הרוכב | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

הרוכב

" - "מאופק ואיטי אבל הסבלנות משתלמת"
The Rider
ביקורת

הרוכב | The Rider

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר דרמה שחקנים בריידי ג'אנדרו, טים ג'אנדרו, לילי ג'אנדרו | במאי/ת: קלואי זאו
ציון המבקר
"פורטרט אנושי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
9.1/10
בסרטה השני באורך מלא, הבמאית קלואי ז'או מייצרת פורטרט אנושי אך מאופק של גברים בדרום ארה"ב העוסקים לפרנסתם באחד מענפי הספורט המסוכנים ביותר, תחרויות הרודיאו. מדובר בספורט הלאומי הרשמי במדינות ויומינג וטקסס והוא מהווה את אחד מסמליה של דרום ארה"ב בכלל. אך ענף הרודיאו נוצר בכלל במקסיקו ואכן חלק מהדמויות בסרט הן מקסיקנים ואינדיאנים העוסקים במקצוע. המטרה בספורט המסוכן הזה היא להחזיק מעמד על גבו של סוס פראי כשמונה שניות או יותר, כאשר יד אחת מחזיקה בחבל הקשור סביב צווארו של הסוס והיד השנייה מונפת באוויר. מדובר במיומנות הנרכשת עם השנים וצורכת ניסיון רב, אך לפי הסטטיסטיקה מרבית הרוכבים יוצאים עם פגיעות מסכנות חיים.קלואי ז'או ביססה את הסרט על סיפורו האישי של בריידי ג'אנדרו, רוכב רודיאו צעיר שמאז ילדותו הייתה לו רק מטרה אחת בחיים: להפוך לאלוף רודיאו ולעשות מכך קריירה. האהבה הגדולה ביותר של בריידי היא טיפול ורכיבה על סוסים, אבל לרוע מזלו הוא נפגע מספר פעמים כולל פגיעה חריפה בראשו וכל פעילות נוספת, אפילו רכיבה פשוטה, עלולה לסכן את חייו. מה הוא יעשה בחייו כעת כאשר חלומו היחיד וייעודו בחיים נלקח ממנו?
מה שהופך את הסרט הצנוע הזה ליצירה חזקה היא העובדה שאת גיבור הסרט הנקרא בריידי בלאקבורן, מגלם לא אחר מאשר ג'אנדרו עצמו, בדרמה העוסקת בחייו. אבל הליהוק הריאליסטי והנאמן למציאות לא מסתיים כאן. את טים בלאקבורן, אביו חובב ההימורים של בריידי מגלם טים ג'אנדרו, אביו האמיתי ואילו את ליליאן בלאקבורן, אחותו בת ה-15 הנמצאת על הספקטרום האוטיסטי, מגלמת ליליאן ג'אנדרו אחותו במציאות. כלומר הבמאית המוכשרת ביססה את העלילה וההתרחשויות בה על דמויות אמיתיות המגלמות את עצמן. לפעמים זה קצת חורק כי אף אחד מהקאסט הוא לא שחקן (במיוחד האבא ברגעים דרמטיים) אבל לפעמים זה עוצמתי ומטלטל, לדוגמה ברגעים שבהם בריידי הולך לבקר חבר ילדות הנמצא בבית חולים שיקומי בעקבות תאונת רודיאו קשה.ז'או לא מייצרת דרמה הוליוודית שגרתית. היא יוצרת אווירה ונותנת לקהל לשקוע לתוכה. אם מדובר בנופים המרהיבים של דרום דקוטה או העבודה של בריידי עם הסוסים הפראיים וכיצד הוא מאלף אותם מההתחלה עד אשר הם מתבייתים. הצפייה בתהליך הייתה יכולה להיות משעממת, אבל היא לא. זהו תהליך מסקרן שבו אנחנו לומדים על הגיבור ועל החיה וגם על מערכות היחסים בין בריידי לחברים שלו, לאביו ואחותו.הסרט עוסק באנשים פצועים שצריכים ללמוד להחלים, לא פיזית, כי זה לעולם לא יקרה, אלא נפשית. גברים שאיבדו את היקר להם מכל, החלום והשאיפה שלהם, להיות רוכבים בזירת הרודיאו, ועכשיו הם צריכים ללמוד להתמודד עם האובדן הזה. בדרום הקשוח והמצ'ואיסטי בארה"ב, זהו כל עולמם של הגברים הצעירים. זו הדרך שבה הם נמדדים. עכשיו בריידי צריך למצוא משמעות חדשה לחייו, וכאשר אין לך השכלה ואסור לך להתקרב אפילו לסוסים – לפתע החיים נראים ללא עתיד. הבמאית, בעזרתם האדיבה של צוות השחקנים הלא מנוסה אך למוד הניסיון מהמציאות, מצליחים להעביר את החוויה הבלתי שגרתית הזאת בהצלחה רבה."הרוכב" הוא מערבון מודרני ללא סצנות פעולה, קרב יריות או גיבור נטול פחדים. מדובר ביצירה עכשווית וריאליסטית, המתארת בצורה אמינה ביותר את מצבם של הבוקרים בימינו אנו. כצופה אפשר להרגיש את הרוח והאבק של המישורים הדרומיים של דרום דקוטה. אפשר גם לחוש את הכאב העצום של בריידי, השחקן המגלם את עצמו. הוא מצליח לשכנע ולהיות הדמות האמינה ביותר בסרט הלוקח את הזמן ולא מזדרז לשום מקום. "הרוכב" הוא יצירה לעיתים פיוטית, לעיתים ריאליסטית. היא תמיד מאופקת, אנושית ואוהבת אדם. אם תרצו לראות קולנוע אחר לחלוטין ממה שאתם רגילים לראות על גבי המסך הגדול, תנו לסרט הזה הזדמנות.
הרוכב (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
הרוכב - ביקורת גולשים / תגובות
שם: נטעגיל: 4901/06/2018 21:34:24
10/10
OMG!אחד הסרטים החזקים שראיתי לאחרונה. משחק משובח של כל השחקנים שאף אחד מהם לא שחקן מקצועי - רובם משחקים את עצמם בסיפור אמיתי קורע לב. צילום ובימוי משובחים מעבירים למסך את האווירה בצורה מרשימה.
שם: גילגיל: 4728/05/2018 21:29:18
10/10
יצירת מופת אמיתית,מטלטלת ומרגשת!
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט