ג'ודי - מעבר לקשת | ביקורת סרט

תמונת כתבאלעד שלו על "

ג'ודי - מעבר לקשת

" - "ביוגרפיה סבירה שמתרוממת בזכות המשחק הנפלא של זלווגר"
Judy
ביקורת

ג'ודי - מעבר לקשת | Judy

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר דרמה שחקנים רנה זלווגר, ג'סי באקלי, רופוס סוויל, פין ויטרוק, מייקל גמבון | במאי/ת: רופרט גולד
ציון המבקר
"זלווגר נהדרת"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8/10
הסרט "ג'ודי – מעבר לקשת" (תוספת עברית מטופשת לשם "Judy" כדי לוודא שהקהל הישראלי יזכור את הקשר ל"קוסם מארץ עוץ") עלה לכותרות השבוע עם זכייתה של רנה זלווגר בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר. אולם חשוב לשים לב שמלבד מועמדות זניחה נוספת בקטגוריית האיפור והשיער – הסרט לא קיבל כלל עוד מועמדויות. ואכן, נקודת החוזק העיקרית של הסרט היא משחקה הנפלא של זלווגר כזמרת ושחקנית העבר ג'ודי גרלנד, שמזניק את הסרט מסרט בינוני לכזה השווה צפייה.הסרט מזגזג בין שתי נקודות זמן – האחת מתרחשת בילדותה של גרלנד עת כיכבה בסרטה הידוע ביותר ואחת הקלאסיקות הקולנועיות הגדולות בכל הזמנים –"הקוסם מארץ עוץ" בתור דורותי. הבמאי רופרט גולד מציג כיצד גרלנד הצעירה הייתה כלי שרת בידי מפיקי MGM שהכניסו אותה לדיאטה רצחנית, פיקחו על כל צעד שלה והבהירו לה שהיא צריכה להודות על ההזדמנות שניתנה לה - ולשתוק.
נקודת הזמן השנייה מתרחשת בשלהי הקריירה של גרלנד בשנת חייה האחרונה, לאחר שאולפני הקולנוע לא מוכנים לעבוד איתה בשל אופיה ההפכפך ונטיותיה האלכוהוליסטיות. היא נאלצת לעזוב את שני ילדיה הקטנים (בתה הגדולה לייזה מינלי כבר הופכת לזמרת מפורסמת בזכות עצמה) ולעבור ללונדון (שם עדיין יש ביקוש להופעותיה) על מנת להרוויח כסף כדי לכלכל את ילדיה. גולד מבצע הקבלה ברורה ולא מתוחכמת יתר על המידה בין היחס הבעייתי לו זכתה גרלנד כילדה-כוכבת לאישה הלא קלה שהפכה להיות.גרלנד רוצה להוכיח שכוחה עדיין במותניה, ואכן כשהיא בשיאה, קולה עדיין נפלא והקהל בא בהמוניו ומביע התלהבות רבה. הבעיה מתחילה כשהאלכוהול, מערכות היחסים עם גברים מזדמנים והשדים מהעבר, מתחילים להשפיע על המופע ומזכירים מדוע הפכה הכוכבת הגדולה, שכיכבה פרט לסרטה הקלאסי גם בלהיטים כמו "כוכב נולד" ו"משפטי נירנברג", למי שאורה דעך.זלווגר מצליחה לתפוס את המהות של גרלנד בשלמותה. נדמה שכל נים בפניה מביע את הרצון לחזור לקדמת הבמה אל מול הקשיים הפנימיים המלווים את חייה ומפילים אותה פעם אחר פעם. המהות של גרלנד טובה ביסודה, אך נסיבות חייה וגם אופייה, גוררים אותה לאחור בכל פעם שהיא מצליחה לצעוד צעד אחד קדימה. זוהי טרגדיה ידועה מראש, אך עדיין עצובה, כשהמוות בגיל צעיר למדי של גרלנד ידוע ומרחף מעל העלילה.הבעיה של הסרט היא כי מעבר למשחק הנהדר של זלווגר ולסיפור המעניין כשלעצמו, אין בבימוי של גולד ובתסריט המבוסס על מחזהו של פיטר קווילטר "סוף הקשת בענן" הרבה על מנת לרומם אותו מעל לשגרתי. סצנות כמפגש מקרי של זלווגר עם זוג מעריצים גייז או סוף סכריני למדי עם שיר הנושא של "הקוסם מארץ עוץ" מזכירים כי מדובר בביוגרפיה מעניינת ומוצלחת לסוגה, אך שאינה חורגת מגבולות הסביר. מזל שזלווגר שם כדי להציל את המצב.
ג'ודי - מעבר לקשת (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) אלעד שלו | עורך ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
ג'ודי - מעבר לקשת - ביקורת גולשים / תגובות
שם: anipoגיל: 4907/11/2020 09:29:57
7/10
סיפור מעניין שכל אחד יכול להתחבר אליו. הדקות הראשונות משעממות אבל מהר מאוד עולים על הנתיב הנכון. השנה האחרונה בחייה של ג''ודי גרלנד כאשר העתיקה את חייה ללונדון כששם זכרו לה חסד נעורים וגם הופיעה.כשתהילתה הרבה אחריה, ג''ודי נאלצת להתמודד עם חובות כלכליים אבל בעיקר עם שדים מהעבר שממשיכים לרדוף אותה ומשפיעים על מצבה הנפשי. אנו חוזים בפלאשבקים לעבר מהסט של הסרט "הקוסם מארץ עוץ" ונחשפים למשטר הנוקשה אותו הנהיגו יוצרי הסרט. הקושי להתמודד עם התובענות שהמקצוע דורש, גורם לה לנטול תרופות נוגדות דיכאון על מנת להתמודד. חייה האישיים רצופים ברכבות הרים שכללו גם מספר בעלים שמכולם התגרשה למעט האחרון שבהם.הסוף מרגש ולא מותיר את העין יבשה. המשחק של רנה זלווגר אדיר ומובן מדוע זכתה בפרס אוסקר. ציון סופי 7.5.
שם: אוריאלגיל: 5526/03/2020 23:54:31
10/10
סרט מקסים ,השחקנית עשתה את כל הסרט
שם: .MOR Rגיל: 1710/03/2020 01:36:51
6/10
סרט מבולגן וסביר. רנה זלווגר בהופעה מצוינת. העלילה לא מחדשת הרבה ולפעמים מצאתי את עצמי משתעמם קצת. מגיע לג''ודי גארנלנד סרט טוב יותר. הצפייה לא חובה בכלל.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
החפירה The Dig חדש 2021
אמה Emma 2021
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט