יללה | ביקורת סרט

תמונת כתביאיר הוכנר על "

יללה

" - "ייחודי ומפתיע"
Howl
ביקורת

יללה | Howl

מאת יאיר הוכנר | מבקר ראשי ז'אנר דרמה שחקנים ג'יימס פרנקו, מרי לואיז פרקר, ג'ון האם, טריט וויליאמס, ג'ף דניאלס, דויד סטראטאירן, אלסנדרו ניבולה, אהרון טביט, בוב בלבון, שון פטריק ריילי, אלן גינסברג
ציון המבקר
"ייחודי ומפתיע"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8.6/10
סרט ייחודי ומפתיע כמו "יללה" לא רואים כול יום בבתי הקולנוע, למען האמת לא רואים כמעט בכלל. מדובר ביצירה מורכבת המתנהלת במספר רבדים שמטרתה היא לפענח את סוד קסמה של הפואמה המבריקה “Howl” מאת המשורר אלן גינסברג. "יללה" עוררה שערוריה בתקופה בה היא פורסמה מאחר והיא מתארת יחסי מין באופן מפורט וגם יחסי מין הומוסקסואלים שהיו אסורים בשנות ה-50. הצנזורה נסתה למנוע את הפצת הפואמה והמו"ל הועמד למשפט על פרסום תועבה.הבמאים רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן, בדרך כלל במאים של סרטים תיעודיים (כוכבים בארון) הנחשבים ליוצרים חשובים ומוערכים, ליהקו את כוכב הקולנוע ג'יימס פרנקו (מילק) לתפקיד הראשי. זהו אחד הליהוקים המבריקים של השנים האחרונות. פרנקו שלמד היסטוריה של הקולנוע הקווירי וספרות קווירית באוניברסיטה מכיר את הפואמה על בוריה, את העולם שבו גינסברג התנהל, והוא נראה כאדם השוחה בחומר, שלא נאמר חי אותו. הסרט עצמו מתנהל בשלושה מישורים.
הראשון הוא שחזור המשפט המתנהל כנגד המו"ל כאשר ג'ון האם (הגברים של שדרות מדיסון) נציג ההגנה ודויד סטראטהיירן (לילה טוב ובהצלחה) נציג התביעה מתנגחים זה בזה בבית המשפט כאשר השופט (בוב בלבן – פארק גוספורד) מקשיב להם ולסדרת עדים (מרי לואיז פרקר, טריט וויליאמס, ג'ף דניאלס ואלסנדרו ניבולה). במישור השני מתאר את גינסברג מתראיין אחרי המשפט למגזין ושופך אור על תחושותיו בעקבות המשפט וכיצד זה ביסס את מעמדו כאמן כחלק מתנועה שהוגדרה על ידי רבים כ"דור הביט".כאשר מכירים את ההיסטוריה של היוצרים קל להבין מדוע הם בחרו לכאורה "לתעד" אירועים אמיתיים ולביים אותם כאילו היו סרט תיעודי ולא כסרט דרמטי רגיל. אבל אז מגיעה הפתעה היוצרת ניגוד חזק לבימוי היבש ומטעין אותו בעוצמות של רגש כאשר על רקע קולו של פרנקו מופיעים צבעים ועולמות בלתי צפויים. המישור השלישי והמרגש ביותר מתחולל בפאב אפלולי. גינסברג מקריא את הפואמה לקהל צמא לשירה. ברקע מופיעים קטעי אנימציה פסיכדליים המתארים בצורה ויזואלית את הפואמה.התוצאה מרהיבת עין ומסחררת חושים. לא מדובר בדרמה נראטיבית רגילה כי לכאורה יש כאן בימוי המתיימר "לתעד" התרחשויות כגון המשפט, הראיונות ותיעוד ההופעה. כולם שלובים זה בזה יחד עם האנימציה ויוצרים חוויה קולנועית יוצאת דופן של סרט הפונה אל השכל אבל התוצאה הסופית מנפצת את הלב לרסיסים."יללה" עוסק באחד הנושאים הבוערים והחשובים ביותר, אבן יסוד לקיומה של כול דמוקרטיה. בימים אפלים שיש אנשים בעלי כוח בשלטון המעוניינים להטיל צנזורה על כול יצירה אומנותית שלא נראית לטעמם או מסתדרת עם דעתם הפוליטית, "יללה" הוא יצירה חשובה שכול אדם התומך בדמוקרטיה וחופש יצירה חייב לעצמו. זהו לא רק שיעור מרתק בהיסטוריה וספרות אלא גם שיעור חשוב באזרחות.
יללה (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) יאיר הוכנר | מבקר ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
יללה - ביקורת גולשים / תגובות
שם: Mגיל: 5130/04/2011 18:01:16
7/10
מעניין, שונה, בעיקר החלק המצוייר שממש מרתק. גם החלק שמלווה את חיי המשורר מעניין ורלבנטי. החלקים של הקראת הטקטס, הראיון, המשפט... לא ממש מעניינים ובעיקר חוזרים על עצמם ולא מוסיפים.
שם: אמנון אלביגיל: 9926/04/2011 21:46:43
9/10
יללה. סרט טוב המתנהל בכמה מישורים: קריאה של הפואמה בפני הקהל - מרשים ומעורר מחשבה המשפט - מהפנט, משחק נדיר, טקסט שנון וחוכמה רבה. התובע מעביר תחושה כי הוקל לו כאשר הוא שומע את החלטת השופט. הביאוגרפיה - הדמות של המשורר, אינה מעוררה בי אהדה, בלשון המעטה. הרקע המשפחתי הבעייתי שלו, האם המאושפזת האב ממנו הוא פוחד עד היום - אלה בפירוש גורמים מעצבים אך בכול זאת... אינמציה מרהיבה, משחק מצוין. הסרט מדגיש את החשיבות של חופש הביטוי לדמוקרטיה. אני מניח כי גם נושא זה לא ייכלל בחלק ניכר ממוסדות החינוך שלנו. חבל.
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
The Specials1יוצאים מן הכללציון גולשים10 / 8.9ציון מבקרים5 / 3.4
Birds of Prey2ציפורי הטרףציון גולשים10 / 8.2ציון מבקרים5 / 2.5
The Farewell3הפרידהציון גולשים10 / 7.8ציון מבקרים5 / 3.4
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט