ביקורת סדרה :: לשרוד את אר. קלי: ביקורת סדרה דוקומנטרית

תמונת כתבערן איצקוביץ על "

לשרוד את אר. קלי: ביקורת סדרה דוקומנטרית

" - "לא קל לצפייה, אך חשוב ומשפיע"
Surviving R. Kelly
ביקורת

לשרוד את אר. קלי: ביקורת סדרה דוקומנטרית | Surviving R. Kelly

מאת ערן איצקוביץ | מבקר קולנוע ז'אנר תיעודי שחקנים אר קלי  טראנה בורק  ג'ון לג'נד יוצרים דרים המפטון
ציון המבקר
"עוכר שלווה"
דירוג הגולשים
ראית את הסדרה? העבר/י את העכבר ודרג/י!
9/10
עמוד הסדרה הוסף/י ביקורת!
כשחושבים על זה, סיפור ההצלחה של הזמר אר. קלי הוא סיפור סינדרלה קלאסי. ילד שגדל במשפחה קשת יום עם אב שכמעט ולא נכח בחייו, בעל הפרעת קשב וריכוז שמנעה ממנו ללמוד לקרוא ולכתוב, שהותקף מינית כבר בהיותו בן 7. עם השנים הוא הפך לאחד הזמרים המצליחים בעולם, מכר עשרות מיליוני אלבומים, שחרר אינספור להיטים, עבד עם שמות כמו ליידי גאגא וסלין דיון, זכה בשלל פרסים והפך לאחד הכוכבים הגדולים בתרבות הפופ. אבל זהו לא סיפור סינדרלה קלאסי. קלי הואשם לאורך השנים בניצול מיני, נפשי ופיזי של נשים רבות, חלקן נערות צעירות. פתאום, צדדים אפלים שלו נחשפו לעיני כל. אבל ה"פתאום" הזה לא מדויק, שכן כמעט מתחילת דרכו, לפני למעלה מ-20 שנים, הטענות האלה צצו מפעם לפעם. ב-2008 אפילו התנהל מולו משפט על צילום והחזקת פורנוגרפיית ילדים, אך הוא זוכה. התיעוד המטריד נמצא ברחבי הרשת, ובכל זאת, איכשהו, אר. קלי המשיך לשחרר מוזיקה, כאילו דבר מעולם לא קרה. אבל לאחרונה הדברים השתנו. הסדרה "לשרוד את אר. קלי" יצאה לאוויר העולם, ושינתה הכל. עשרות אנשים מדברים בה על ההיכרות שלהם עם הזמר, מפסיכולוגים ומוזיקאים ועד בני משפחה וכמה מהנשים שאותן תקף, בהן אפילו גרושתו.
הסדרה, שעלתה השבוע ב-yes, זכתה לתואר לא רשמי שלא ניתן להעניק לכל פרויקט טלוויזיוני או קולנועי: "סדרה יוצרת מציאות". לאורך ששת פרקי הסדרה, המרואיינים מספרים על רוברט קלי, האדם שעומד מאחורי הפרסונה הידועה. כולם, בדרך כזו או אחרת, ידעו על המשיכה המינית של אר. קלי לקטינות, כמה מהן היו בנות 14 כשהדברים התרחשו. חלקן אפילו הסכימו באומץ רב להיחשף ולספר כיצד תקף אותן מינית ו/או נפשית. ההצלחה הגדולה של התכנית הובילה לכך שחברת התקליטים שלו ביטלה את החוזה עמו, הוא הוחרם, ולאחר לחץ ציבורי רחב, הסגיר את עצמו למשטרה, והואשם ב-10 סעיפים של תקיפה מינית חמורה. הסיפורים שנחשפים בסדרה אינם קלים. רבים מהמקורבים לו ידעו על מה שקורה ובחרו להעלים עין. הנשים שהותקפו סיפרו כיצד הוא פיתה אותן, גרם להן להרגיש טוב עם עצמן ואיך תקף אותן מינית, לפעמים פעם אחר פעם אחר פעם. בחלק מאותן בנות צעירות הוא התעלל נפשית ואף דאג להרחיקן ככל האפשר מהוריהן, וכך המשיך לבצע בהן את זממו שוב ושוב. בעידן בו קמפיין #MeToo הביא לנפילתן של דמויות מוכרות רבות בעולם הבידור, מקווין ספייסי ועד הארווי וויינשטיין, היה זה עניין של זמן עד שיגיע תורו של אר. קלי. העדויות האלו כואבות. זה שורף בנשמה, לדעת כיצד אנשים יכולים לנצל את הכוח והמעמד שלהם כדי לנצל נערות תמימות. זה משהו שכואב לצפות בו – אבל בהחלט מעניין. גם אם העשייה של התוכנית מאוד דרמטית ומוגזמת (המון מוזיקה בומבסטית, עריכה קופצנית ותמונות מלחיצות של אר. קלי), הצפייה בה מדבקת. קשה להוריד את העיניים מהמסך, ואפילו שהצפייה בסדרה מרגישה כאילו אנו צופים בעדויות מצולמות בלבד, היא כן עוברת בצורה שלא משעממת לרגע. רבים משיריו של אר. קלי היו מיניים מאוד, וזה בסדר – זו זכותו של האמן להתעסק במיניות. העובדה שהוא ניצל את ההצלחה שלו לטובת מעשים דוחים היא נבזית, ומגיע לו לבלות שנים רבות מאחורי סורג ובריח. "לשרוד את אר. קלי" היא סדרה לא פשוטה לצפייה שנוצרה ושודרה בזמן הנכון, והיא לוקחת חלק משמעותי בתקופה בה אנו חיים, ששמה זכוכית מגדלת עצומה על טורפים מיניים – והעובדה שהצליחה לנצל את כוחה לטובת עצירת אחד מהם, היא סיבה טובה כדי לתת לה את הכבוד הראוי ולצפות בסדרה שאשכרה הצליחה להביא לשינוי.
לשרוד את אר. קלי: ביקורת סדרה דוקומנטרית (לחצו לפרטים נוספים אודות הסדרה) ערן איצקוביץ | מבקר קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
לשרוד את אר. קלי: ביקורת סדרה דוקומנטרית - ביקורת גולשים / תגובות
רוצה להיות הראשון/נה לפרסם כאן ביקורת גולשים ?
ביקורות נוספות של סדרות תיעודי
High Score: ביקורת סדרה | High Score | חדש
סינון ביקורות
ביקורות אחרונות לפי ז'אנר: קומדיה | מתח/פעולה | דרמה עוד ... לפי שם סדרה
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט