ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

הבן של שאול

- "אנטי פופולריזציה מטלטלת של השואה" (רון פוגל)
Son of Saul

ביקורת "הבן של שאול" | Son of Saul

מאת ז'אנר דרמה שחקנים גזה רוהריג, אמיתי קידר, לוונט מולנר, אורס ריכן
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
מטלטל וחשוב
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
6.5/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
0.24%
מגמה: 36.1%
עמוד הסרט תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
להבנת המגמה השלטת בימינו בהתייחסות לסרטי השואה יש להיזכר ברגע אחד מהסדרה המופתית "ניצבים" של ריקי ג'רוויס. בפרק העוסק בתקופת מלחמת העולם השנייה פונה ג'רוויס לכוכבת הסרט קייט וינסלט ומודה לה על נכונותה לשחק בסרט המתאר את השואה. ווינסלט עונה לו "אין כאן שום אלטרואיזם. הסוכן שלי אמר לי שאם אני רוצה לזכות סוף סוף אוסקר רצוי שאשחק בסרט שואה". למרבית האירוניה וינסלט תזכה זמן קצר לאחר מכן באוסקר המיוחל בסרט האיום והנורא "נער קריאה", כשתגלם נאצית רדופת רגשי אשמה.בימינו שולטת מגמת הפופולריזציה של סרטי השואה.סרטים אלו נהיים יותר ויותר מסחריים ופחות מראים את זוועות התקופה החשוכה ההיא. ב"זייפנים" בקושי נורית ירייה אחת ,ב"נער עם פיג'מת הפסים" בקושי מראים את מחנה הריכוז ו"הישרדות" נדמה בכלל כסרט אקשן פרטיזני (שלא לדבר על עיוות ההיסטוריה ב"ממזרים חסרי כבוד" וטונות הקיטש שעוטפים את "רשימת שינדלר") . סרטים כמו "אדם בן כלב" המצוין הם יוצאי דופן למול מגמת הפיכת סרטי השואה למטבע עובר לסוחר ולכן הסרט "הבן של שאול" הוא כה חשוב. יצירה שלא עושה לצופה הנחה לרגע ולהיפך, מעבירה אותו שבעה מדורי גיהנום עד שהוא צועק די ומבקש לצאת מן האולם חסר נשימה.
סיפורו של שאול, איש הזונדר-קומנדו באושוויץ, הינו סיפור אישי .בבחירה מושכלת כל מה שאינו נמצא בסביבתו הקרובה של שאול מטושטש, דבר שלא מעמעם את האימה אלא דווקא מגביר אותה,כי כידוע מה שאינה רואה אתה מדמיין כגרוע מכל. מסיפורו הקטן גדול של יהודי אחד במחנה המוות ניתן ללמוד על האווירה ועל החיים במחנות הריכוז .עבורי היה זה סרט השואה הראשון, שממש כמו סרטים שנעשו בסמוך לסיום המלחמה (בעיקר דוקומנטריים), הצליח להעביר לי את תחושת הבהלה ,חוסר היכולות של הקורבנות אפילו לחשוב ואת היות המחנה עולם בפני עצמו שבו המציאות כבר מזמן נטשה כל היגיון.הכאוס שקיים במחנה הזכיר לי את הסצנות המופלאות ב"אפוקליפסה עכשיו" כשהסרן בכוחות המיוחדים וצוותו מגיעים לפינות אפלות בג'ונגל הווייטנאמי כשמסביב אפלה ופצצות תאורה מאירות את הרקיע לרגע קט. באושוויץ סוחרים במוות והטירוף הוא המלך.שאול הזונדר-קומנדו שאוסף את חפצי ההולכים לתאי הגזים בדקדקנות מבהילה יוצא באחת מהקונכייה שלו כשהוא חושב שהוא זיהה את בנו (ואולי זה בכלל לא בנו?) בין הגופות המוצאות מהתאים. מאותו רגע מתחילה עלילת הסרט כששאול ינסה להביא את בנו לקבורה נאותה בגיהנום עלי אדמות שהוא חי בו.כל הדמויות בסרט הם צללים דמויי אנוש שמנסים לשרוד בתופת. הלקוניות בה מתוארות הדמויות רק מעצימה את התחושה של מקום לא אנושי שבו נמצאים בני אנוש.למרות ואולי בגלל תחושת המוות שאופפת אותם מנסים הזונדר-קומנדו לשמור על צלם אנוש ואף למרוד בשוביהם הנאצים.גזה רוהריג בתפקיד שאול, בניסיונו הקולנועי הראשון, מפליא בגילום איש שמנהל מרדף כנגד הזמן וכנגד עצמו בניסיונו לתקן מעוות .כמו דמותו של שאול המקראי גם דמותו של שאול בסרט היא רבת רבדים וקשה שלא להתפעל מהנפח שמקנה ראריג לדמותו.

זהו אינו סרט קל לצפייה אולם הגיע הזמן שייצוג השואה בקולנוע יחזור ויקבל את ההתייחסות הרצינית והמכובדת שהיא ראויה לו. "הבן של שאול" הוא צעד הכרחי בדרך הנכונה.
הבן של שאול (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
הבן של שאול - ביקורת גולשים / תגובות
שם: איילתגיל: 5912/06/2016 22:19:22
8/10
סרט יוצא דופן גם באופן העברת הסיפור,ביכולת שלנו כישראלים ויהודים לספוג אותו,גם באמצעים הקולנועיים האומנותיים שהבמאי והצלם משתמשים. סרט של אווירה קשה,שחורה,מדכאת,שנוגעת בטירוף,באמת הכואבת.
שם: חגיגיל: 4011/05/2016 12:42:10
9/10
סרט מצמרר, העוסק ביום בחייו של זונדרקומנדו יהודי שהופקד על תפעול תאי הגזים. תיאורי הזוועות גרפים מאוד, על אף שרובם מצולמים שלא בפוקוס. הפוקוס עצמו מושם על גיבור הסרט, שכל הסרט עוקב אחריו בצורה הדוקה, באופן שיוצר אפקט מעיק וחזק. הגיבור עצמו נשאר בהבעה חתומה כל הסרט (למעט בסוף, אך לא אחשוף פרטים), באופן שמעביר את המכניות נטולת הרגש שבהכרח מאפיינת את עבודתו. אבל במעשיו יש רגש – הסרט עוקב אחר נסיונותיו לקבור את בנו ושרב יגיד עליו קדיש, למרות הקושי הגדול עד הבלתי אפשרי שבארגון הדבר. לדעתי הסרט הזה הוא ציון דרך בהצגת השואה בקולנוע. לרוב מקלים עלינו את הצפייה ומראים את הרגעים שהם יותר רגעי חסד, סיפורי גבורה שונים, משהו לתלות בו תקווה. הפעם אנו מובלים אל לב המאפליה, אל המקום הנורא ביותר, שלמרות מרכזיותו לא זכור לי שראיתי אותו על בד הקולנוע. לסיכום, סרט חזק וחשוב, אך כלל לא קל. לא מומלץ לבעלי לב חלש.
שם: ישיגיל: 6713/03/2016 21:34:15
1/10
אני צופה יחסית בהרבה סרטים ופתוח למגוון רחב של סוגי יצירה קולנועית. ואולם בנוגע לסרט זה, אם אני לא מטומטם, אזי הסרט פשוט שערוריה. אין בו כלום. לא עלילה, לא משחק, לא צילום ( יופי מצלמת כתף!). לא עניין ולא מתח, חיכיתי שיסתיים. לא דילמה אנושית ואני מטיל ספק בדיוק ההיסטורי. אני פשוט חש בניצול ציני של זכרון השואה.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
תמונה משפחתית Wildlife חדש 2019
סגן הנשיא Vice 2018 חדש 2019
ילד מחוק Boy Erased חדש 2019
שתיקה רועמת The Silent Revolution חדש 2018
רומא Roma חדש 2018
אהבה כמו שלנו What They Had 2018
המשפחה שלי Shoplifters 2018
קריד 2 Creed II 2018
החיים האלה Life Itself 2018
השתלטות מהירה Shock and Awe 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Silent Revolution1שתיקה רועמתציון גולשים10 / 9.1ציון מבקרים5 / 3.8
Creed II2קריד 2ציון גולשים10 / 8.7
Instant Family3פתאום משפחהציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.7
Aquaman4אקוומןציון גולשים10 / 8.3ציון מבקרים5 / 2.8
Shoplifters5המשפחה שליציון גולשים10 / 8.0
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט