חתונה מנייר | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

חתונה מנייר

" - "מורן רוזנבלט מאירה את המסך בסיפור מריר-מתוק יפהפה"
Paper Wedding
ביקורת

חתונה מנייר | Paper Wedding

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים אסי לוי, מורן רוזנבלט, רועי אסף, אריה צ'רנר | במאי/ת: ניצן גלעדי
ציון המבקר
"פשוט מצוין"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.1/10
הקולנוע הישראלי חווה פריחה חסרת תקדים ויוצריו מגיעים גם לקצוות הארץ כדי להנציח סיפורים אנושים קטנים המכילים עולם ומלואו. סופי ארטוס צילמה במגדל העמק, אפרת כורם מצאה פינות חבויות באשקלון בסרט "בן זקן" וניצן גלעדי טווה פיסות חיים במצפה רמון בסרט הביכורים המצוין שלו "חתונה מנייר".חגית היא בחורה מאותגרת שכלית החיה עם אמה בעיר שהחידלון שורה עליה כמו עננה מציקה. חגית עובדת במפעל ליצור גלילי נייר טואלט ומאוהבת בבנו של בעל המפעל. היא מכינה לו בובות מיניאטוריות של כלות והוא יושב איתה על שפת המכתש. היא חולמת על חתונה והוא רוצה לצאת לעצמאות ולקחת את המפעל הכושל מאביו הקשוח.
על פניו לא קורה הרבה בסרטו של ניצן גלעדי, אבל בעיר המאובקת והשוממה הרגשות גואים והיצרים לאט לאט משתחררים. גלעדי מצליח לתפוס את מצפה רמון ביופייה ובחדלונה. עיר ששוכנת ליד פלא טבע מלא הוד והדר (המכתש), טבע שמגמד את בני האנוש ומדגיש את אפסותם במרחבים העצומים, עיר שנדמית כחלום בליל מדבר, עיר שאין בה עבודה וכשחגית תנסה למצוא תעסוקה היא תצטרך להצפין ולנסוע לא מעט ברכב כדי שגברת מגונדרת אחת תשיב את פניה ריקם. עיר שבה מלון מפואר הוא רק חלום עבור התושבים קשיי היום כמו אמה של חגית העובדת כמנקה במלון "בראשית".גלעדי מצליח לתפוס את רוחה של מצפה רמון ולהפוך אותה לשחקן בסרט ממש כמו שאלעד קידן מצליח להפוך את הכרמל למשתתף פעיל בסרטו "היורד למעלה". גלעדי הופך את המרחבים העצומים והשקט המעיק המשוטט ברחובות העיר, שמנסה למצוא את עצמה בישימון המערבוני הארץ ישראלי, לשחקן משמעותי בסרט לא פחות מהשחקנים הראשיים.את חגית מגלמת מורן רוזנבלט הנפלאה, שהיא לטעמי אחת השחקניות המוכשרות ביותר בישראל כיום. לרוזנבלט יש חיוניות מכשפת בכל התפקידים שהיא מגלמת ותמיד נדמה לי כי נוכחותה ובמיוחד החיוך שלה מגיעים מתהומות נפשה ומאירים את המסך. אחרי "אודם", "שבלולים בגשם" ו"תפוחים מן המדבר "היא ממשיכה בתצוגות המשחק האמינות שלה ויוצקת לדמות חיוניות ופגיעות שהופכות את חגית, כמו כל שאר הדמויות שגילמה בעברה, לאמינה ומעוררת הזדהות.אסי לוי (טובה מאד כהרגלה), כאמה של חגית היא הדמות הקלאסית קשת היום, שכמו יצאה מסרט של מייק לי. היא כואבת את כאב השונות של ביתה שחולמת על חתונה, חושקת שיניים ובסיזיפיות מנסה לקיים בכבוד את התא המשפחתי הקטן שלה, כשבמקביל היא גם מנסה לקיים מערכת יחסית שכמו כל הסרט נדמית כרוח רפאים הנושבת ברחובה הראשי של העיר הנטושה.רועי אסף, הדרלינג של הקולנוע הישראלי, הוא הבן של בעל המפעל שבסתר ליבו חושק בחגית התמימה. כמו כל גיבורי הסרט וכמו העיר השרויה בחדלון גם הוא סובל ומנסה ללהטט בין ציפיות הוריו לבין חבריו הבוטים לבין חגית.

סופו של הסרט והקרשנדו שבו הוא מסתיים, מממשים את תחושת הבלבול והעמימות השורה על כל היצירה המרשימה הזו. בעיר שאיבדה את עצמה לדעת ושבה שמלת הכלה עשויה בכלל מנייר טואלט, לשונה ולחולם אין תקווה ואין תקנה. עצוב, אותנטי ומצמרר - סרט נפלא.
חתונה מנייר (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
חתונה מנייר - ביקורת גולשים / תגובות
שם: anipoגיל: 4529/07/2017 19:26:16
8/10
נוגע ללב ומציג את הצדדים היפים והמכוערים שקיימים בלב האדם. הסיפור מתרחש בעיירה קטנה בדרום הארץ.חגית היא בחורה צעירה שעברה התעללות בהיותה ילדה ,לוקה בשיכלה ודיבורה איטי ולא שוטף. חגית גרה עם אימה הגרושה וחלומה הגדול הוא להתחתן. היא עובדת במפעל לייצור גלילי נייר טואלט ומתאהבת בבנו של בעל המפעל. הידיעה על סגירתו הקרובה של המפעל משנה את כל שיגרת החיים של חגית ואימה המגוננת שמנסה בכל כוחה לגרום לכך שהיא תהיה עצמאית. מסוג הסרטים שמכים בבטן, שווה לראות!
שם: ברקגיל: 3406/05/2017 19:30:11
10/10
נדיר שאני נותן ציון כולל 10 לסרטים אבל באמת הגיע, שחקנים נפלאים מורן רוזנבלט שחקנית מדהימה פשוט יש לבחורה הזו משחק מדהים פשוט כשרונית בטרוף איך היא שחקה בצורה באמת מעוררת הערצה, ובכלל סוף כל סוף יש סיפור מאחרי סרט. זה לא עוד סתם ללכת לראות וללכת הביתה. זה סרט שיש לו משמעות מאוד חשובה. ובכלל אסי לוי שחקנית גדולה וגם רוי אסף וכולם שחקו מדהים. סוף סוף הקולנוע מייצר סרטים ששווה ללכת אליהם. מ ו מ ל ץ ! ! !
שם: מיקיגיל: 5315/03/2016 23:07:29
8/10
סרט יפה עם שחקנים מצוינים - השחקנית הראשית מורן רוזנבלט מעולה, תגלית השנה לטעמי, השחקן רועי אסף כובש מתמיד, אסי לוי נהדרת.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
החפירה The Dig חדש 2021
אמה Emma חדש 2021
אופליה Ophelia חדש 2020
מאנק Mank חדש 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט