שתיקה רועמת | ביקורת סרט

תמונת כתברון פוגל על "

שתיקה רועמת

" - "משל נהדר על מנגנון שלטוני חסר מעצורים"
The Silent Revolution
ביקורת

שתיקה רועמת | The Silent Revolution

מאת רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר ז'אנר דרמה שחקנים לאונרד שייכר, טום גראנץ, לנה קלנקה, יונאס דסלר, איזייה מיכלסקי | במאי/ת: לארס קראומה
ציון המבקר
"נוקב ורלוונטי"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.9/10
הבמאי הגרמני המצליח לארס קראומה חוזר שוב - כמו בסרטו "האמת של פריץ באואר" – לשנות החמישים של המאה הקודמת בגרמניה שאחרי הרייך השלישי. קראומה בוחן את צמיחתה של אומה גרמנית מהמלחמה והפעם מתמקד בצד של גרמניה המזרחית. הוא מסביר כי זו הייתה תקופה שבה האומה הגרמנית נאלצה להמציא את עצמה מחדש, לכונן אתוסים חדשים ולמחוק עבר איום ונורא.במערב ניסתה אומה הרוסה לשקם את עצמה אט אט ובמזרח פעל מנגנון מפלגתי משומן שדאג להשאיר את האזרחים מפוחדים וצייתנים. כשקבוצה של תיכוניסטים מעיירה קטנה במזרח גרמניה שמעה ברדיו מחתרתי על התקוממות עממית בהונגריה ב-1956 מחליטים החבר'ה לעשות מעשה ושותקים במשך דקה מול המורה המופתע שלהם. כשהדבר נודע לשר החינוך הוא מחליט להשתמש בתלמידים כדוגמה ומאיים עליהם בסילוק מבית הספר אם לא יסגירו את מנהיג ה"מרד".
שמו של הסרט בגרמנית הוא "הכיתה השותקת", שם שמרמז על אותה יצירת מופת ספרותית "הכיתה המעופפת" של אריך קסטנר. הבמאי מציג דרך התמודדות התלמידים עם הממסד את החיים במזרח גרמניה בתקופה של פחד והסתרה ואת דריסת האינדיבידואל לטובת הקולקטיב (הכיתה מצד אחד והמשטר מצד שני), תקופה שבה עדיין חומת ברלין לא הוקמה וסימלה סופית את ההבדל בין המזרח למערב.צוות השחקנים שרובו ילידי הסביבה מציג הופעה משכנעת ,אם כי די טריוואלית והסרט גולש לעיתים למחוזות דידקטיים וצפויים מדי לטעמי, אך למרות זאת הוא מהווה משל נהדר על איך מנגנון שלטוני חסר מעצורים פועל ואיך נוהגים באלו שמעזים להביע דעה שונה מדעת הרוב השולט.באמצע הסרט התחלתי לחשוב יותר ויותר שלא מדובר על משל פנטזיונרי שמתרחש באיזו ארץ רחוקה, אלא מדובר בסצנריו שיכול להתרחש בכל מקום וגם אצלנו בארץ הקודש. זהו כוחו של הסרט, ברלוונטיות שלו לימינו אלו שבהם משתיקים את אלו שלא מיישרים קו עם המשטר ועם דעות הרוב.
שתיקה רועמת (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) רון פוגל | מבקר קולנוע בכיר - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
שתיקה רועמת - ביקורת גולשים / תגובות
שם: אוריגיל: 6917/02/2020 12:52:05
8/10
חזק. נוקב. מרתק.
שם: איילתגיל: 6205/03/2019 00:11:35
9/10
מבוסס על סיפור אמיתי,1956 גרמניה המזרחית,תקופה לא ברורה של מעברים ובחירות מהוססות מבחינה אידיאולוגית.דור צעיר שמסתירים ממנו את האמת על דור ההורים,ואשר מחפש עתיד טוב יותר.מהודק, משוחק מצויין. מעניין,ומעלה הרבה שאלות ממרחק של עשרות רבות של שנים מאז.
שם: נוריתגיל: 2922/02/2019 15:26:16
7/10
צפיתי בלוות ההורים, סרט בהחלט מרתק, לוקח את הזמן. מזכיר באמת את חיים של אחרים קצת. הסוף מאוד חזק
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט