרט

תמונת כתבלירון אברהם על "

להתראות גרמניה

" - "לא עוד סרט שואה. מצחיק ולא מדכא"
Bye Bye Germany
ביקורת

להתראות גרמניה | Bye Bye Germany

מאת לירון אברהם | מבקרת קולנוע ז'אנר זר שחקנים מוריץ בלייבטראו, אנטיה טראו, מארק איווניר | במאי/ת: סם גרברסקי
ציון המבקר
"לא טיפוסי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.7/10
שוב ניצבת לה הכתובת "מבוסס על סיפור אמיתי" על מסך הקולנוע. ושוב, אני מתפלצת, שהרי מתי כבר הקולנוענים יבינו שזו לא הדרך לקנות את הקהל ואת אמינותו. אך מיד לאחר מכן, מהבהבת השורה הבאה: "וגם מה שלא מדויק, נכון בכל זאת". האולם צוחק קצת, והסרט מתחיל.דויד ברמן (מוריץ בלייבטראו; "מינכן", "אדם בן כלב"), שרד את מחנה ההשמדה ועכשיו נמצא במחנה עקורים בפרנקפורט. הוא רוצה להשיב למשפחתו את שמה הטוב מלפני המלחמה, ולפתוח מחדש את חנות כלי המיטה הנודעת שלו. יחד עם חמישה עקורים נוספים, הם מוכרים בדרכים שונות ומשונות סחורה, ומרוויחים כסף, שאיתו כמהים כולם לעזוב לאמריקה. במקביל, נחקר ברמן על ידי קצינה אמריקאית (אנטיה טראו; "קרימינל", "האישה בזהב") בחשד לשיתוף פעולה עם הנאצים.
העלילה נעה בין בין החקירה למה שמסופר בה, תוך התפתחות העסק ותפניותיו. לאורך הסרט כולו מדדה "מותק", כלבו כרות הרגל אך החמוד של בנו של ברמן, כמין דימוי למה שנלקח מהיהודים, אך לעולם לא יפריע להם לקום ולהמשיך לצעוד.מעבר להיותו סרט שואה, במלוא מובן המילה, "להתראות גרמניה" היא קומדיה שבאמת מצחיקה, מבלי להידרדר להומור מטופש או לא ראוי. זו הפעם הראשונה, מבחינתי לפחות, בה אנו חוזים בזווית מחנות העקורים שאחרי המלחמה, ולאו דווקא נמצאים "בתוך" מחנות הריכוז וההשמדה עצמם. הזווית הייחודית מגלמת בתוכה את קסמו של הסרט, ומאפשרת לצופה להתקרב ולהתרחק כרצונו מהנופך הטרגי של השואה, וגם לצחוק מהבדיחות מבלי לחוש אשמה.101 דקותיו של הסרט מתאימות בדיוק, המקצב נכון והזמן חולף ביעף. השחקנים, שאינם מפורסמים מאוד, עושים עבודה נפלאה בהכנסת הצופה אל תוך הסיפור. אמנם, יש שיאמרו שהסטראוטיפ של היהודים כשקרנים ועסקנים מפוקפקים נשמר, אך זהו לא מוסר ההשכל של הסרט. אפשר לעשות סרט שידבר על השואה, גם לא יהיה כבד, גם ישעשע, וגם צופיו (היהודים!) ייצאו ממנו בתחושה טובה. והשם ישמור, הוא גם יכול סרט טוב מאוד.
להתראות גרמניה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) לירון אברהם | מבקרת קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
להתראות גרמניה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איריסגיל: 5822/07/2017 22:29:26
9/10
כדאי כדאי ושוב - כדאי קצת עצוב - קצת מצחיק וחוזר חלילה, יהודים הנמצאים במחנה אונרא, עד שיקבלו רשיונות הגירה, תיכף אחרי מלחמת העולם השניה, ובינתיים "מסתדרים" לאט לאט נגול סיפורו של כל אחד ואחד מהם, סיפורים שבחלקם לא יאמנו, ובכל זאת. נאמר, בתחילת הסרט, כי הוא מבוסס על מה שהיה באמת. והחיים - הרי לא יאמנו. לכו.
שם: שלומיגיל: 6811/07/2017 19:59:07
9/10
סרט דרמה בו משולבים סצנות קומיות ודרמטיות, מספר על סוף מלחמת העולם השנייה, בסרט משולבים גם אלמנטים אישיים שעבר בשואה, כל אחד מהגיבורים בסרט, בתקופת המלחמה. סרט נוגע ללב, מומלץ לצפייה.
שם: איגורגיל: 3608/07/2017 18:42:04
1/10
סרט פשוט גרוע. לא מצחיק ולא מעניין. מעיין שילוב ביזארי בין סרט שואה לקומדיה, שפשוט לא עובד
ביקורות נוספות של סרטי זר
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט