ביקורות מקצועיות של אתר סרט - Seret.co.il Movie Reviews

אהבה כמו שלנו

- "מלודרמה חביבה ואופיינית נוספת לאוסף הקיים כבר" (רפאל תמנה)
What They Had

ביקורת "אהבה כמו שלנו" | What They Had

מאת ז'אנר דרמה שחקנים הילרי סוונק, מייקל שאנון, רוברט פורסטר, בליית' דאנר
ציון/דירוג מבקר מקצועי של אתר סרט
מלודרמה סנטימנטלית
מדד דירוג הגולשים והמבקרים
8.3/10דרג כאן!
אחוז הצפיות מסך הצפיות בעמודי הסרטים באתר
5.0%
מגמה: 749.8%
עמוד הסרט שעות הקרנה בקולנוע תמונות מהסרט הוסף/י ביקורת!
פייסבוק סרטים
על סרט כמו "אהבה כמו שלנו", שכתבה וביימה אליזבת צ'ומקו, אין הרבה מאוד להגיד, למרות שניתן לצפות בו, אז אולי אפשר להשתמש בו גם כפלטפורמה לדיון רחב יותר. הסרט מתאר כמה רגעי משבר ומעבר בחייה של משפחה אמריקאית עירונית ומשכילה, שמאמינה עדיין באופן חלקי ומתפורר בדת הקתולית. אמה של הגיבורה חולה באלצהיימר והיא נעלמת בלילה מושלג; בעלה קשה העורף והמאוהב מסרב להרפות ממנה, לאחר שהיא מאותרת, ולהעביר אותה למגורים מחוץ לדירתם. שני ילדיהם - שף מקליפורניה שאינה אוהבת באמת את בעלה הבורגני, שנישאה לו בגיל צעיר מאוד בגלל לחץ משפחתי וחברתי, ואחיה הלחוץ, המתוסכל, המשעשע והמחוספס, שמתבייש בפני אביו השיפוטי שהוא אינו אלא המגיש בבר המשקאות שבבעלותו - מנסים לשכנע את אביהם להעביר את אמם למוסד לקשישים שבו גם הוא יוכל לגור.הקשיש ההחלטי והדומיננטי, שזה עתה רכש פונטיאק פתוחה, נואש לאהובתו המתפוגגת על ידו, ועומד על אמונתו בטוטליות של ברית הנישואין הקתולית. הנכדה, תלמידת קולג', מדוכאת ועושה בעיות ויש לה עקרונות נגד אמא שלה, שכנראה מנסה לנהל אותה יותר מדי. כולם סובלים; כולם תגובתיים ונסערים ובכל רגע מופיע קטליזטור חדש לקונפליקט אמוציונלי; הסרט מעוטר כמובן ברגעים משעשעים של חסד, אחדות ואהבה או של הומור (חלק מהם משעשעים או נוגעים באמת), ואז הבעיות חוזרות.
אפשר לנסות לבקש מהמפיצים הישראליים שמביאים לארץ דרמות איכותיות מארה"ב שמשתתפים בהן שחקנים נודעים ומעולים, לנסות אולי להתגייס כדי למצוא את אלה שהן טובות באמת, ולא מהוות את שניתן לכנות "דרמות הולמרק", שכולנו ראינו כבר אלף פעמים ושאינן אלא אותה הגברת בשינוי אדרת. העובדה שהסרט הוא עצמאי ומומן על ידי קרן פסטיבל סאנדנס, לא אומרת שהוא זכה בפרס כלשהו, וגם לא צפוי שיזכה. זה קורה יותר מדי: שסרט שעוסק בעניינים מהותיים ורגישים מאוד, שמשתתפים בו שחקנים מעולים העושים עבודה מצוינת, הוא נטול תסריט של ממש, עבודת מצלמה בעלת משמעות, ובעיקר בימוי משמעותי.על כך כמה הערות: א. אמנות העוסקת בהיבטים טרגיים של הקיום האנושי נועדה לייצר אפשרות לטיהור והתרה של הסבך עבור השחקן והדמות, וכך עבור הצופה – ולא לחגוג את הסבך; חגיגת הסבך היא רכלנות, מה שאנחנו עדים לו בעולם תכניות הריאליטי. קטלוג של בעיות סתם, משאיר אותנו בתוך ה"לופ", לא משחרר אותנו מתוכו. ב. יצירה דרמטית היא שלם אחד. אמנם חלק גדול מהיצירות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הדרמה המשפחתית הכילו ועודן מכילות אינספור לבטים קיומיים וקשיים שונים ומשונים של דמויות אחרות אלו מאלו, אבל כדי שלדבר תהיה משמעות עבורנו, מעבר להצגתן החוזרת של "תלונות", צריך להיות ליצירה עיקרון מלכד, שמצליח להמחיש מאיזו אבן אחת שאובים כל הקשיים והסיפורים וכיצד הם קשורים אלה באלה באופן עמוק, מאלו מעמקים משותפים (או מנוגדים אך משלימים) הם נולדו.העיקרון המלכד הזה לא יכול להיות אוסף קונספציות מתות, כמו במקרה שלפנינו (קתוליות; דומיננטיות גברית לא קשובה; טרגדיית ההזדקנות; הצורך באהבה מול הטבע המוגבל והסופי של המציאות) – הקונספציות הן ראויות, אבל בתהליך היצירה הן חייבות להפוך מקונספציות לממשות. העיקרון המלכד חייב לנבוע ממעמקים אמיתיים של התמודדותו של היוצר, ה"אוטר", עם השורשים של קיומו העצמי. שלישי: כבוד - אלצהיימר, לדוגמה, הוא נושא כבד משקל ורגיש מאוד. אי אפשר להפוך אותו לבדיחה, המצופה ברגעים מרושלים של התוודעות לטרגדיה שבדבר, ובכדי לחזור אחרי כן לעיסוק בשעשוע ובחגיגת האמוציות שהעניין מעלה. אותי זה כמעט מצמרר; אני נזכר בסרט "הרחק ממנה", שעוסק בנושא בכזו יראת קודש, וג'ולי כריסטי מכסה בו את כל מה ששחקנית טובה מאוד כמו בלית' דאנר, במקרה הזה, הייתה יכולה אולי גם לכסות, לו הייתה משתתפת בהפקה רצינית באמת.עניין חשוב נוסף: אוטר רציני הוא למשל הבמאי האמריקאי אלכסנדר פיין. סרטו "היורשים", בכיכובו של ג'ורג' קלוני, הוא מינורי, אבל אין זה הופך אותו לסרט רע; בתוך המינוריות הוא מצליח להחזיק אפיות של מעמקים של התמודדות פנימית ומשפחתית. הסרט הנוכחי בלי שום ספק מבוסס איכשהו על הסרט ההוא: רוברט פורסטר משחק גם שם אב וסב נוקשה ותוקפני, שדואג ותלוי באשתו חולת האלצהיימר (מבלי שההומור שכרוך בעניין, שם, יהפוך לזילות), שחתנו מתמודד עם חולשות אופיו, ושנכדתו גם היא תלמידת מוסד מהודר, המנודה מהמעונות בשל שתיית משקה חריף, בדומה למה שמתרחש גם כאן.כלומר, עצם העובדה שנוגעים בנושאים כגון אלה, לא מעידה עוד כך שהנגיעה היא אכן נגיעה אמיתית: לגעת זה לחקור ולהעמיק, ולבנות תהליך של התוודעות לאמת; לא "פרזנטציה" של "דרמה", רגשניות, שההתוודעות לאמת הגואלת מופיעה בה "דאוס אכס מכינה", כדי לרגש אותנו. מטרתה של התוודעות היא לא לרגש, אלא קודם כל לפקוח את עינינו – באמת. ובכך, גם לרגש.
אהבה כמו שלנו (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רפאל תמנה | מבקר וכתב קולנוע - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
קישורים רלוונטיים
אהבה כמו שלנו - ביקורת גולשים / תגובות
שם: רותיגיל: 6210/12/2018 22:47:32
10/10
סרט מצויין!!! מומלץ מאד!! לא סרט קל מבחינת הנושא אך גם לא מעיק. סביב משבר משפחתי הקשור במצב הדימנטי של האם והצורך לקבל החלטות משפחתיות, נפרשים מערכות יחסים בין הורים לילדיהם הבוגרים, יחסים בין האחים לבין עצמם, יחסים בין בני זוג לאורך השנים ויש גם נגיעות בנושאים של מימוש עצמי, אושר והתנהלות בכלל בחיים. למרות שזה סרט אמריקאי אין בו משהו אינסטנט ומלאכותי כפי שיש הרבה פעמים בסרטים אמריקאים.... מומלץ!!!
שם: אלכס טורובסקיגיל: 3409/12/2018 20:58:16
10/10
מגיעים פה 4 אוסקרים ל-4 השחקנים הראשיים בסרט הנהדר והמרגש הזה! משחק מדהים של כל אחד מהשחקנים, אם זה ההורים ואם זה הילדים כאשר באמת ובתמים לא ראיתי סרט שריגש כל כך את הצופים באולם. נהדר להורים וילדים מבוגרים כאחד, כמבט אל העתיד הבלתי נמנע והגורל הבלתי צפוי. מועדון הסרט הטוב.
שם: בנציגיל: 6807/12/2018 11:39:46
8/10
הסרט מציג ללא כחל וסרק יחסים מורכבים בין זוג הורים מבוגרים,בת ,בן ונכדה כאשר אם המשפחה לוקה בשיטיון. ההתלבטות העיקרית היא אם להשאירה בבית בחסות בעלה המסור בן ה-75 או להעבירה למוסד. אין בו מאפיינים של סרט אמריקאי. הוא אינו מייפה ואינו מחפה על דבר ובכך גדולתו. משחק טוב מאד. המציאות עגומה במקצת אך ההתייחסות הישירה וההתמודדות עם המצבים הקשים מפיחות רוח של תקוה. מומלץ.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
אהבה כמו שלנו What They Had חדש 2018
המשפחה שלי Shoplifters חדש 2018
קריד 2 Creed II חדש 2018
החיים האלה Life Itself חדש 2018
השתלטות מהירה Shock and Awe חדש 2018
המסע ליושינו VISION חדש 2018
ילד יפה Beautiful Boy 2018
הגננת The Kindergarten Teacher 2018
כוכב נולד A Star is Born 2018
הג'נטלמן והאקדח The Old Man and the Gun 2018
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
Bohemian Rhapsody1רפסודיה בוהמיתציון גולשים10 / 9.0ציון מבקרים5 / 3.1
Hunter Killer2לצוד את האויבציון גולשים10 / 8.7ציון מבקרים5 / 2.0
Instant Family3פתאום משפחהציון גולשים10 / 8.5ציון מבקרים5 / 3.5
A Star is Born4כוכב נולדציון גולשים10 / 8.4ציון מבקרים5 / 3.5
The Other Story5סיפור אחרציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 3.6
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט