פיגומים | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

פיגומים

" - "הסרט הישראלי הטוב של השנה"
Scaffolding
ביקורת

פיגומים | Scaffolding

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר ישראלי שחקנים אשר לקס, יעקב כהן, עמי סמולרצ'יק, קרן ברגר | במאי/ת: מתן יאיר
ציון המבקר
"סרט חובה"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8/10
ביקורת מצולמת  |  טריילר/קדימון
התמזל מזלי והייתי מבקר הקולנוע הישראלי הראשון שצפה בהקרנת הבכורה העולמית של"פיגומים" בפסטיבל קאן האחרון במסגרת "אסיד", מסגרת צדדית שבה מוקנים סרטים שלדעת אנשי הפסטיבל יש להם פוטנציאל. כבר אז כשהסתיימה ההקרנה חשתי כי מדובר ביצירה מורכבת ונבונה שתעורר הדים."פיגומים", מספר את סיפורו של אשר בן ה-17, שבקרוב יעשה בגרויות. הוא עובד אצל אביו בחברה קבלנית ובבית הספר מפתח קשר עם המורה לספרות. אירוע טראגי משאיר את אשר עם הרבה שאלות ומעט תשובות. מתן יאיר, במאי הסרט שהוא בעצמו מורה לספרות והיסטוריה, רצה מגיל 10 לעשות סרטים. השנים עברו, הוא הפך למורה ואז החליט כי הוא יעביר את קורותיו בכיתה למסך הגדול. ביחד עם תלמידו אשר הם יצאו למסע שבו שיחזרו אירועים והתרחשויות מחייהם בעיקר בבית הספר והתוצאה אותנטית להפליא, היפר-ריאליסטית, לא מתפשרת ובעיקר כואבת ביופייה ובישירות שלה.
אשר לקס המגלם את אשר הוא תגלית של ממש. כוח מתפרץ בלתי מרוסן מצד אחד ופגיע מצד שני. אשר בעצם משחק את עצמו והצופה נשבה בקסמו של הילד-גבר הזה שתוקף ומלטף, אומר גם את מה שאסור ובסך הכל רוצה שיקשיבו לו. לטעמי לקס (סוג של ג'יימס דין הישראלי) היה הראוי ביותר לזכות בפרס האופיר השנה על תפקיד ראשי ואני צופה לו גדולות.עמי סמולרצ'יק, אשר זכה בפרס אופיר לשחקן משנה, מציג דמות של מורה שגם הוא אינו יצור שגרתי במערכת החינוך ובכלל כל הסרט נדמה ככתב האשמה חריף למערכת שאינה יודעת לטפל באחר. יעקב כהן, כאביו של אשר, מגלם את העולם שבו אשר עתיד לבלות את שארית ימיו. עולם של הישרדות שאין בו זמן לזוטות כמו אהבה שלא לדבר על למידה וקריאת ספרים."פיגומים", שכשמו מסמל מצב לא גמור, ללא התחלה ברורה וללא סוף נראה לעין, הוא סרט רב רבדים. מעבר להצגת יחסי המורה למול התלמידים והניסיון לפצח את החידה הקרויה נוער מתבגר מצליח הסרט גם לשים זרקור על מקצוע הספרות ולתבל את העלילה בפנינים כגון "אנטיגונה" או ביצירות של צ'כוב. גם ברובד זה ניכר ניסיונו של מתן כמורה.כמו ב"בין הקירות" של לורן קאנטה, גם ב"פיגומים" חלק מהסצנות אולתרו, מה שמוסיף להרגשת האותנטיות הנושבת מהמסך. "פיגומים" הוא סרט שלא עושה הנחות לצופה - הוא אמיתי, בועט ומרתק. עברה חצי שנה מאז פסטיבל קאן והסרט מסרב לעזוב אותי. סרט חובה.
פיגומים (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
פיגומים - ביקורת גולשים / תגובות
שם: anipoגיל: 4722/06/2019 16:56:16
6/10
ככה ככה. נקודת החוזק העיקרית, היא השאלות שעולות לגבי מערכת החינוך אך אגע בזה בהמשך. אשר בן ה-17 הוא בנו של אסיר לשעבר ועובד יחד איתו בעסק קטן לפיגומים שהוא מחזיק. אשר עצמו הוא ערס לא קטן ומאוד אגרסיבי, שחוץ מלאביו לא עושה חשבון לאף אחד ורב עם כולם. לבית הספר בו אשר לומד מגיע מורה חדש לספרות בשם רמי, שנוקט בגישה לא קונבנציונלית מבחינת שיטות הלימוד שלו.רמי נוגע אישית בתלמידיו וגורם להם להיפתח.רמי הוא היחיד מצוות המורים שאליו אשר מתחבר. באותו הזמן מתחילה תקופת הבגרויות ,מה שמעלה את מפלס הלחץ והעצבים אצל אשר. אבל מה שעוד יותר מוציא את אשר משווי משקל ,זו טרגדיה נוראית שמתרחשת. מה שאפשר לקחת מהסרט ,זה את הויכוח בנושא מערכת החינוך לגבי השאלה האם ציונים זה חזות הכל, או שיש דברים שהם לא פחות חשובים. לדוגמא, הקניית היכולת לחשוב, להיות אדם טוב יותר.לא להיות מקובע בשיטת לימוד אחת,כי מה שמתאים לתלמיד אחד לא מתאים לאחר.ראוי לציין לטובה את המשחק של אשר לקס. ציון סופי 6.5.
שם: .MOR Rגיל: 1508/08/2018 04:08:52
7/10
סרט מקצועי אך די פשוט מידי. המשחק נהדר, הפס-קול (שכמעט ולא קיים בסרט ו/או לא מורגש בו) לא רע, הצילום מעולה, העריכה מצויינת והדיאלוגים מרשימים ועשויים היטב אך התסריט והעלילה רדומים מידי, לפעמים חסרי התרחשות, לעיתים שתדלניים מידי ולא תמיד מלהיבים או סוחפים במיוחד. בקיצור, האמת מעט אכזב אותי. רציתי ממש לאהוב אותו מאוד אך לצערי זה קצת התפספס. אפשרי לצפייה.
שם: דניגיל: 7711/05/2018 18:55:54
8/10
סרט חובה, אוטנטי הכל בזכות בימוי מעולה והעובדה שאשר, הנער, משחק את עצמו. ביקורת נוקבת על מערכת החינוך שאינה יודעת חינוך מהו. כאשר אשר שואל אצת הבוחנת במבלן הבגרות בספרות והוא יודע להגיד את שם הסופםר "צ''כוב" אבל הוא ממעיט בערך עם איזה בע"ח הוא דיבר, כי "מה זה משנה?" והבוחנת נתקעת על הנקודה השולית הזו, מה שהופך אותה למי שאיננה ראויה ללמד ספרות תמונה זו מבטאת את מהותהביקורת על המערכת.
ביקורות נוספות של סרטי ישראלי
מאמי Mamy 2020
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט