סיפור נישואים | ביקורת סרט

תמונת כתבאלעד שלו על "

סיפור נישואים

" - "טור דה פורס קולנועי בסרטו המוצלח ביותר של באומבך"
Marriage Story
ביקורת

סיפור נישואים | Marriage Story

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר דרמה שחקנים סקרלט ג'והנסון, אדם דרייבר, לורה דרן, ריי ליוטה | במאי/ת: נוח באומבך
ציון המבקר
"מהטובים של השנה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.8/10
כבר מסרט הבכורה שלו "בועטים וצורחים" בשנת 1995, שעסק בבוגרי קולג' שמתקשים להסתגל לכניסה לחיים הבוגרים, ביסס נואה באומבך את הסגנון שיהפוך אותו לאחד הבמאים הבולטים בקולנוע האמריקאי העצמאי בעשורים האחרונים: גיבורים אינטליגנטיים, חלקם הגדול אנשי בוהמה ויוצרים, התלושים מסביבתם ונעים בין חייהם הצעירים לעולם הבוגר אליו הם צריכים להסתגל, תמה שבאה לידי ביטוי במיוחד בסרטים כמו "כשנהיה צעירים" ו"פרנסס הא". באומבך, בדומה לריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות") הפך לקול האינטליגנטי של הקולנוע האמריקאי, מעין וודי אלן צעיר עם השפעות היפסטריות.אחד מסרטיו המוצלחים ביותר של הבמאי היה "חיים בין השורות" (2005) שעסק בהשפעות משבר גירושין על הילדים במשפחה. כעת שב באומבך לעסוק בנושא הגירושים, כשהפעם הזוג המתגרש והשפעות ההליך עליו ניצבים במרכז, והילד בעיקר נמצא כנושא שבמרכז הסכסוך בין בני הזוג. קשה שלא להשוות את הסרט ליצירת הקלאסית שעסקה בנושא זה "קרמר נגד קרמר", והסרט עומד בהשוואה זו בכבוד.
העלילה עוקבת אחר צ'רלי (אדם דרייבר) וניקול (סקרלט ג'והנסון) - שחקן ובמאית נשואים העובדים ביחד בתיאטרון אותו מנהל צ'רלי וגרים יחד בניו יורק עם בנם הנרי. לאחר שניקול מקבלת הצעת עבודה מסדרת טלוויזיה בלוס אנג'לס ועוברת עם בנם לשם, מתחיל בין השניים מאבק גירושין מכוער על המקום בו יגדל הילד – כשצ'רלי משוכנע שהוא צריך להמשיך לגדול איתו בניו יורק שם מוקד החיים והעבודה שלו, בעוד ניקול תמיד רצתה לחזור למשפחתה ולעבודתה כשחקנית בלוס אנג'לס אך נתקלה בסירוב מוחלט מצד צ'רלי לאורך שנותיהם ביחד.באומבך כתב את התסריט לסרט במשך שנים לאור חוויותיו האישיות מהליך הגירושין שעבר מהשחקנית ג'ניפר ג'ייסון לי. ההיכרות שלו עם הנושא הופכת את התסריט למדויק, נוקב ושנון, כפי שכבר כמעט ולא רואים בקולנוע ההוליוודי של ימינו. הדיאלוגים החדים בין הדמויות, הרפליקות המדויקות והתיאור הרגיש של שני בני הזוג שמאפשר הזדהות עם המניעים של שניהם בו זמנית הופכים את התסריט למוצלח כיצירה בפני עצמה, כמו קריאת מחזה או ספר משובח. השיא מגיע במספר מונולוגים יוצאי דופן ובדיאלוג בו מוטחים כל העלבונות שצברו בני הזוג אחד כלפי השני, בטור-דה פורס קולנועי שמגובה בתצוגות משחק נפלאות של כל הצוות.אדם דרייבר, שהפך לנסיך קולנוע האינדי בעשור האחרון עם סרטים כמו "פטרסון" ו"שחור על לבן", מצליח ליצור הזדהות ורתיעה מדמותו שפועלת לעיתים מסיבות אנוכיות, בלי להתחשב ברצונו של בנו. סקרלט גו'הנסון מוכיחה שוב שהיא כוכבת קולנוע מהזן הקלאסי כשחקנית שתמיד ניסתה לרצות את בעלה וכעת מחליטה לראשונה לצאת לחיים עצמאיים משלה. מלווה אותם צוות שחקני משנה מצוין בראשם לורה דרן כעורכת דין כריזמטית לענייני גירושים של ניקול וריי ליוטה ואלן אלדה כעורכי הדין המתחלפים והמנוגדים באופיים של צ'רלי.בנוסף לתסריט ולמשחק המשובחים, באומבך מצליח בהעמדות מצלמה מדויקות להמחיש את הנתק המתגבר בין בני הזוג, שבבסיס עדיין רוחשים כבוד ואהבה אחד לשני אך נגררים למדמנת הליך הגירושין המיותר והיקר שמוציא את הצדדים הרעים שבהם וגובה מהם מחיר כלכלי יקר במיוחד. זהו סרטו הטוב ביותר של הבמאי עד כה שמשכלל את כל המיומנות שצבר לרכבת הרים רגשית שהיא בו זמנית סרטו האישי ביותר וגם הנגיש והמסחרי ביותר.
סיפור נישואים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) אלעד שלו | עורך ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
סיפור נישואים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: ברגיל: 2405/02/2020 10:58:52
8/10
עשוי היטב. שחקנים מצוינים. סרט שיכול לגעת בכל אחד
שם: s232גיל: 2302/02/2020 12:11:44
9/10
סרט דרמה נפלא. למרות שמדובר בנושא די לעוס וקיטשי, מדובר בסרט עמוק ולא שטחי בכלל. משחק משובח של אדם דרייבר וסקרלט ג''והנסון ולורה דרן, במיוחד של סקרלט ג''והנסון. התסריט כתוב היטב, בעל המון עמוק על היחסים בין הזוג ועל האישיות של כל אחד מהם, הדיאלוגים היו עמוקים ולא שטחיים כמו שמצפים. לדעתי הסרט משקף היטב את המציאות של היום, אנשים שלא מסתפקים רק ביציבות משפחתית ואהבה אלא גם חיפוש של מימוש עצמי דרך הקריירה, זוג שנאלץ להיפרד למרות שעדיין אוהב. סרט שמשאיר אותך עם מחשבות ותחושה של הבנת שני הצדדים ושאין באמת פתרון עדיף לסיטואציה.
שם: ליאורהגיל: 6307/01/2020 22:26:34
9/10
סרט קסום על פירוק הנישואים...אדם דאייבר מעולה
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט