פרא אציל | ביקורת סרט

תמונת כתבאלעד שלו על "

פרא אציל

" - "אחד הסרטים החשובים שנעשו כאן לאחרונה"
Noble Savage
ביקורת

פרא אציל | Noble Savage

מאת אלעד שלו | עורך ראשי ז'אנר דרמה שחקנים נוה צור, ליאת אקטע, אלון אבוטבול, שירה האס, אורי פפר | במאי/ת: מרקו כרמל
ציון המבקר
"אגרוף לבטן"
דירוג הגולשים
ראית את הסרט? העבר/י את העכבר ודרג/י!
8/10
נדמה שמעולם לא נראה בקולנוע הישראלי סרט שהוא אגרוף חזק לבטן הרכה של החברה הישראלית כמו "פרא אציל". זה סרט שלא עושה הנחות לצופה, לא מספק לו טיפת אסקפיזם, מציג את החצר האחורית שאנחנו מעדיפים להתעלם ממנה ועושה זאת לעיתים תוך כדי שימוש בפרובוקציות ומניפולציות רגשיות על הצופה שהופכות את הצפייה ללא קלה או מתגמלת, אך מגבירות את האפקטיביות שלה. הסרט, המבוסס על ספרו של דודו בוסי (שגם כתב את התסריט), מתרחש בשכונת הארגזים בתל אביב ועוקב אחר אלי (נווה צור) המתגורר עם אמו, נרקומנית לשעבר שעברה גמילה וחיה עם בן זוגה החדש בעל התקפי הזעם. אלי מנסה לחדש את הקשר בין אמו לאביו (אלון אבוטבול), אמן המכור לטיפה המרה שוויתר על אפשרות למכור את ציוריו. ניסיון לנקום בבן הזוג החדש של האם מצדו של אלי יוביל לשרשרת תקריות טראגיות שידרדרו את מצבו אף יותר ואת מצב הסובבים אותו.
אם התקציר נשמע מדכא, ובכן, זו בדיוק הייתה הכוונה. דודו בוסי והבמאי מרקו כרמל ("אחותי היפה") בונים עולם שבו הכיוון האפשרי של הדמויות הוא כלפי מטה. נקמנות, אלימות, התמכרויות שונות ועוני מובילים את הגיבורים במשעול אל צדדים אפלים של נפשם ובמיוחד בסצנה פרובוקטיבית ובלתי נשכחת (מי שצפה יבין בדיוק למה הכוונה) שממנה אין דרך חזרה. לפעמים נדמה כי הסרט נהנה להלום בצופה יותר מדי וככל שהוא מתקדם מגמה זו ניכרת ביתר שאת. יחד עם זאת, ובניגוד ל"עיניים שלי" שהוצג בבכורה בפסטיבל ברלין שרק הלם בצופה ללא הפסקה והפך לקשה מנשוא, כרמל כן משלב הומור בסרט ואף מיטיב לתאר כיצד התהליך העובר על אלי הינו תוצאה של הנסיבות, המיקום והעוני בו הוא חי, יותר מאשר נקבע על ידי החלטותיו ובחירותיו שלו.כרמל ובוסי יוצרים סרט שלא משעמם לרגע, קולח, אפקטיבי ומשרטט בדיוק ובחדות תמונת מציאות שרובנו נמנעים מלהביט בה. בכך הופך "פרא אציל" לאחד הסרטים המעניינים והחשובים שנעשו כאן לאחרונה. כמו כן הוא אף טומן בחובו תצוגת משחק מצוינת של נווה צור בתפקיד הראשי, שאף זיכתה אותו בפרס המשחק בטקס אופיר, ושל ליאת אקטע המגלמת את אמו.
פרא אציל (לחצו לפרטים נוספים אודות הסרט) אלעד שלו | עורך ראשי - לעמוד הפרופיל | ביקורות / כתבות נוספות
הוסף/י ביקורת!
קישורים רלוונטיים
פרא אציל - ביקורת גולשים / תגובות
שם: Aviadpazגיל: 3503/11/2019 23:14:00
9/10
סרט מדהים ועצוב, מראה את המקומות הנמוכים בחברה הישראלית ואת שכונות העוני, השחקן הראשי מביא את הסיפור בצורה מדהימה. יש קטעים קשים לצפייה ואפילו פרובוקטייבים, אבל זה מה שגרם לסרט לגרוף פרסים ובצדק
שם: טלגיל: 3923/02/2019 22:14:09
7/10
השחקנים מצוינים, הצילום טוב, אבל לצערי מעבר לזה משהו לא ממש "מחזיק" בסרט - הדיאלוגים לא טובים, ההתפתחות לא ברורה, משהו חסר. שווה לראות בשביל המשחק, אבל צריך לבוא עם ציפיות לא גבוהות מבחינת הסרט עצמו.
שם: מיטל סטורןגיל: 3423/02/2019 08:59:05
10/10
סרט מעולה!!! גאווה ענקית לקולנוע הישראלי. משחק מצוין של כל השחקנים, סרט חזק ולא משעמם בדיוק כמו שאני אוהבת. בהחלט שווה צפייה!
ביקורות נוספות של סרטי דרמה
חיפוש ביקורות
לרשימת ביקורות אחרונות
ארכיון הניוזלטר של אתר סרט