דיפלומטיה | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

דיפלומטיה

" - "טור דה פורס תיאטרלי, וולקר שלונדורף מוכיח שוב כי הוא בימאי ייחודי"
Diplomatie
ביקורת

דיפלומטיה | Diplomatie

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים אנדרה דוסולייר, נילס ארסטרפ
ציון המבקר
"אלגנטי ואינטליגנטי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
7.3/10
לפעמים המציאות עולה על כל דמיון. בשנת 1944 כשבנות הברית כבר בפאתי פאריז מצווה היטלר על המושל הצבאי של פאריז הגנרל פון קולטיץ להחריב את פאריז עד היסוד. למול הגנרל מתייצב הקונסול השבדי נורדלינג המנסה לשכנע את הקצין הוותיק לבטל את רוע הגזרה.בדו קרב מילולי מורט עצבים הם מנהלים דיון על עתידה של אחת הערים היפות בעולם.וולקר שלונדורף מהבימאים הבולטים בקולנוע הגרמני החדש כבר התעסק במלחמת העולם השנייה בעיבוד שלו ליצירתו של גינטר גראס "תוף הפח". עיבוד שהקנה לו בין היתר אוסקר. הפעם בחר שלונדורף לעבד למסך את המחזה המינימליסטי של סריל גלי שמתאר את הרגעים הרי הגורל בפאריז באוגוסט 1944.
כשצופים ב"דיפלומטיה" קשה שלא להיזכר ביצירה האפית "האם פאריז בוערת?" של רנה קלמנט. יצירה אדירת מימדים שגם היא תיארה את ימי הכיבוש האחרונים של פאריז. ביצירה ההיא משנת 1966 גרט פרובה המצוין (שכיכב בין היתר כגולדפינגר, אחד הרשעים המוצלחים בסרטי בונד), היה הגנרל הגרמני ולא פחות מאורסון וולס היה הדיפלומט השבדי הממולח.שלונדורף במכוון בוחר ללכת בקו מינימליסטי ודידקטי משהו ורק לעיתים נדירות המצלמה נודדת מחדרו של הגנרל לחוצות פאריז. וכך במשך קרוב לשעה ומחצה הצופה נחשף למשחק מוחות מרתק בין שני יריבים מרים. זהו כמעט תיאטרון מצולם אולם כשמושכות הבימוי בידי בימאי שיודע איפוק מהו, התוצאה מאלפת. דווקא הצמצום בסרט שהוא כמעט במשקל נוצה מאפשר לנו להיפתח אליו.שני השחקנים הראשיים וכמעט היחידים בסרט הם הכוכבים הצרפתים הותיקים אנדרה דוסולייר כנורדלינג ונילס ארטסטרופ כגנרל הגרמני. הם משתלחים זה בזה . סובבים זה סביב זה ומנסים להערים איש על רעהו. דמותו של הדיפלומט השבדי חמקמקה ומסתורית והגנרל הוא טראגי ושבע קרבות.ביחד הם נדמים כזוג מתאבקים בזירה ואיש מהם לא ירפה עד לסיום הקרב.הסרט יכול לשמש חיזוק לאלו הטוענים כי תמיד עדיפה הדיפלומטיה והדיבורים על המעשים. אולם לא רבים ככל הנראה ניחנו בשאר הרוח וביכולות של פון קולטיץ ושל נורדלינג שהפכו שניהם -בעקבות המאורעות לפני שישים שנה- לאגדות בחייהם."דיפלומטיה" הוא סרט מרתק לו רק בשל היותו סיפור ענק המבוים בצניעות ועדיין משיג אפקט עוצמתי . שלונדורף חזר ובגדול!
דיפלומטיה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
דיפלומטיה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: ערןגיל: 4720/03/2015 08:37:39
8/10
סרט גרמני - צרפתי המצולם ברובו בחדר במלון בפריז שבו שוהה קצין גרמני שבכוחו להחריב את פריז לחלוטין ע"י הצפתה והחרבת בנייניה. דיפלומט שבדי משכנעו להימנע בכך בדרך הדיפלומטיה. סרט חשוב המשוחק בצורה נפלאה , איטי בדרכו הצרפתית אבל בהחלט שומר ל מתח ועניין. חשוב לבעלי שאיפות דיפלומטיות...
שם: ברגיל: 3705/11/2014 18:18:55
4/10
סרט כבד, משעמם, לא משכנע וגם לוקה בחוסר דיוק משווע בנוגע לאירועים . . .
שם: doritnaגיל: 5831/10/2014 23:27:36
6/10
88 ד'' של פטפוט בין הדיפלומט השוודי לגנרל הגרמני בניסיון לשכנע מדוע להשאיר את פריס על תילה.ולא להיענות לפקודתו של היטלר. אותי,שעמם. למרות המשחק הטוב.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Specials1יוצאים מן הכללציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.4
Birds of Prey2ציפורי הטרףציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.5
The Farewell3הפרידהציון גולשים10 / 7.8ציון מבקרים5 / 3.4
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט